HeaderSearchForm

Festiwal "Przyroda Warta Poznania"

 
Tradycyjnie w pierwszy wiosenny weekend odbywa się w Poznaniu święto miłośników fotografii przyrodniczej - Festiwal "Przyroda Warta Poznania" organizowany przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody. W tym roku odbywa się on w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przy ul. Wodnej 27 w sobotę 23 marca.
Festiwal rozpocznie  o godz. 10:30 prezentacja filmu "Rumunia Nieokiełznana". Jest to trwająca 90 minut produkcja filmowa, zrealizowana z rozmachem dorównującym filmom przyrodniczym BBC. W nagrywaniu scen przyrodniczych brało udział aż 22 operatorów a film prezentuje obszary najcenniejsze przyrodniczo w Rumunii jak Park Narodowy Piatra Craiului, Góry Fogaraskie, Park Narodowy Cozia, Delta Dunaju, Histria, Park Przyrody Vânători-Neamţ, Jaskinia Niedźwiedzia, Góry Apuseni, Rzeki Mureş i Dunaj. Realizacja filmu została sfinansowana przez Auchan Retail Romania i The European Nature Trust - brytyjską organizację pozarządową, która promuje ochronę przyrody w Europie. W Rumunii prowadzi programy edukacyjne dla studentów w duchu szacunku dla przyrody.
Kolejnym prelegentem będzie Piotr Dziełakowski, którego wieloletnią fascynacją są Żurawie. Dokumentuje on przyrodę swojego miejsca zamieszkania - Okolic Wschowy w Lubuskiem i Włoszakowic w Zachodniej Wielkopolsce. Obserwacje przyrody, ptaków i zwierząt stały się jego sposobem na życie. W ostatnich latach dużą popularność zdobyła jego edukacyjna strona internetowa "Żuraw w lesie", na której można było online obserwować gniazdo żurawi. Opowie nam on o ich ciekawych i mało znanych zachowaniach a także zaprezentuje film, który wspólnie z nim nakręcili filmowcy węgierscy, korzystając z jego ogromnej wiedzy i niestandardowych ujęć filmowych. 
Trzecią prelegentką będzie Katarzyna Gubrynowicz, która w 2017 roku odbyła prawie miesięczną samotną podróż po Islandii, nastawioną wyłącznie na fotografowanie tamtejszych krajobrazów i dzikiej przyrody. Efektem tej podróży są zapierające dech w piersiach pokazy zdjęć, obrazujące te znane, jak i te mniej odkryte atrakcje tej coraz popularniejszej turystycznie wyspy. 
Po prezentacji z Islandii nastąpi blok krótkich, ale bardzo ciekawych pokazów fotografów zrzeszonych w Okręgu Wielkopolskim ZPFP. Swoimi fascynacjami podzielą się Anna Klinkosz, Witold Król, Jerzy Kościjańczuk, Tomasz Niedźwiedź i Rafał Mól. Zostaną też ogłoszone wyniki konkursu na Fotografa Roku oraz zaprezentowane zdjęcia, które wygrały w poszczególnych kategoriach. Zdjęcia te będzie też można obejrzeć na wystawie prezentowanej przed salą projekcyjną. 
Mocnym akcentem kończącym  Festiwal będzie premierowy pokaz zdjęć i filmów Wojciecha Nawrockiego z jego zakończonej około miesiąca temu wyprawy do Antarktyki, podczas której fotografował on zarówno pod wodą, na lądzie jak i z powietrza. Te unikalne kadry "z końca świata" na pewno na długo zostaną wszystkim widzom w pamięci.
 
Szczegółowy program Festiwalu:
10:30 -12:00 Film o przyrodzie Rumunii "Rumunia Nieokiełznana"
12:00 -12:15 przerwa
12:15 - 13:15 Piotr Dziełakowski - życie wśród żurawi
13:15 - 13:30 przerwa
13:30 - 14:30 Katarzyna Gubrynowicz - Islandia
14:30 - 14:45 przerwa
14:45 - 15:45 Prezentacje pokazów Okręgu Wielkopolskiego ZPFP
15:45 - 16:00 przerwa
16:00 - 16:30 Ogłoszenie wyników konkursu Fotograf Roku
16:30 - 18:00 Wojciech Nawrocki - Antarktyka w sztuce fotografii i ilustracji - fotografia podwodna, lądowa i lotnicza z końca świata.
18:00 zakończenie Festiwalu. 
Zapraszamy – wstęp wolny.
parent menu item not found: "130"