Zebranie okręgu - luty 2020

Na wstępie zebrania Michał Ludwiczak poinformował, że zakończyło się zbieranie zdjęć do konkursu "Fotograf Roku" w naszym okręgu. Do konkursu zgłoszono 764 fotografii. Zostały one przekazane jurorom i obecnie rozpoczęli oni pracę, nad wyborem laureatów. O decyzjach Jury dowiemy się już 24 marca, podczas wernisażu wystawy Fotograf Roku w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Później krótkie przypomnienie o ciekawie zapowiadającej się imprezie. 26 lutego o godzinie 18:00 w Poleskim Ośrodku Sztuki odbędzie się V Przegląd Pokazów Multimedialnych Okręgu Łódzkiego ZPFP. Swoje pokazy zaprezentuje tam 15 fotografów.
Następnie obejrzeliśmy relację z pleneru na Stogu Izerskim, który odbył się w dniach 20-26 stycznia bieżącego roku. Plener zorganizował Okręg Dolnośląski, a wzięła w nim udział spora grupa przedstawicieli naszego okręgu. Przynajmniej tam uczestnicy mogli nacieszyć się prawdziwą zimą i śniegiem.
W dalszej kolejności przypomnieliśmy sobie niedawny wernisaż wystawy Michała Staneckiego "Inny punkt widzenia", który miał miejsce 13 lutego w Galeryjce Olimpijce. Michał przedstawił tam interesujące zdjęcia krajobrazów przyrodniczych, wykonane z drona.
Na lutowym zebraniu zainaugurowaliśmy nowy stały element naszych spotkań. Będzie to cykl krótkich prelekcji pod wspólnym tytułem "Ciekawe miejsca". Mamy nadzieję, że w tym cyklu, członkowie naszego okręgu zaprezentują swoje ulubione lokalizacje do fotografowania i polecą je innym zainteresowanym. Pierwszy odcinek cyklu, ilustrowany własnymi zdjęciami, przedstawił Michał Stanecki. Była to opowieść o Polesiu i Lasach Sobiborskich.
Polesie to kraina, gdzie możemy znaleźć resztki dzikości, tak rzadkie już dzisiaj w naszym kraju. To dość rozległe przestrzenie pokryte lasami, pełne mokradeł i zarastających niewielkich jezior. Miejsce to jeszcze nie jest zbyt popularne wśród turystów, dzięki czemu można odnaleźć tam tak rzadkie i poszukiwane dobra jak cisza i spokój.
Kolejnym stałym punktem programu było rozstrzygnięcie lutowej edycji Ligi Fotografów. Tematem tego miesiąca była symetria, a zwyciężyło zabawne zdjęcie Adriany Bogdanowskiej. Po tym głosowaniu, na podium ligi panuje straszny tłok, gdyż pierwsze trzy miejsca okupuje aż 7 osób. Różnice punktowe między wszystkimi uczestnikami są minimalne, zatem każdy ma jeszcze szanse włączyć się do rywalizacji .
Zapraszamy więc wszystkich członków i sympatyków fotografii przyrodniczej (liga ma charakter otwarty), do wzięcia udziału w naszej zabawie. Tematem marca jest KONFLIKT, a zdjęcia należy nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 11 marca 2020.
Wreszcie na koniec mogliśmy posłuchać relacji Krzysztofa Korca z egzotycznej wyprawy do Indonezji. Ten wyspiarski kraj złożony z ponad 17 500 wysp i wysepek, jest położony pomiędzy Oceanem Spokojnym a Oceanem Indyjskim
W kwietniu kiedy przebywał tam Krzysztof, wysokie temperatury, a zwłaszcza duża wilgotność, bardzo dawały się we znaki i utrudniały fotografowanie. Mimo tych niedogodności oraz ograniczeń czasowych, udało się sfotografować i pokazać wielu przedstawicieli fauny i flory oraz egzotyczne krajobrazy.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły zdjęcia z Parku Narodowego Komodo, jedynego miejsce, gdzie żyje największa jaszczurka na świecie - Waran z Komodo nazywany "Smokiem z Komodo". Ten uzbrojonych w 60 zębów gad, którego długość dochodzi do 3 metrów a masa ciała do 90 kilogramów, robi naprawdę spore wrażenie.
Indonezja to oczywiście nie tylko zachwycająca przyroda. Jest to kraj niezwykle ciekawy i zróżnicowany pod względem etnicznym i kulturowym. Można tam zobaczyć liczne świątynie zarówno buddyjskie jaki hinduistyczne, idealnie wpisane w tutejsze krajobrazy, obejrzeć pokazy lokalnych ceremonii, a przede wszystkim spotkać sympatycznych autochtonów :-)
Krzysztof planuje w tym roku nowe międzykontynentalne wyprawy: do Ameryki Środkowej i ponownie do Afryki. Więc zapewne niedługo zobaczymy na naszych zebraniach, kolejne ciekawe pokazy egzotycznych zdjęć.

 
parent menu item not found: "130"