Zebranie okręgu - grudzień 2019

Grudniowe spotkanie naszego Okręgu było ucztą dla miłośników pokazów zdjęć zsynchronizowanych z muzyką. Obejrzeliśmy wybór najlepszych diaporam nagrodzonych w tegorocznych konkursach.
Zanim to jednak nastąpiło, mieliśmy do omówienia kilka innych istotnych tematów.
Najpierw krótkie podsumowanie trzeciej już edycji konkursu "Owad w obiektywie", którego jednym z patronów był Okręg Łódzki ZPFP. Konkurs jest organizowany przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Fundację Biodiversitatis, we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Łodzi, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz firmą PRECOPTIC (oficjalnym przedstawicielem firmy Nikon na Polskę). Celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi przyrodniczych zainteresowań z nakierowaniem na ekologicznie niezwykle ważną i zarazem bardzo różnorodną grupę zwierząt, jakimi są owady. Jednym z jurorów konkursu był Ryszard Sąsiadek a Michał Ludwiczak pokazem swoich zdjęć i diaporam uświetnił uroczyste rozdanie nagród. W opinii jurorów poziom prac z roku na rok jest coraz wyższy. Mamy też nadzieję, że przynajmniej niektórzy uczestnicy odwiedzą nasze zebranie, a być może zostaną także członkami naszego stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Liga fotografów - 12/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Grudzień 2019 temat "Chaos"

Czytaj więcej...

Po drugiej stronie pajęczyny.

Na zakończonym w miniony weekend w Toruniu XIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, nasz kolega Bogusław Czarnecki, otrzymał wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym pt. "Kadry z Natury" zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Wyróżnione zdjęcie przedstawia dwie pokryte kroplami rosy ważki ukazane w aureoli pajęczej sieci.
Ciekawostką tej nagrody jest fakt, że Bogusław dwa tygodnie wcześniej, podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" w Izabelinie, został nagrodzony w konkursie na Fotografa Roku ZPFP 2019 za podobne zdjęcie.
Oba zdjęcia przedstawiają tą samą scenę. Jednak zdjęcie nagrodzone w Izabelinie zostało wykonane pod światło, natomiast zdjęcie wyróżnione w Toruniu fotograf wykonał mając słońce za plecami. W dodatku sieć pajęcza raz jest tłem sceny, a w drugim przypadku ważki znajdują się za siecią.
W ten sposób powstały dwie fotografie istotnie różniące się tonacją, kontrastem, nasyceniem barw, nastrojem. To ciekawy przykład jak pomysłowość i konsekwencja autora, który próbuje wykorzystać różne punkty widzenia, przynosi wyborny artystyczny efekt.
Nic dziwnego, że w obu przypadkach, prace te zostały dostrzeżone i wyróżnione przez Jury.

Zebranie okręgu - listopad 2019

Jak zwykle początek spotkania zdominowały sprawy organizacyjne.
Michał Ludwiczak zrelacjonował najważniejsze wydarzenia ostatnich dni.

W niedzielę zakończył się w Izabelinie festiwal "Wizje Natury". Usłyszeliśmy krótkie podsumowanie imprezy. Była to niewątpliwie relacja "z pierwszej ręki", jako że Michał  był nie tylko widzem, ale także prelegentam (wspólnie z Jurkiem Grzesiakiem).
Michał zrelacjonował także sukcesy naszych członków w konkursie na Fotografa Roku 2019 oraz na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą. Obejrzeliśmy nagrodzone zdjęcia, a na przegląd diaporam umówiliśmy się na nasze grudniowe spotkanie.

Czytaj więcej...

Liga fotografów - 11/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Listopad 2019 temat "Jesień w smartfonie"

Czytaj więcej...

Adriana Bogdanowska laureatką Pomorskich Spotkań z Diaporamą

Jeszcze nie wybrzmiały echa festiwalu "Wizje Natury" w Izabelinie, a już dotarła do nas doskonała wiadomość ze Szczecina. Na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą, nasza koleżanka, Adriana Bogdanowska zdobyła brązowy medal Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej i nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich za pokaz pod tytułem "Moje miejsca".

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to najstarszy tego typu konkurs w Polsce, mający już 40 letnią tradycję. To jedyny w Polsce i jeden z zaledwie sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu RP. O skali współzawodnictwa może świadczyć fakt, że do tegorocznej edycji  zgłoszono 84 diaporamy, 42 autorów z 12 krajów: Australii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, Włoch, Norwegii, Słowacji, Węgier, Belgii, Nowej Zelandii i Polski.
Wśród tak silnej konkurencji tym bardziej cieszy sukces naszej koleżanki.
Nagrodzona diaporama Ady opowiada o bardzo ważnych dla niej miejscach. W komentarzu do pokazu autorka pisze: "Są miejsca, w których czas płynie inaczej. Duże, otwarte przestrzenie pozwalają uchwycić pierwsze promienie słońca, które malują mglisty świat mokradeł barwami pasteli, wyłaniając z nich często nieoczywiste kształty ich mieszkańców. Miejsca, które zachwycają mnie zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym".
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Jubileusz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

W tym roku Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne obchodzi swoje 70. lecie. Jedną z imprez uświetniających ten wspaniały jubileusz, jest wielka wystawa zdjęć  ponad 130 autorów, którzy mieli swoje wystawy w galerii ŁTF-u. 15 listopada 2019 w  Muzeum Miasta Łodzi odbył się wernisaż tej wystawy, połączony z uroczystą galą, na której przyznane zostały okolicznościowe odznaki i medale dla zasłużonych członków i współpracowników ŁTF.

Jednym z medali został uhonorowany, za wieloletnią współpracę, Okręg Łódzki ZPFP. Medal, na ręce Michała Ludwiczaka, wręczył Prezes ŁTF Sławomir Grzanek.

Nasze związki i doskonała współpraca z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym sięgają wielu lat wstecz. Członkowie obu organizacji znają się doskonale. Regularnie wymieniają się doświadczeniami, wspólnie uczestniczą w warsztatach i plenerach fotograficznych. Nie brakuje też osób, które należą jednocześnie do obu stowarzyszeń. Korzystamy też z gościnności prestiżowej galerii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, gdzie prezentujemy swoje wystawy.

Gratulujemy koleżankom i kolegom z Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego pięknego jubileuszu i mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę. :-)

Zapraszamy na spotkanie - 20 listopada 2019

Zapraszamy na listopadowe spotkanie członków ZPFP i sympatyków fotografii przyrodniczej. Porozmawiamy o sprawach bieżących, powspominamy festiwal w Izabelinie, rozstrzygniemy kolejną edycję Ligi Fotografów. Głównym tematem wieczoru będzie fotografia nocna i astrofotografia, o której opowie ze szczegółami Tomek Buczko, który w tym temacie się specjalizuje. Naprawdę warto zajrzeć i posłuchać!
 

Rozstrzygnięcie konkursu na Fotografa Roku 2019

Na zakończonym właśnie XV Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury", zostały ogłoszone wyniki konkursu na Fotografa Roku ZPFP 2019. Miło nam poinformować, że w gronie finalistów znalazło się siedmiu członków naszego okręgu:
Adriana Bogdanowska - I miejsce w kategorii Inne Zwierzęta
Bogusław Czarnecki - II miejsce w kategorii Owady i pajęczaki
Piotr Szewczyk - II miejsce w kategorii Ptaki
Michał Ludwiczak - wyróżnienie w kategorii Inne zwierzęta
Adam Mańka - wyróżnienie w kategorii Ptaki
Małgorzata Markuszewska - wyróżnienie w kategorii Impresje
Michał Stanecki - wyróżnienie w kategorii Ssaki
Ponadto do finału zakwalifikowały się prace:
Adriany Bogdanowskiej - w kategorii Owady i Pajęczaki
Tomasza Buczko - w kategorii Krajobraz
Macieja Cichosza - w kategorii Krajobraz
Sebastiana Sołtyszewskiego - w kategorii Ptaki
Gratulujemy!

Zobacz nagrodzone prace...

Świat w naszych rękach - wystawa w CH Tulipan


Zapraszamy na ekologiczną wystawę „Świat W Naszych Rękach” autorstwa członków Związku Polskich Fotografów Przyrody. Na fotografiach przedstawiono związek człowieka z otaczającą go przyrodą – jego wpływ na środowisko i to, jak bardzo w nie ingeruje. Wystawa zmusza do refleksji i pokazuje, że problem niszczenia ziemi nie ma jedynie wymiaru globalnego, ale również ten bardziej lokalny – istnieje na każdym kroku, także w domu, w parku, w miejscu pracy czy na wakacjach. Obejrzyjcie wystawę, by zrozumieć, że trzeba zacząć od siebie, żeby zmienić świat.
Zdjęcia wykonali fotografowie zrzeszeni w Związku Polskich Fotografów Przyrody. Są to osoby w różnym wieku, które łączy pasja do przyrody i jej uwieczniania na zdjęciach. Swoimi zdjęciami uwrażliwiają na piękno flory i fauny, i w ten sposób nakłaniają ludzi do jej ochrony.
Zapraszamy na wystawę zarówno dzieci, jak i dorosłych! Wstęp na wystawę jest wolny.
Centrum Handlowe Tulipan
al. Piłsudskiego 94
92-202 Łódź
 

Zebranie okręgu - październik 2019

Zebranie w październiku rozpoczęło się doskonałą wiadomością. Decyzją Zarządu Okręgu do naszego grona zostały przyjęte dwie nowe członkinie Ania Ogar i Asia Kowalska. :-) Decyzja została przyjęta zbiorowym aplauzem wszystkich obecnych.
Następne punkty programu, nie wzbudziły już może tak wielkiego entuzjazmu, ale również były interesujące. ;-)
W najbliższym czasie w Centrum Handlowym "Tulipan" zostanie zaprezentowana wystawa członków naszego Okręgu poświęcona ratowaniu środowiska naturalnego. Tytuł wystawy -  "Świat w naszych rękach". Na wystawę składa się zestaw zdjęć, przedstawiających relacje pomiędzy człowiekiem i przyrodą. To dobra inicjatywa, bo dzięki lokalizacji wystawy, będą mogły ją zobaczyć tłumy ludzi - klientów CH "Tulipan". Mamy nadzieję, że to początek współpracy z centrami handlowymi i nasze zdjęcia, zawisną również w innych tego typu placówkach w Łodzi.

Czytaj więcej...

Asia i Ania nowymi członkiniami naszego okręgu.

Po zapoznaniu się z przedstawionymi deklaracjami członkowskimi i analizie aktywności kandydatów, Zarząd Okręgu Łódzkiego ZPFP na posiedzeniu w dniu 19 września 2019 roku podjął decyzję o przyjęciu w poczet członków Okręgu Łódzkiego ZPFP:
• Anny Ogar (nr legitymacji OŁ/3067),
• Joanny Pasowicz-Kowalskiej (nr legitymacji OŁ/3068).
Asia i Ania tylko formalnie dołączyły do naszego zespołu od września, bo już od wielu miesięcy czynnie uczestniczą w pracach Okręgu, biorą udział w plenerach, prezentują swoje zdjęcia na zebraniach. Życzymy naszym koleżankom wielu sukcesów i przyjemności z uprawiania fotograficznego hobby. :-)

Liga fotografów - 10/2019

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Październik 2019 temat "Furia"

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 16 października 2019

Zapraszamy na comiesięczne spotkanie sympatyków fotografii przyrodniczej i członków Okręgu Łódzkiego ZPFP, które odbędzie się 16 października o godzinie 18:00. Tematem przewodnim będzie narzędzie dla fotografa, jakim jest Adobe Lightroom. Przed wakacjami oglądaliśmy jego możliwości w zakresie katalogowania zdjęć, a teraz skupimy się na wywoływaniu i obróbce. Wszystko oczywiście w aspekcie fotografii przyrodniczej. Serdecznie zapraszamy!
parent menu item not found: "130"