Zebranie okręgu - październik 2018

Październikowe spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia, że już za niespełna miesiąc wielkie święto fotografów przyrody - doroczny festiwal w Izabelinie. Wielu interesujących gości, konkurs pokazów multimedialnych no i rozstrzygnięcie ogólnokrajowej edycji konkursu na Fotografa Roku.
Później Michał Stanecki zaprezentował publikację o Puszczy Knyszyńskiej "Siedmiu Wspaniałych". Jest to cykl siedmiu książek przyrodniczych o zwierzętach. Autorami tekstów w całym cyklu są znani przyrodnicy Grzegorz i Tomasz Kłosowscy. Poszczególne części sagi przedstawiają charakterystyczne gatunki zwierząt występujące w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej: bobra, wilka, bielika, łosia, żubra, jelenia i orlika. Dużym walorem tych publikacji są oczywiście zdjęcia braci Kłosowskich, przedstawiające bohaterów książek na tle pięknych pejzaży Puszczy Knyszyńskiej.
Piotr Szewczyk przygotował na zebranie prezentację podsumowującą pięć lat fotografowania przyrody. Mimo, że zobaczyliśmy mnóstwo fantastycznych zdjęć, a prace Piotra są regularnie wyróżniane w kolejnych konkursach na Fotografa Roku w naszym okręgu, to jednak nie jest on do końca zadowolony ze swoich osiągnięć. Jesteśmy przekonani, że ten artystyczny niedosyt i ambicje Piotra zaowocują jeszcze wieloma wspaniałymi zdjęciami w nadchodzącej "pięciolatce". :-)
Po tej dawce świetnych zdjęć przyszedł czas na Ligę Fotografów. Najpierw uroczystość oficjalnego podsumowania sezonu 2017/2018. Przypomnijmy, że w rywalizacji zwyciężył Marian Jarosiński, drugie miejsce zajął Michał Stanecki a trzecie Krzysztof Korc. Była nagroda dla zwycięzcy i pamiątkowe dyplomy dla najlepszych fotografów oraz oczywiście brawa i gratulacje od uczestników zebrania.
A tymczasem trwa już kolejny sezon naszej zabawy, więc po części oficjalnej przystąpiliśmy do głosowania nad wyborem najlepszych zdjęć października. Zdjęcia zgłoszone na konkurs  i aktualną tabelę wyników zamieściliśmy tradycyjnie na naszej stronie. Tematem listopada jest "szum". Na zdjęcia czekamy do 12 listopada.
Po ligowych emocja kolejna atrakcja naszego zebrania. Relacja Misi Stadnik i Michała Ludwiczaka z alpejskiego pleneru dla spotterów w Szwajcarii. Oprócz urzekających krajobrazów alpejskiej przyrody zobaczyliśmy więc również - co jest rzadkością na naszych spotkaniach - zdjęcia z ćwiczeń i pokazów lotniczych. Mimo pozornej  różnicy jaka dzieli spooting od fotografii przyrodniczej okazało się, że wiele z doświadczeń i umiejętności zdobytych podczas fotografowania szybko przemieszczających się samolotów można wykorzystać i w naszej dziedzinie. Tak więc po raz kolejny potwierdziła się prawda, że warto zdobywać doświadczenia w różnych obszarach
Następny element zebrania i kolejna zmiana tematu. Tym razem skupiliśmy się na makrofotografii.
Głównym prelegentem zebrania był nasz okręgowy kolega Marek Wyszomirski. Marek jest znanym specjalistą od fotografii owadów,  jego wspaniałe zdjęcia są często nagradzane w konkursach i były prezentowane na wielu wystawach. Marek opowiadał jak i gdzie fotografuje, zademonstrował sprzęt z jakiego korzysta, ale przede wszystkim podzielił się swoim bogatym doświadczeniem i trikami jakie opracował, i dzięki którym osiąga tak zdumiewające efekty. Dodatkowym atutem fotografowania owadów jest fakt, że jest to jedna z nielicznych dziedzin fotografii przyrodniczej, gdzie żeby osiągać znakomite efekty nie trzeba wstawać przed świtem i można się do woli wyspać. :-) Najlepsze swoje zdjęcia Marek wykonuje w samo południe (stąd tytuł prezentacji).
W przerwach między rozmowami o makrofotografii oglądaliśmy pokazy Marka. Już ich tytuły wzbudzają dreszczyk emocji:  "Czas miłości", "Czas zabijania",  "Bagniki". Perfekcyjne zdjęcia owadów wzbogacone bardzo sugestywnymi podkładami dźwiękowymi zrobiły na wszystkich uczestnikach zebrania duże wrażenie.
 
 
parent menu item not found: "130"