Noc jeleni

Tytułem Fotografa Roku 2019 Okręgu Łódzkiego ZPFP nagrodzony został Michał Stanecki za zdjęcie "Noc jeleni". To przykuwające uwagę zdjęcie powstało podczas jednej z jesiennych eskapad tego utalentowanego fotografa. Michał każdą wolną chwilę poświęca na wyjazdy w teren, ale robienie zdjęć nie jest najistotniejszym elementem jego wypraw. Często zadowala się po prostu obserwacjami przez lornetkę czy lunetę. Fotografowanie jest tylko, jak mówi sam autor, dopełnieniem przeżyć jakich doświadcza podczas obcowania z Naturą.
Michał rzadko stosuje stałe ukrycia i preferuje zdjęcia z podchodu.  Zgodnie ze stworzoną przez siebie filozofią "kroku w tył", stara się nie dążyć do sfotografowania zwierząt i ptaków z bardzo bliska, aby nie ryzykować niepokojenia lub tym bardziej spłoszenia, ale czerpie radość z obserwacji i fotografowania z pewnego dystansu. Na jego zdjęciach zwierzęta i ptaki są ukazane w kontekście środowisk, w których występują. Nie są tylko atrakcyjnymi obiektami fotograficznymi, ale stanowią istotny element  ekosystemu.  
Kwintesencją tego podejścia jest właśnie nagrodzone zdjęcie. Jelenie podczas rykowiska na łące sfotografowane z wnętrza lasu.  Pogrążona w mroku fotografia wykonana na granicy nocy i dnia, prawie bez światła. Widać tylko odległe kontury zwierząt. Mroczna, ciężka atmosfera budowana jest przez nieostre pnie drzew i gałęzie na pierwszym planie. Tworzą one naturalną winietę, która doskonale koncentruje naszą uwagę na głównych bohaterach rykowiska.
Przyrodnicze wycieczki Michała znajdują odzwierciedlenie nie tylko w fotografiach, ale też w arcyciekawych wpisach na blogu "Spotkania z przyrodą", które są zapisem emocji autora, towarzyszących podglądaniu przyrody. Być może takie połączenie zdjęć i historii związanych z ich powstawaniem, zainspiruje w przyszłości twórcę do wydania ciekawej książki przyrodniczej ? :-)
parent menu item not found: "130"