Noc jeleni

Tytułem Fotografa Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP nagrodzony został Michał Stanecki za zdjęcie "Noc jeleni". To przykuwające uwagę zdjęcie powstało podczas jednej z jesiennych eskapad tego utalentowanego fotografa. Michał każdą wolną chwilę poświęca na wyjazdy w teren, ale robienie zdjęć nie jest najistotniejszym elementem jego wypraw. Często zadowala się po prostu obserwacjami przez lornetkę czy lunetę. Fotografowanie jest tylko, jak mówi sam autor, dopełnieniem przeżyć jakich doświadcza podczas obcowania z Naturą.
Michał rzadko stosuje stałe ukrycia i preferuje zdjęcia z podchodu.  Zgodnie ze stworzoną przez siebie filozofią "kroku w tył", stara się nie dążyć do sfotografowania zwierząt i ptaków z bardzo bliska, aby nie ryzykować niepokojenia lub tym bardziej spłoszenia, ale czerpie radość z obserwacji i fotografowania z pewnego dystansu. Na jego zdjęciach zwierzęta i ptaki są ukazane w kontekście środowisk, w których występują. Nie są tylko atrakcyjnymi obiektami fotograficznymi, ale stanowią istotny element  ekosystemu.  
Kwintesencją tego podejścia jest właśnie nagrodzone zdjęcie. Jelenie podczas rykowiska na łące sfotografowane z wnętrza lasu.  Pogrążona w mroku fotografia wykonana na granicy nocy i dnia, prawie bez światła. Widać tylko odległe kontury zwierząt. Mroczna, ciężka atmosfera budowana jest przez nieostre pnie drzew i gałęzie na pierwszym planie. Tworzą one naturalną winietę, która doskonale koncentruje naszą uwagę na głównych bohaterach rykowiska.
Przyrodnicze wycieczki Michała znajdują odzwierciedlenie nie tylko w fotografiach, ale też w arcyciekawych wpisach na blogu "Spotkania z przyrodą", które są zapisem emocji autora, towarzyszących podglądaniu przyrody. Być może takie połączenie zdjęć i historii związanych z ich powstawaniem, zainspiruje w przyszłości twórcę do wydania ciekawej książki przyrodniczej ? :-)

Zebranie okręgu - marzec 2019

Na zebraniu w marcu zdecydowaliśmy cofnąć się do nieodległych czasów fotografii analogowej i przypomnieć sobie jak się fotografowało na slajdach. Ale na początku, jak zwykle, Prezes przedstawił garść spraw organizacyjnych. Wernisaż wystawy Fotograf Roku odbędzie się zgodnie z planem 2 kwietnia w Galerii ŁTF. Wiosenny plener ZPFP w Bieszczadach rozpoczyna się 11 kwietnia. Pozwolenia na wstęp do rezerwatów dla fotografów z naszego Okręgu zostały wydane przez RDOŚ i rozesłane do zainteresowanych. Nasz pokaz w ramach Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki będzie miał miejsce 10 kwietnia. I jedno z najważniejszych przypomnień - 17 kwietnia odbędą się wybory do władz Okręgu.
Po tym wstępie obejrzeliśmy dwa interesujące pokazy. Asia Pasowicz, kandydatka na członkinię,  opowiedziała nam o swoich fotograficznych (i nie tylko) pasjach, ilustrując opowieść malowniczymi zdjęciami, a Tomek Buczko przedstawił zestaw widowiskowych krajobrazów z Rezerwatu Bukowiec oraz z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej...

„moCZARY i urOCZYska” - wystawa Adriany Bogdanowskiej

Już wkrótce w Salonie FOTONATURA będzie można podziwiać „moCZARY i urOCZYska” w obiektywnie Adriany Bogdanowskiej! Przeniesiemy się do miejsc niedostępnych i owianych atmosferą pewnej tajemniczości. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” - Czerwonak. Wernisaż uświetni prelekcja autorki.

XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

W dniach 8-15 kwietnia 2019 odbędzie się w Łodzi XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.
W ramach Festiwalu zapraszamy na pokaz multimedialny, podczas którego członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentują poprzez swoje fotografie piękno dzikiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Postaramy się pokazać wszelkie możliwe aspekty dzikiej przyrody - będzie można zobaczyć życie największych polskich ssaków, tajemnice mikroświata owadów, jak i ulotność impresji uchwyconych przy pomocy aparatu fotograficznego. Chcemy także pokazać, że każdy jest w stanie podglądać i fotografować przyrodę, nawet jeśli nie posiada drogiego sprzętu fotograficznego.
Pokaz odbędzie się 10 kwietnia 2019 o godz. 18:00 w Auli im. prof. S.Liszewskiego, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Imprezę poprowadzą Michał Ludwiczak i Michał Stanecki.

Wernisaż wystawy Fotograf Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP

Otaczająca nas natura była i jest także dziś inspiracją dla niezliczonych artystów.
Podglądanie i uwiecznianie na fotografiach dzikiej przyrody to pasja ludzi, którym nie straszne brodzenie w błocie do kolan czy pobudki w środku nocy. Członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody, bo o nich mowa, wiedzą, że najpiękniejsze zdjęcia powstają tylko wtedy, kiedy podchodzimy do nich z prawdziwym zaangażowaniem i odpowiednią wiedzą.
Coroczną tradycją Związku Polskich Fotografów Przyrody od wielu lat jest organizacja konkursu, podczas którego wyłaniane są najlepsze zdjęcia wykonane przez członków w danym roku. Przyroda to niekończące się źródło tematów. Dlatego, chcąc zaprezentować możliwie jak najszersze spektrum obrazów, konkurs obejmuje aż 9 różnych kategorii, z których każda skupia się na innym aspekcie otaczającej nas, dzikiej natury.
Jury pod przewodnictwem utalentowanego fotografa przyrody – Przemysława Jośko wybrało najlepsze prace nadesłane na konkurs „Fotograf Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP” i to właśnie je możecie Państwo oglądać wystawione w Galerii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana. Konkurs na charakter przekrojowy, dlatego tematyka i sposób realizacji 45 rezentowanych fotografii jest bardzo szeroki. Można zobaczyć sceny z życia dużych zwierząt, ale także owady, pajęczaki, rośliny, krajobraz czy impresje artystyczne na temat natury. Tyle punktów widzenia, ilu autorów zdjęć. Mamy nadzieję przekonać oglądających wystawę, że przyroda to niemal bezgraniczne źródło inspiracji i piękna dla fotografa.
Zapraszamy na wernisaż wystawy który odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 18:30 w galerii fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.

Wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody

W tym roku wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody zarówno na poziomie ogólnopolskim (Zarząd Główny), jak i w Okręgach. 17 kwietnia 2019 (środa), o godzinie 18:00 w sali 408 Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się Walny Zjazd Wyborczy Członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Jest to planowy termin naszego zebrania, podczas którego jedynym punktem będzie właśnie Walny Zjazd.
 
Na Walnym Zjeździe wybierzemy nowego Prezesa Okręgu Łódzkiego, Członków Zarządu Okręgu Łódzkiego i delegatów na Walny Zjazd Wyborczy Zarządu Głównego ZPFP. Ponadto będziemy podejmować uchwały dotyczące działań Okręgu w minionej i przyszłej kadencji a także przedyskutujemy wnioski i sugestie na Walny Zjazd Ogólnopolski.
 
Walny Zjazd jest najwyższym ciałem decyzyjnym ZPFP, dlatego powinni w nim uczestniczyć wszyscy członkowie Okręgu. To od naszych decyzji będzie zależała przyszłość Związku przez kolejne 3 lata. W Walnym Zjeździe mogą uczestniczyć TYLKO I WYŁĄCZNIE członkowie.

Nadmuchany kumak w blikach

Zdjęcie, które otrzymało nagrodę publiczności w tegorocznej edycji Fotografa Roku OŁ, wygląda dość zagadkowo. A tymczasem ten osobliwie wyglądający stwór, to nasz poczciwy kumak nizinny w miłosnym uniesieniu. Kumak w trakcie wydawania głosu godowego nabiera powietrza w płuca i w worki powietrzne, przez co znacznie zwiększa swoją objętość, unosząc się jak balonik na powierzchni wody. W tej dość intymnej sytuacji wypatrzyło go ciekawskie oko obiektywu. ;-) Kontrowe światło, ciepła kolorystyka sceny oraz doskonałe wykorzystanie refleksów na wodzie nadały tej fotografii specyficznej, tajemniczej aury. Ten klimat docenili internauci i zdecydowanie wyróżnili właśnie to zdjęcie, wśród innych nominowanych do nagrody publiczności.

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Adriana Bogdanowska, której fotografia juz drugi raz z rzędu zdobyła nagrodę publiczności w konkursie na Fotografa Roku Okręgu Łódzkiego ZPFP.
parent menu item not found: "130"