Zapraszamy na spotkanie - 20 grudnia 2017

W środę 20 grudnia spotkamy się już po raz ostatni w tym roku w gronie sympatyków fotografii przyrodniczej. Koniec roku to dobry czas dla podsumowań. Na spotkaniu dokonamy bilansu naszych tegorocznych osiągnięć, przypomnimy sobie najważniejsze wydarzenia, warsztaty, konkursy, plenery i wystawy. Sporo uwagi poświęcimy festiwalowi Wizje Natury, który odbył się w listopadzie w Izabelinie. Będzie można zobaczyć relację z festiwalu oraz nagrodzone w trakcie tej imprezy zdjęcia i pokazy.
Nie zabraknie też stałych punktów naszych zebrań: rozstrzygniemy kolejną edycję ligi fotografów, wysłuchamy historii jednego zdjęcia oraz rekomendacji wydawnictw związanych z przyrodą i fotografią.
Zastanowimy się też oczywiście nad planami na rok następny.
Serdecznie zapraszamy do Łódzkiego Domu Kultury, sala nr 408

Liga fotografów - 12/2017


Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Grudzień 2017 temat "Wieloplanowość"

Czytaj więcej...

Liga fotografów - 11/2017


Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Listopad 2017 temat "Kolor"

Czytaj więcej...

Wizje Natury 2017

W dniach 18-19 listopada w Izabelinie koło Warszawy odbędzie się 13. edycja Międzynarodowy Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2017”. Fascynujące opowieści, emocjonujące zmagania konkursowe a przede wszystkim świetne fotografie świata przyrody – to elementy, których na pewno nie zabraknie podczas festiwalowego weekendu.

Udział w tegorocznym Festiwalu zapowiedziało grono znanych fotografów przyrody. Jedną z największych gwiazd tegorocznego festiwalu będzie nasz okręgowy kolega - Ryszard RySa Sąsiadek. Ryszard opowie o tym jak etycznie fotografować przyrodę, o swoich zmaganiach i przeżytych pięknych chwilach, jakich doświadczył fotografując w dolinach rzek, nad jeziorami i w górach. Ale przede wszystkim zaprezentuje fascynującą kolekcję swoich zdjęć.
Innym łódzkim akcentem tegorocznego festiwalu jest osoba przewodniczącego jury konkursowego. Tą bardzo odpowiedzialną rolę organizatorzy powierzyli tym razem prezesowi naszego okręgu - Michałowi Ludwiczakowi.
Więcej informacji o festiwalu na stronie http://www.zpfp.pl/wizje-natury/2017
Zapraszamy.
 

Zapraszamy na spotkanie - 15 listopada 2017

Zapraszamy na kolejne, przedostatnie w tym roku spotkanie. Tym razem głównym gościem będzie dr Radosław Włodarczyk, ornitolog z Uniwersytetu Łódzkiego, który opowie nam jak wiedza biologiczna zwiększa nasze szanse na zrobienie dobrych zdjęć. Temat wart poznania, bo którz nie chciałby maksymalizować swoich szans w fotografowaniu zwierząt?
Poza tym tradycyjnie już omówimy sprawy bieżące oraz krótko zaprezentujemy temat tworzenia fotoksiążek - jak to wygląda w praktyce i ile kosztuje. No i rozstrzygniemy drugą kolejkę naszej fotograficznej ligi. Zgłoszone do listopadowej edycji zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.
Zapraszamy!

Liga Fotografów

Na październikowym zebraniu rozpoczęliśmy współzawodnictwo w ramach okręgowej ligi fotografów. Wyniki pierwszego głosowania oraz wszystkie zgłoszone zdjęcia można obejrzeć pod poniższymi linkami:
Na najbliższym zebraniu (15 listopada) odbędzie się kolejne głosowanie. Tym razem temat konkursowy to KOLOR.
Zdjęcia na konkurs należy nadsyłać do 10 listopada, do końca dnia, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Przesyłamy jedno zdjęcie.

Zebranie Okręgu - październik 2017


Październikowe zebranie okręgu, rozpoczęło się jak zwykle od spraw organizacyjnych. Coraz bliżej do dorocznego festiwalu w Izabelinie, na którym oprócz tradycyjnego konkursu diaporam rozstrzygnięty zostanie również ogólnopolska edycja konkursu na fotografa roku. Inną wielką atrakcją tego festiwalu będzie prezentacja dorobku członka naszego okręgu Ryszarda Sąsiadka. Warto więc wybrać się na tą imprezę.
W dalszej części spotkania Renata Stadnik i Joanna Perera-Zganiacz przedstawiły swoje fotorelacje z październikowych plenerów: Okręgu Wielkopolskiego w Łagowie i Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego w Tarnawie Niżnej.

Zobacz więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 18 października 2017

Wszystkich pasjonatów fotografii i przyrody zapraszamy na październikowe spotkanie Okręgu Łódzkiego ZPFP.
W tym miesiącu za sprawą Michała Woźniakowskiego udamy się w fotograficzną podróż po górach. Właśnie góry i fotografia to jego dwie największe pasje, więc zapowiada się bardzo ciekawa opowieść ilustrowana świetnymi kadrami z podróży.
Na spotkaniu rozstrzygniemy pierwszy konkurs fotograficzny z nowego cyklu LIGI FOTOGRAFÓW. Pooglądamy również zdjęcia i omówimy aktualności, a także plany na jesień, jak zawsze bogatą w ważne foto-przyrodnicze wydarzenia.

Członków OŁ zapraszamy do ŁDK, do sali nr 408 na godzinę 18:00. Pozostałych na godzinę 18:30. Do zobaczenia.

 

Grupa mailingowa zpfp_lodz


Przed wakacjami uruchomiliśmy dla wszystkich członków, kandydatów i sympatyków Okręgu Łódzkiego ZPFP grupę mailingową. Jest to obecnie jedyny oficjalny kanał komunikacji mailowej pomiędzy członkami.
Aby zapisać się do grupy wyślij prośbę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Niebawem otrzymasz potwierdzenie rejestracji i będziesz otrzymywał/a wszystkie aktualne informacje dotyczące działalności naszego Okręgu.
Aby opublikować wpis w tej grupie, należy wysłać e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Zostanie on automatycznie rozesłany do wszystkich uczestników.
Aby informacja z grupy dyskusyjnej nie trafiła do spamu, warto dodać ten adres do tzw. białej listy na twojej skrzynce.

Liga fotografów - 10/2017


Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Październik 2017 temat "Lato"

Czytaj więcej...

Zebranie Okręgu - wrzesień 2017


Powakacyjne zebranie okręgu, które odbyło się 20 września rozpoczęło się od dwóch fotorelacji. Z Festiwalu "Green Dream Festival" oraz z kolejnej edycji "Kolorowej Lokomotywy". W obu imprezach aktywny udział wzięli łódzcy fotografowie przyrody. Później obejrzeliśmy pokaz zdjęć Basi Grabowskiej zrobionych podczas ostatnich wakacji, Dwie nowe inicjatywy Zarządu, które mamy nadzieję staną się trwałym elementem naszych spotkań to inauguracja "Ligi Fotografów" oraz prezentowanie i recenzowanie ciekawych publikacji przyrodniczych. Tym razem książkę ze swojej biblioteczki prezentował Michał Stanecki.
Wreszcie przyszedł czas na zadanie kluczowego pytania będącego mottem zebrania: Czy jesteśmy świadkami końca ery lustrzanek i czas zamienić je na bezlusterkowce ? Oglądaliśmy aparaty i obiektywy i wymienialiśmy poglądy. Żywa dyskusja potwierdziła fakt, że temat nie jest obojętny żadnemu z pasjonatów fotografii.

Zobacz więcej...

Liga Fotografów

Uruchamiamy LIGĘ FOTOGRAFÓW, która będzie rozwinięciem zabawy z comiesięcznymi konkursami fotograficznymi.
Co miesiąc będziemy ogłaszać temat kolejnego konkursu. Zdjęcia zgłoszone do konkursu nalezy przesłac na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Wszystkie zgłoszone zdjęcia zostaną zamieszczone do wglądu na stronie okręgu. Na kolejnym zebraniu odbędzie się jednorazowe pokazanie zdjęć i głosowanie, w którym wyłonimy trzy najlepsze fotografie. Zwycięzcy będą otrzymywać drobne nagrody.
Za pierwsze miejsce przyznane zostaną 3 punkty, za drugie 2 i za trzecie 1. Punkty będą co miesiąc dodawane do tabeli, która na koniec sezonu wyłoni zwycięzcę naszej LIGI. Zwycięzca otrzyma atrakcyjną nagrodę rzeczową. Aktualizowana tabela LIGI będzie dostępna w osobnej zakładce na stronie Okręgu. Konkursy będą miały charakter otwarty i będą mogły brać w nich udział również osoby spoza Związku.
Temat pierwszego konkursu to „LATO” (fotografia przyrodnicza – interpretacja tematu dowolna). Zwycięzców wyłonimy po głosowaniu na zebraniu październikowym.

"Surowe piękno" - wystawa Michała Staneckiego

Przez cały sierpień w Galerii „Śnieżne Krużganki” w Piotrkowie Trybunalskim prezentowana była wystawa fotografii naszego okręgowego kolegi Michała Staneckiego zatytułowana „Surowe piękno”.
W zaproszeniu autor napisał:
„Surowe piękno” to fotograficzna opowieść o naturalnej potędze PÓŁNOCY EUROPY.
Opowieść o bezkresnych lasach, jeziorach, rozległych bagnach, groźnych górach i otwartych przestrzeniach arktycznej tundry. To opowieść o ptakach gniazdujących na skalistych klifach morskich wysp, o reniferach przemierzających tundrę za kołem podbiegunowym i o niedźwiedziach władających tajgą Karelii. Północne krańce naszego kontynentu, to dziewicza przyroda tętniąca życiem obecnym dosłownie na wyciągnięcie ręki. „Surowe piękno” to próba pokazania kadrów, które obrazują Przyrodę Północy. Zapadające w pamięć krajobrazy, niesamowite bezludne miejsca i zwierzęta, które nie mają zaszczepionego lęku przed człowiekiem. Zwierzęta, które można obserwować z bliska, bezpośrednio w ich środowisku. Bo na surowej Północy, to człowiek dostosowuje się do natury, będąc zaledwie małą jej częścią. Podróż po krańcach naszego kontynentu uzmysławia nam jak wielka jest potęga Przyrody i jak małymi jesteśmy my – ludzie. Doświadczanie Północy pozwala nam nabrać pokory i większego szacunku dla Natury.  
Część zdjęć prezentowanych na wystawie możecie zobaczyć w naszej galerii.

Zapraszamy na spotkanie - 20 września 2017

Zastanawiasz się dlaczego ostatnio tyle się słyszy o bezlusterkowcach? Czym sie różnią od lustrzanek? Dlaczego uważamy, że dni lustrzanek są policzone? O tym wszystkim chcemy porozmawiać podczas najbliższego spotkania Okręgu Łódzkiego ZPFP. Dyskusję poprowadzą Michał Ludwiczak i Michał Stanecki - obaj w ostatnim czasie "przesiedli się" z lustrzanek na bezusterkowce, dlatego będzie można porozmawiać i popytać praktyków a także obejrzeć sprzęt. Serdecznie zapraszamy!
Poza tematem głównym będziemy oczywiście oglądać zdjęcia, jakie zrobili nasi członkowie i kandydaci oraz omówimy plany działania na bieżący sezon.
parent menu item not found: "130"