Zebranie okręgu - listopad 2018

Listopadowe zebranie Okręgu Łódzkiego ZPFP upłynęło pod znakiem jesiennych fotografii oraz festiwalu "Wizje Natury" w Izabelinie.
Na wstępie osoby uczestniczące w festiwalu przedstawiły obszerną relację z imprezy. Obejrzeliśmy zdjęcia nagrodzodzone w ramach Fotografa Roku i porozmawialiśmy o gościach festiwalu.
Następnie przyszedł czas na sprawy ogranizacyjne.
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Przeglądu Pokazów Multimedialnych w Poleskim Ośrodku Sztuki (15 lutego 2019). Już teraz zapraszamy wszystkich członków do przygotowywania własnych diaporam i zgłaszania chęci uczestnictwa w Przeglądzie do zarządu Okręgu.
Przypominamy też o tegorocznej edycji konkursu na fotografa roku. Niebawem rozpoczynamy zbiórkę prac, więc warto uporządkować swoje archiwa i wybrać najlepsze tegoroczne zdjęcia.
Na poczatku roku zapraszamy na górskie plenery. W terminie 30.01-03.02 2019 Ogólnopolski Zimowy Plener Fotograficzny "Szrenica 2019" organizowany przez Dolnośląski Okręg ZPFP. Trzy tygodnie później Zarząd Główny ZPFP zaprasza na plener na Pilsku w Beskidzie Żywieckim w dniach 21-24 lutego 2019.
A wiosną 9-12 maja 2019 w Budach Grabskich odbędzie się plener organizowany przez nasz Okręg. Organizatorzy zapewniają, że, oprócz fotografowania nie zabrakie i innych atrakcji, dlatego juz teraz zanotujcie sobie ten termin w swoich kalendarzach.
Michał Ludwiczak przedstawił krótką relację z dwóch imprez na których promował fotografię przyrodniczą:
- II Sympozjum Młodych Ornitologów w Rogowie, gdzie mówił o naszym stowarzyszeniu i zachęcał nie tylko do obserwowania ale także do fotografowania ptaków;
- Międzynarodowe Sympozjum "Fotografia dziś i jutro" zorganizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. W sympozjum uczestniczyli reprezentanci stowarzyszeń fotograficznych z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Serbii oraz oczywiście z Polski. Być może urodzi się z tego nić współpracy międzynarodowej ?
Michał poinformował też o spotkaniu Rady Prezesów Okręgów ZPFP, na którym omawiano między innymi zmiany w Kodeksie Etycznym, których wprowadzenie jest rozważane w najbliższym czasie.
W dalszej części spotkania poświęciliśmy trochę uwagi albumowi "Wizje Natury". Celem tego unikalnego wydawnictwa jest zaprezentowanie najlepszych zdjęć fotografów zrzeszonych w ZPFP. Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć publikację albumu i mieć go w swojej biblioteczce, zapraszamy na stronę: https://zrzutka.pl/wizjenatury
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie listopadowej edycji Ligi Fotografów. Tym razem bezapelacyjnie zwyciężyło zdjęcie mistrza czarno-białej fotografii Piotra Pardusa. Gratulujemy :-). Szczegółowe wyniki zobaczcie TUTAJ.
Po wyborze zdjęć przyszedł czas na literaturę. Marian Jarosiński zaprezentował książkę Stryckera Noaha "Rzecz o ptakach" - jedną z ciekawszych pozycji przyrodniczych jaka ostatnio ukazała się na rynku. Strycker jest amerykańskim przyrodnikiem, podróżnikiem i współautorem magazynu Birding więc możemy mieć pewność, że wie o czym pisze. Książka, to zbiór zaskakujących wyników badań naukowych a także gawęd i obserwacji autora o wybranych gatunkach ptaków. Napisana jest bardzo przystępnym językiem, autor ma wspaniały dar opowiadania i mimo, że mówi o faktach potwierdzonych naukowo, to nie nadużywa fachowej terminologii, dzięki czemu treść jest zrozumiała dla każdego. Książka zmusza nas też do refleksji jak wielu analogii można się doszukać w zachowaniach ptaków i ludzi.
Nietypową, jak na nasze spotkania, książkę zaproponował Zbyszek Cieśla. Bowiem "Lód" Lalline Paul to thriller sensacyjny. Tłem dla sensacyjnej fabuły jest świat za kilkadziesiąt lat, w czasie, gdy wystąpiły już skutki globalnego ocieplenia. Obrazy Arktyki z wymierającą fauną i resztkami topniejących lodowców czy burzy piaskowej w Londynie, lepiej działają na wyobraźnię niż współczesne dywagacje naukowców. I mogą nam uświadomić jaki los czeka nas już w niezbyt odległej przyszłości. Rozdziały są przeplatane wstawkami z autentycznych dzienników polarnych odkrywców, dzięki czemu mamy szansę przeżyć naprawdę hardcorowe, arktyczne przygody.
Po książkach wróciliśmy z powrotem do zdjęć. Pokaz nostalgicznych, jesiennych fotografii, po mistrzowsku oddających klimat tej pory roku, przedstawił Tomek Buczko. Koniecznie zobaczcie poniżej próbkę tego pokazu.
A na zakończenie - ponownie laureaci Festiwalu w Izabelinie. Tym razem obejrzeliśmy nagrodzone diaporamy:
"Ciemna strona Bałtyku" - Przemysława Jaśko,
"Nasz kawałek Świata" i "Czerwona ziemia" - Anny Jędro-Wojciechowskiej,
"Film polski" - Katarzyny Gubrynowicz,
"Szarak" - Pawła Wrony,
"Las" - Tomasza Bałdygi,
"Bałtyk i baletnice" - Agnieszki i Włodzimierza Bilińskich.
 
 
parent menu item not found: "130"