I edycja Festiwalu Fotografii Krajobrazowej

Pod koniec ubiegłego roku w Łódzkim Domu Kultury odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Fotografii Krajobrazowej "Obecność"
Główną atrakcją festiwalu były prezentacje fotografii i pokazy multimedialne prac wybitnych fotografów – Marcina Dobasa, Jerzego Piątka, Artura Jurkowskiego, Radosława Siekierzyńskiego, Joanny Antosik, Piotra Wypycha, Krzysztofa Pierzgalskiego i Grzegorza Ojrzyńskiego.
Festiwal poprzedziły warsztaty fotograficzne zorganizowane w 11 miejscowościach województwa łódzkiego. Prowadzili je członkowie naszego okręgu. Uczestnicy, oprócz praktycznych wskazówek dotyczących fotografowania przyrody dowiedzieli się jak należy zachowywać się w terenie aby mieć szansę na spotkanie dzikich zwierząt i ptaków ale przede wszystkim aby poprzez swoje zachowania nie zaszkodzić mieszkańcom pól i lasów.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 21 grudnia 2016

Zapraszamy na ostatnie już w tym roku spotkanie fotografów przyrody. Ocenimy "na gorąco" właśnie zakończoną pierwszą edycję Festiwalu Fotografii Krajobrazowej "Obecność", a także obejrzymy pokazy nagrodzone podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury. Podsumujemy naszą działalność w mijającym roku oraz zaplanujemy działania na rok następny.
Spotykamy się 21 grudnia o godzinie 18:00 jak zwykle w sali 408 Łódzkiego Domu Kultury!

Nowa wystawa Adama Mańki

8 grudnia 2016 roku w Powiatowym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli odbyła się inauguracja wystawy Adama Mańki „Ptaki Skandynawii”.
Atutem wystawy jest możliwość obejrzenia unikalnych scen z życia wielu rzadkich i ciekawych gatunków ptaków, występujących na północy Europy, w ich naturalnym środowisku. Adam jest cenionym specjalistą w fotografii ptaków. W latach 2014 i 2015 zdobył tytuł Fotografa Roku w naszym okręgu a jego zdjęcia były wielokrotnie nagradzane na konkursach fotografii przyrodniczej. Można być więc pewnym, że obejrzymy zdjęcia na najwyższym profesjonalnym poziomie.
Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2016 r. Zapraszamy.

Festiwal Fotografii Krajobrazowej „Obecność”

W dniach 16-18 grudnia 2016 roku w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Fotografii Krajoznawczej „Obecność”.
W piątek nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. W sobotę i niedzielę goście festiwalu będą mieli niepowtarzalną okazję spotkań autorskich z wybitnymi fotografami przyrody oraz uczestnictwa w wernisażach wystaw fotograficznych. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronach Łódzkiego Domu Kultury http://ldk.lodz.pl/warsztaty-fotograficzne.aspx.
Partnerem festiwalu jest Okręg Łódzki Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zapraszamy.
 

Ptaki Skandynawii

8 grudnia 2016 roku o godzinie 19:00 w Powiatowym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli odbędzie się inauguracja wystawy Adama Mańki „Ptaki Skandynawii”.
Atutem wystawy jest możliwość obejrzenia unikalnych scen z życia wielu rzadkich i ciekawych gatunków ptaków, występujących na północy Europy, w ich naturalnym środowisku. Adam jest cenionym specjalistą w fotografii ptaków. W latach 2014 i 2015 zdobył tytuł Fotografa Roku w naszym okręgu a jego zdjęcia były wielokrotnie nagradzane na konkursach fotografii przyrodniczej. Można być więc pewnym, że obejrzymy zdjęcia na najwyższym profesjonalnym poziomie.
Przedsmak tej wystawy mieliśmy już na naszym październikowym zebraniu. Członkowie Okręgu Łódzkiego ZPFP, którzy wzięli w nim udział,  mieli okazję zobaczyć niektóre z fotografii, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Dlatego z pełnym przekonaniem możemy polecić wizytę w zduńskowolskim Centrum Kultury.

 

Jak fotografować inaczej

Rewolucja cyfrowa w fotografii i upowszechnienie się sprzętu fotograficznego spowodowało, że dzisiaj zdjęcia robi prawie każdy. Powstają więc tysiące fotografii, które  zalegają na dyskach naszych komputerów. Większość z nich to zazwyczaj dość nudne ujęcia lub powielanie znanych wszystkim schematów. Jak to zmienić ? Co zrobić, aby nasze fotografie stały się bardziej interesujące i niekonwencjonalne ?
Na te intrygujące pytania spróbuje odpowiedzieć, podczas prelekcji połączonej z warsztatami, znany fotograf przyrody, Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak. Tytuł spotkania  "Jak fotografować inaczej" mówi sam za siebie. Autor prelekcji pisze w zaproszeniu: "Chciałbym na przykładzie moich zdjęć opowiedzieć o moim spojrzeniu na przyrodę, o tym co mnie inspiruje, jakiego typu zdjęcia lubię robić i na co zwracać uwagę podczas fotografowania. Myślę, że amatorzy dowiedzą się ciekawych rzeczy, a osoby zaawansowane będą mogły porównać podejście i techniki ".
Zapraszamy zatem do Łódzkiego Domu Kultury w najbliższy piątek 2 grudnia 2016 o godzinie 17:00.

Konkurs fotograficzny "Obecność"

W dniach 16-18 grudnia 2016 roku w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Fotografii Krajoznawczej „Obecność”. Partnerem festiwalu jest Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki.
Na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji, między innymi spotkania z wybitnymi fotografami, pokazy multimedialne, wystawy fotograficzne i warsztaty fotografii przyrodniczej.
Już niebawem przedstawimy szczegółowy program festiwalu, a tymczasem zachęcamy mieszkańców naszego województwa do wzięcia udziału w konkursie fotografii ukazujących piękno i specyfikę przyrody województwa łódzkiego. Regulamin konkursu i kartę zgłoszenia można pobrać na stronach Łódzkiego Domu Kultury  http://ldk.lodz.pl/konkurs-fotograficzny.aspx
Termin nadsyłania prac - 5 grudnia 2016 roku.
 

Wizje Natury 2016

Miło nam poinformować, że na XII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2016, drugą nagrodę za prezentację pt. "Balet w płytkiej wodzie II" otrzymał nasz okręgowy kolega - Michał Ludwiczak. Gratulujemy !
A wszystkich, którzy nie mogli odwiedzić Izabelina, zapraszamy już na spotkanie OŁ ZPFP 21 grudnia 2016, gdzie będzie można obejrzeć nagrodzone prezentacje.
Pozostałe wyniki konkursu :
Grand Prix i Nagroda Publiczności - Tomasz Bałdyga OWM - "The last song"
I miejsce - Kasia Gubrynowicz OM - "On jest jak mgła"
II miejsce - Michał Ludwiczak OŁ - "Balet w płytkiej wodzie II"
III miejsce - Ela Weron OK - "a sio!"
Wyróżnienia:
Karol Grabski OW - "W krainie perkozów" i "Trzciny mają oczy"
Anna Jędra-Wojciechowska OK - "Światło_wody"
Artur Jurkowski OS - "Poszukiwanie skali"
Grzegorz Sępołowicz - "Grue"

Myśliwi i fotografowie - wzajemne relacje

W ostatnią środę (16.11.2016) na spotkanie okręgowe zaprosiliśmy przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, aby porozmawiać o naszych obawach związanych z planowaną modyfikacją prawa łowieckiego oraz o trudnych czasami realcjach w terenie pomiędzy myśliwymi a fotografami przyrody.
Na spotkaniu z ramienia Okręgu Łódzkiego PZŁ uczestniczyli :
Przemysław Kobacki - Łowczy Okręgowy i Piotr Piotrowski - Przewodniczący Komisji Etyki i Kultury Łowieckiej.
Dziękujemy naszym gościom za udział w spotkaniu. Przekazane nam informacje zdecydowanie pomogły spojrzeć na działania myśliwych z trochę innej strony. Kolejny raz przekonaliśmy się, że nic nie jest tylko czarne i białe. Jak mawia klasyk „zawsze warto rozmawiać”. Zgłębiliśmy „prawo łowieckie” zwiększając naszą wiedzę na temat praw i obowiązków myśliwych. Dowiedzieliśmy się jak możemy poprawić przepływ informacji w zakresie planowania naszych plenerów, a także wspólnie wyciągnęliśmy wnioski dotyczące poprawy naszego bezpieczeństwa w terenie. Choć zapewne wiele osób z naszego środowiska pozostanie nadal przeciwnych idei polowania, to uzyskane informacje pomogą zrozumieć pewne procesy, które w dużym stopniu wpływają na działalność myśliwych.
Kontakt z PZŁ Łódź: http://www.pzl-lodz.pl/kontakt
 

Rośniemy w siłę :-)

Zarząd Okręgu Łódzkiego ZPFP na zebraniu w dniu 19 października 2016 roku po zapoznaniu się z portfolio kandydatów, a także biorąc pod uwagę aktywność na rzecz Związku, podjął decyzję o przyjęciu z dniem 1 grudnia 2016 roku w szeregi Okręgu Łódzkiego ZPFP sześciu kandydatów:
Mariusza Kanonowicza, Darię Troczyńską, Sławomira Górala, Bogdana Prusisza, Piotra Pardusa i Małgorzatę Markuszewską.

Gratulujemy koleżankom i kolegom dotychczasowych osiągnięć i życzymy wielu sukcesów.

Zapraszamy na spotkanie - 16 listopada 2016

W najbliższą środę zapraszamy na nasze listopadowe spotkanie. W tym miesiącu skupimy się na budzącym wielkie zainteresowanie temacie relacji fotografów z myśliwymi. Wspólnie z naszym gościem – Łowczym Okręgowym Przemysławem Kobackim (Przewodniczącym Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego) zainicjujemy dyskusję, której celem będzie wypracowanie podstaw do wzajemnego zrozumienia w terenie, a także próba zbudowania relacji opartych na poszanowaniu praw obu stron. Porozmawiamy o przepisach (Prawie Łowieckim) oraz spróbujemy wyciągnąć wnioski służące poprawie bezpieczeństwa osób fotografujących w sąsiedztwie myśliwych. Wszystkich członków i kandydatów zapraszamy jak zwykle o godz. 18:00, wszystkich pozostałych o 18:30. Spotkamy się jak zwykle w sali nr 408 Łódzkiego Domu Kultury. Do zobaczenia.

Zebranie Okręgu - październik 2016

Październikowe spotkanie Okręgu Łódzkiego ZPFP miało jak zwykle bardzo interesujący przebieg. Na początku omawialiśmy sprawy organizacyjne. Najbliższym wydarzeniem, które powinno zainteresować wszystkich miłośników przyrody, jest zbliżający się XII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury” w Izabelinie. Jest on połączony z konkursem pokazów multimedialnych. Michał zaprezentował swój pokaz z czaplami, z którym wystartuje w konkursie.
W grudniu odbędzie się w Łodzi Festiwal Fotografii Krajobrazowej "Obecność" połączony z konkursem fotografii. Imprezę organizuje Łódzki Dom Kultury a nasz okręg jest partnerem tej imprezy. W lutym 2017 wstępnie umawiamy się z Poleskim Ośrodkiem Sztuki na kolejną edycję pokazu diaporam.
Michał i Ryszard wrócili niedawno z pleneru w Karkonoszach, co było okazją do zaprezentowania fotorelacji z tego udanego wyjazdu.
W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja na temat planowanych zmian w Prawie Łowieckim. Proponowane zmiany budzą nasze poważne obawy, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ również na prowadzenie naszej działalności. Ponieważ sprawa jest dla nas bardzo ważna, dlatego tematyka ta będzie kontynuowana podczas listopadowego spotkania.
Wreszcie przyszedł czas na pokazy zdjęć przyrodniczych. Najpierw swoje interesujące pokazy zaprezentowali kandydaci do naszego okręgu: Daria Troczyńska i Mariusz Kanonowicz. "Gwiazdą wieczoru" był Adam Mańka, który przedstawił zdjęcia ptaków wykonane podczas tegorocznej podróży na północ Europy.

Zapraszamy na spotkanie - 19 października 2016

Na październikowym spotkaniu kontynuujemy tematykę północnoeuropejską. Tym razem obejrzymy prezentację Adama Mańki "Ptaki Skandynawii".
Adam specjalizuje się w fotografowaniu ptaków. Dwukrotnie zdobywał też tytuł Fotografa Roku w naszym okręgu więc możemy być pewni, że obejrzymy prezentację na bardzo wysokim poziomie. Zapraszamy do Domu Kultury na godzinę 18:30

Forum Fotografii Przyrodniczej

W sierpniu zostało uruchomione dla członków ZPFP Forum Fotografii Przyrodniczej. To doskonałe narzędzie do wymiany informacji pomiędzy miłośnikami fotografowania natury. Forum składa się z dwóch części:
Galeria zdjęć - miejsce, gdzie każdy członek może opublikować swoje zdjęcia celem przedstawienia ich ocenie merytorycznej innym użytkownikom serwisu. Ocena może być dwojaka - w formie tekstowego komentarza oraz w formie "gwiazdek". Publikowanie zdjęć i wzajemne ich komentowanie ma wielki walor edukacyjny, zwłaszcza dla początkujących fotografów, którzy mogą uzyskać merytoryczną ocenę od bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Przyczynia się to do poprawy jakości naszych zdjęć.
Forum dyskusyjne - miejsce, gdzie każdy członek może wypowiedzieć się na tematy związane z naszą szeroko pojętą działalnością. Każdy może zadać pytanie i oczekiwać rzeczowej odpowiedzi od współuczestników forum.
Celem założenia tego forum jest umożliwienie kontaktów między członkami i między okręgami na szeroką skalę. Zapraszamy do zarejestrowania się i czynnego uczestnictwa: www.zpfp.pl/ffp/
 
parent menu item not found: "130"