Zapraszamy na spotkanie - 15 maja 2019

W maju wiosna jest już w pełnym rozkwicie, dlatego chcemy nacieszyć oczy zdjęciami prezentującymi piękno tej wyczekanej pory roku. Członkowie Okręgu Łódzkiego pokażą efekty swoich wiosennych fotograficznych wypadów, eskapad, wojaży, plenerów. Będzie co oglądać! A oprócz tego nowy Zarząd okręgu zaprezentuje swoje pomysły na dalsze funkcjonowanie i rozwój Stowarzyszenia. Rozstrzygniemy też comiesięczny konkurs Ligi Fotografów, którego tematem tym razem jest "BOKEH". Zapraszamy wszystkich wielbicieli dobrej fotografii przyrodniczej, a także osoby chcące po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o fotografowaniu przyrody.

Liga fotografów - 05/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Maj 2019 temat "Bokeh"

Czytaj więcej...

Noc jeleni

Tytułem Fotografa Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP nagrodzony został Michał Stanecki za zdjęcie "Noc jeleni". To przykuwające uwagę zdjęcie powstało podczas jednej z jesiennych eskapad tego utalentowanego fotografa. Michał każdą wolną chwilę poświęca na wyjazdy w teren, ale robienie zdjęć nie jest najistotniejszym elementem jego wypraw. Często zadowala się po prostu obserwacjami przez lornetkę czy lunetę. Fotografowanie jest tylko, jak mówi sam autor, dopełnieniem przeżyć jakich doświadcza podczas obcowania z Naturą.
Michał rzadko stosuje stałe ukrycia i preferuje zdjęcia z podchodu.  Zgodnie ze stworzoną przez siebie filozofią "kroku w tył", stara się nie dążyć do sfotografowania zwierząt i ptaków z bardzo bliska, aby nie ryzykować niepokojenia lub tym bardziej spłoszenia, ale czerpie radość z obserwacji i fotografowania z pewnego dystansu. Na jego zdjęciach zwierzęta i ptaki są ukazane w kontekście środowisk, w których występują. Nie są tylko atrakcyjnymi obiektami fotograficznymi, ale stanowią istotny element  ekosystemu.  
Kwintesencją tego podejścia jest właśnie nagrodzone zdjęcie. Jelenie podczas rykowiska na łące sfotografowane z wnętrza lasu.  Pogrążona w mroku fotografia wykonana na granicy nocy i dnia, prawie bez światła. Widać tylko odległe kontury zwierząt. Mroczna, ciężka atmosfera budowana jest przez nieostre pnie drzew i gałęzie na pierwszym planie. Tworzą one naturalną winietę, która doskonale koncentruje naszą uwagę na głównych bohaterach rykowiska.
Przyrodnicze wycieczki Michała znajdują odzwierciedlenie nie tylko w fotografiach, ale też w arcyciekawych wpisach na blogu "Spotkania z przyrodą", które są zapisem emocji autora, towarzyszących podglądaniu przyrody. Być może takie połączenie zdjęć i historii związanych z ich powstawaniem, zainspiruje w przyszłości twórcę do wydania ciekawej książki przyrodniczej ? :-)

„moCZARY i urOCZYska” - wystawa Adriany Bogdanowskiej

Już wkrótce w Salonie FOTONATURA będzie można podziwiać „moCZARY i urOCZYska” w obiektywnie Adriany Bogdanowskiej! Przeniesiemy się do miejsc niedostępnych i owianych atmosferą pewnej tajemniczości. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra” - Czerwonak. Wernisaż uświetni prelekcja autorki.

XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

W dniach 8-15 kwietnia 2019 odbędzie się w Łodzi XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.
W ramach Festiwalu zapraszamy na pokaz multimedialny, podczas którego członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentują poprzez swoje fotografie piękno dzikiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Postaramy się pokazać wszelkie możliwe aspekty dzikiej przyrody - będzie można zobaczyć życie największych polskich ssaków, tajemnice mikroświata owadów, jak i ulotność impresji uchwyconych przy pomocy aparatu fotograficznego. Chcemy także pokazać, że każdy jest w stanie podglądać i fotografować przyrodę, nawet jeśli nie posiada drogiego sprzętu fotograficznego.
Pokaz odbędzie się 10 kwietnia 2019 o godz. 18:00 w Auli im. prof. S.Liszewskiego, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Imprezę poprowadzą Michał Ludwiczak i Michał Stanecki.

Wernisaż wystawy Fotograf Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP

Otaczająca nas natura była i jest także dziś inspiracją dla niezliczonych artystów.
Podglądanie i uwiecznianie na fotografiach dzikiej przyrody to pasja ludzi, którym nie straszne brodzenie w błocie do kolan czy pobudki w środku nocy. Członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody, bo o nich mowa, wiedzą, że najpiękniejsze zdjęcia powstają tylko wtedy, kiedy podchodzimy do nich z prawdziwym zaangażowaniem i odpowiednią wiedzą.
Coroczną tradycją Związku Polskich Fotografów Przyrody od wielu lat jest organizacja konkursu, podczas którego wyłaniane są najlepsze zdjęcia wykonane przez członków w danym roku. Przyroda to niekończące się źródło tematów. Dlatego, chcąc zaprezentować możliwie jak najszersze spektrum obrazów, konkurs obejmuje aż 9 różnych kategorii, z których każda skupia się na innym aspekcie otaczającej nas, dzikiej natury.
Jury pod przewodnictwem utalentowanego fotografa przyrody – Przemysława Jośko wybrało najlepsze prace nadesłane na konkurs „Fotograf Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP” i to właśnie je możecie Państwo oglądać wystawione w Galerii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana. Konkurs na charakter przekrojowy, dlatego tematyka i sposób realizacji 45 rezentowanych fotografii jest bardzo szeroki. Można zobaczyć sceny z życia dużych zwierząt, ale także owady, pajęczaki, rośliny, krajobraz czy impresje artystyczne na temat natury. Tyle punktów widzenia, ilu autorów zdjęć. Mamy nadzieję przekonać oglądających wystawę, że przyroda to niemal bezgraniczne źródło inspiracji i piękna dla fotografa.
Zapraszamy na wernisaż wystawy który odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 18:30 w galerii fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.

Wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody

W tym roku wybieramy władze Związku Polskich Fotografów Przyrody zarówno na poziomie ogólnopolskim (Zarząd Główny), jak i w Okręgach. 17 kwietnia 2019 (środa), o godzinie 18:00 w sali 408 Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się Walny Zjazd Wyborczy Członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Jest to planowy termin naszego zebrania, podczas którego jedynym punktem będzie właśnie Walny Zjazd.
 
Na Walnym Zjeździe wybierzemy nowego Prezesa Okręgu Łódzkiego, Członków Zarządu Okręgu Łódzkiego i delegatów na Walny Zjazd Wyborczy Zarządu Głównego ZPFP. Ponadto będziemy podejmować uchwały dotyczące działań Okręgu w minionej i przyszłej kadencji a także przedyskutujemy wnioski i sugestie na Walny Zjazd Ogólnopolski.
 
Walny Zjazd jest najwyższym ciałem decyzyjnym ZPFP, dlatego powinni w nim uczestniczyć wszyscy członkowie Okręgu. To od naszych decyzji będzie zależała przyszłość Związku przez kolejne 3 lata. W Walnym Zjeździe mogą uczestniczyć TYLKO I WYŁĄCZNIE członkowie.

"Z pomieszania win" - wieczór autorski Bogdana Prusisza

"Z pomieszania win" to tytuł wieczoru autorskiego naszego okręgowego kolegi a jednocześnie poety - Bogdana Prusisza. Podczas spotkania będzie można posłuchać kilkudziesięciu wierszy, które zaprezentują Karolina "Kaja" Sysa, Paweł Kotlarek oraz sam autor.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii przyrodniczych wykonanych przez Bogdana, zatytułowana "Żyj kolorowo". Zapraszamy 28 marca 2019 roku do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie, ulica Kopernika 45. Początek spotkania godzina 17:30.

Przygoda z przyrodą - pokaz zdjęć Ryszarda Sąsiadka

Stowarzyszenie Foto Humanum zaprasza 27 marca o godz. 18.30 do Galerii Przędza na pokaz fotografii "Przygoda z Przyrodą".
Swoje zdjęcia na dużym ekranie zaprezentuje Ryszard Sąsiadek - wieloletni prezes Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, autor piętnastu wystaw indywidualnych i współautor kolejnych stu pięćdziesięciu a także wielokrotny juror konkursów Foto Humanum oraz uczestnik plenerów Stowarzyszenia. Projekcja "Przygoda z przyrodą" to prezentacja (a dla wielu śledzących fotograficzne poczynania autora - przypomnienie) wielu znakomitych - wystawianych i nagradzanych - prac.
 

Nadmuchany kumak w blikach

Zdjęcie, które otrzymało nagrodę publiczności w tegorocznej edycji Fotografa Roku OŁ, wygląda dość zagadkowo. A tymczasem ten osobliwie wyglądający stwór, to nasz poczciwy kumak nizinny w miłosnym uniesieniu. Kumak w trakcie wydawania głosu godowego nabiera powietrza w płuca i w worki powietrzne, przez co znacznie zwiększa swoją objętość, unosząc się jak balonik na powierzchni wody. W tej dość intymnej sytuacji wypatrzyło go ciekawskie oko obiektywu. ;-) Kontrowe światło, ciepła kolorystyka sceny oraz doskonałe wykorzystanie refleksów na wodzie nadały tej fotografii specyficznej, tajemniczej aury. Ten klimat docenili internauci i zdecydowanie wyróżnili właśnie to zdjęcie, wśród innych nominowanych do nagrody publiczności.

Autorką zwycięskiego zdjęcia jest Adriana Bogdanowska, której fotografia juz drugi raz z rzędu zdobyła nagrodę publiczności w konkursie na Fotografa Roku Okręgu Łódzkiego ZPFP.

Zapraszamy na spotkanie - 20 marca 2019

Zapraszamy na nasze trzecie spotkanie w tym roku, którego tematem przewodnim będzie tym razem powrót do przeszłości. Cofniemy się o kilkanaście lat wstecz do czasów, kiedy większość fotografów przyrody fotografowała aparatami analogowymi na slajdach, a era cyfrowa miała dopiero nadejść. Pooglądamy trochę przeźroczy autorstwa naszych członków, będzie też okazja zobaczyć i poznać zasadę działania aparatu na film 135. Chcemy także porozmawiać o tym co dla fotografów zmieniło sięwraz ze zmianą aparatów analogowych na cyfrowe. Zapowiada się bardzo ciekawie, a szczególnie zapraszamy tych, którzy nie pamiętają czasów "analogów" - być może to jedna z niewielu okazji spotkać się oko w oko z historią fotografii.
Oprócz tematu przewodniego nie zabraknie również stałych punktów programu naszych spotkań, czyli rozstrzygnięcia Ligi Fotografów, Ciekawej Publikacji czy Historii Jednego Zdjęcia.

Liga fotografów - 03/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Marzec 2019 temat "Prędkość"

Zobacz więcej...

Fotograf Roku 2019 - Nagroda Publiczności

Jak co roku w ramach konkursu Fotograf Roku Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody wybierana jest  nagroda publiczności. Członkowie okręgu w głosowaniu wewętrznym wybrali 18 zdjęć (po 2 z każdej konkursowej kategorii), które przeszły do drugiego etapu głosowania. Ten etap jest już otwarty dla wszystkich. Do niedzieli (10.03.2019) do końca dnia można oddać jeden głos na wybrane zdjęcie na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Zebranie okręgu - luty 2019

Lutowe zebranie  upłynęło pod znakiem gwałtownych zmian temperatury. :-) Najpierw były upały za sprawą pokazu zdjęć z Afryki. Później gwałtownie się ochłodziło gdy oglądaliśmy przegląd zdjęć zimowych. A później temperatura znowu raptownie wzrosła podczas dyskusji o roli fotografa w świecie przyrody.
Miłym gościem spotkania była prezeska Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPFP - Małgosia Książkiewicz.
Spotkanie rozpoczął Krzysztof Korc fotorelacją ze swojego tygodniowego pobytu w Afryce. Mimo, że wyjazd był dość krótki i nie był poświęcony wyłącznie fotografii, to udało się zrobić sporo interesujących zdjęć a przede wszystkim poczuć klimat Afryki i zobaczyć wiele egzotycznych zwierząt i ptaków. Krzysztof już planuje następny wyjazd na Czarny Ląd, tym razem dłuższy i skoncentrowany wyłącznie na fotografowaniu dzikiej przyrody. Życzymy realizacji planów i czekamy na kolejne zdjęcia :-).

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"