Wystawa - "Trzy dni w puszczy"


Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie zapraszają na wystawę  fotograficzną "Trzy dni w puszczy".
Plenerowa prezentacja zdjęć odbędzie się 21 lipca 2019 roku na Rynku im. Tadeusza Kościuszki w Bolimowie podczas Dni Bolimowa. Początek imprezy o godzinie 15:00.
Następnie wystawa zostanie przeniesiona do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie na ulicy Łowickiej 9, gdzie będzie można ją oglądać do 15 września 2019 roku.
Zapraszamy.

Liga Fotografów - Sezon 2018/2019

liga fotografow 3
Tabela wyników i nagrodzone prace w Lidze Fotografów Okręgu Łódzkiego ZPFP w sezonie 2018/2019.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 19 czerwca 2019

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Okręgu Łódzkiego. Tematem przewodnim będzie prezentacja wszechstronnego narzędzia dla fotografa przyrody, jakim jest Adobe Lightroom. Michał Ludwiczak pokaże nam w jaki sposób używa tej aplikacji do katalogowania i obróbki fotografii. Oprócz tego obejrzymy mnóstwo pięknych zdjęć i poznamy zwycięzcę całego sezonu naszej Ligi Fotografów. Serdecznie zapraszamy!

Liga fotografów - 06/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Czerwiec 2019 temat "Barwy ochronne"

Czytaj więcej...

Zuchy ze szczepu Szarych Szeregów fotografują przyrodę

25 maja 2019 r odbyła się coroczna impreza Łódzkiego Szczepu Szare Szeregi pod hasłem "W zgodzie z naturą". Zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy m.in. wzięli udział w grach terenowych, poznali życie pszczół, tworzyli harcerską ikebanę, nagrywali Ptasie Radio i brali udział w wieczornym ognisku.
Podczas jednej z gier terenowych Zuchy miały niezwykłą okazję brać udział w zajęciach z fotografii przyrodniczej przygotowanych przez jednego z członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody - Piotra Szewczyka. Dzieci zapoznały się ze sprzętem fotograficznym, teleobiektywem, robiły zdjęcia, przebierały się w kamuflaż fotografa przyrody i chowały się w czatowni. Było mnóstwo pytań, uśmiechu i zabawy.
Kadra Szczepu Szare Szeregi serdecznie dziękuje Piotrowi za super zajęcia i poświęcony czas :)

Zobacz więcej...

Zebranie okręgu - maj 2019

Wiosna jeszcze w pełni, ale my już na spotkaniu majowym dokonaliśmy pierwszych podsumowań tej, jakże atrakcyjnej dla fotografów przyrody, pory roku.
Zanim jednak ośmiu fotografów zaprezentowało swoje pokazy, Prezes Okręgu przedstawił plany nowego Zarządu na najbliższą kadencję. Oprócz wystaw fotografii  i tradycyjnych plenerów pojawi się sporo nowości. Zgodnie z sugestiami naszych członków, będzie więcej spotkań tematycznych, poświęconych praktycznym aspektom fotografowania przyrody. Będą wykłady np. o fotografii nocnej, podwodnej, korzystania z pływała i drona. Będzie wymiana doświadczeń dotycząca specyfiki fotografowania w różnych środowiskach (góry, las, woda, tereny otwarte) oraz rozmaitych fotoprzyrodniczych fenomenów (rykowisko, bekowisko, toki i migracje ptaków, gody płazów itp.)

Czytaj więcej...

Podwójny sukces

Tegoroczna odsłona konkursu Fotograf Roku w naszym Okręgu miała niecodzienny finał. Dwóm twórcom udało się powtórzyć swój sukces sprzed roku. Tytuł Fotografa Roku 2019 przypadł bowiem w udziale Michałowi Staneckiemu za zdjęcie "Noc jeleni", natomiast Nagrodę Publiczności otrzymała Adriana Bogdanowska za zdjęcie "MoCZARY". Identyczne trofea zdobyli oni w zeszłorocznej edycji konkursu !
Nie jest łatwo zdobyć tytuł najlepszego fotografa, ale powtórzyć ten sukces rok po roku - to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie. Przysłowie mówi, że "do trzech razy sztuka". Zobaczymy zatem jak będzie za rok. :-)

Zapraszamy na spotkanie - 15 maja 2019

W maju wiosna jest już w pełnym rozkwicie, dlatego chcemy nacieszyć oczy zdjęciami prezentującymi piękno tej wyczekanej pory roku. Członkowie Okręgu Łódzkiego pokażą efekty swoich wiosennych fotograficznych wypadów, eskapad, wojaży, plenerów. Będzie co oglądać! A oprócz tego nowy Zarząd okręgu zaprezentuje swoje pomysły na dalsze funkcjonowanie i rozwój Stowarzyszenia. Rozstrzygniemy też comiesięczny konkurs Ligi Fotografów, którego tematem tym razem jest "BOKEH". Zapraszamy wszystkich wielbicieli dobrej fotografii przyrodniczej, a także osoby chcące po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o fotografowaniu przyrody.

Liga fotografów - 05/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Maj 2019 temat "Bokeh"

Czytaj więcej...

Nowe władze Okręgu Łódzkiego ZPFP

W dniu 17 kwietnia 2019 roku odbyło się Walne Zgromadzenie członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Zgromadzeniu przewodniczył Ryszard Sąsiadek.
W imieniu ustępującego Zarządu, sprawozdanie z działalności Okręgu w latach 2016-2019 przedstawił Wiceprezes - Michał Stanecki.
W sprawozdaniu można przeczytać między innymi, iż podczas ostatniej kadencji wdrożono wiele nowych inicjatyw. Nasz Okręg współorganizował Festiwal Fotografii Krajobrazowej „Obecność”, brał aktywny udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im Włodzimierza Puchalskiego, regularnie brał udział w  Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki UŁ, w Festiwalu Ekologicznym Green Dream Festival oraz promował się w lokalnych mediach. Nasi członkowie realizowali warsztaty terenowe w Rąbieniu, warsztaty fotograficzne dla dzieci w ramach projektu „Kolorowa Lokomotywa”, brali czynny udział w festiwalu „Wizje Natury”.

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy Fotograf Roku 2019 ZPFP Okręgu Łódzkiego

We wtorek 2 kwietnia w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się wernisaż wystawy Fotograf Roku 2019 Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa podsumowuje kolejny udany rok działalności naszego stowarzyszenia.
Na spotkaniu, które jak zwykle zgromadziło wielu gości, ogłoszono wyniki konkursu. Decyzją Jury Fotografem Roku 2018 Okręgu Łódzkiego ZPFP został Michał Stanecki.
Na wystawie zaprezentowanych zostało 45 najlepszych prac o szeroko rozumianej tematyce przyrodniczej, podzielonych na 9 kategorii: Krajobraz, Ptaki, Ssaki, Owady, Inne zwierzęta, Rośliny, Kompozycja i forma, Impresje i Świat w naszych rękach.

Czytaj więcej...

Noc jeleni

Tytułem Fotografa Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP nagrodzony został Michał Stanecki za zdjęcie "Noc jeleni". To przykuwające uwagę zdjęcie powstało podczas jednej z jesiennych eskapad tego utalentowanego fotografa. Michał każdą wolną chwilę poświęca na wyjazdy w teren, ale robienie zdjęć nie jest najistotniejszym elementem jego wypraw. Często zadowala się po prostu obserwacjami przez lornetkę czy lunetę. Fotografowanie jest tylko, jak mówi sam autor, dopełnieniem przeżyć jakich doświadcza podczas obcowania z Naturą.
Michał rzadko stosuje stałe ukrycia i preferuje zdjęcia z podchodu.  Zgodnie ze stworzoną przez siebie filozofią "kroku w tył", stara się nie dążyć do sfotografowania zwierząt i ptaków z bardzo bliska, aby nie ryzykować niepokojenia lub tym bardziej spłoszenia, ale czerpie radość z obserwacji i fotografowania z pewnego dystansu. Na jego zdjęciach zwierzęta i ptaki są ukazane w kontekście środowisk, w których występują. Nie są tylko atrakcyjnymi obiektami fotograficznymi, ale stanowią istotny element  ekosystemu.  
Kwintesencją tego podejścia jest właśnie nagrodzone zdjęcie. Jelenie podczas rykowiska na łące sfotografowane z wnętrza lasu.  Pogrążona w mroku fotografia wykonana na granicy nocy i dnia, prawie bez światła. Widać tylko odległe kontury zwierząt. Mroczna, ciężka atmosfera budowana jest przez nieostre pnie drzew i gałęzie na pierwszym planie. Tworzą one naturalną winietę, która doskonale koncentruje naszą uwagę na głównych bohaterach rykowiska.
Przyrodnicze wycieczki Michała znajdują odzwierciedlenie nie tylko w fotografiach, ale też w arcyciekawych wpisach na blogu "Spotkania z przyrodą", które są zapisem emocji autora, towarzyszących podglądaniu przyrody. Być może takie połączenie zdjęć i historii związanych z ich powstawaniem, zainspiruje w przyszłości twórcę do wydania ciekawej książki przyrodniczej ? :-)

Zebranie okręgu - marzec 2019

Na zebraniu w marcu zdecydowaliśmy cofnąć się do nieodległych czasów fotografii analogowej i przypomnieć sobie jak się fotografowało na slajdach. Ale na początku, jak zwykle, Prezes przedstawił garść spraw organizacyjnych. Wernisaż wystawy Fotograf Roku odbędzie się zgodnie z planem 2 kwietnia w Galerii ŁTF. Wiosenny plener ZPFP w Bieszczadach rozpoczyna się 11 kwietnia. Pozwolenia na wstęp do rezerwatów dla fotografów z naszego Okręgu zostały wydane przez RDOŚ i rozesłane do zainteresowanych. Nasz pokaz w ramach Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki będzie miał miejsce 10 kwietnia. I jedno z najważniejszych przypomnień - 17 kwietnia odbędą się wybory do władz Okręgu.
Po tym wstępie obejrzeliśmy dwa interesujące pokazy. Asia Pasowicz, kandydatka na członkinię,  opowiedziała nam o swoich fotograficznych (i nie tylko) pasjach, ilustrując opowieść malowniczymi zdjęciami, a Tomek Buczko przedstawił zestaw widowiskowych krajobrazów z Rezerwatu Bukowiec oraz z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj więcej...

„moCZARY i urOCZYska” - wystawa Adriany Bogdanowskiej

Już wkrótce w Salonie FOTONATURA będzie można podziwiać „moCZARY i urOCZYska” w obiektywnie Adriany Bogdanowskiej! Przeniesiemy się do miejsc niedostępnych i owianych atmosferą pewnej tajemniczości. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” - Czerwonak. Wernisaż uświetni prelekcja autorki.
parent menu item not found: "130"