Ptaki trzech żywiołów

Serdecznie zapraszamy na interesującą wystawę Anny Świderskiej "Ptaki trzech żywiołów".
Ania od dawna zafascynowana jest światem ptaków. Na wystawie, która jest jej pierwszą wystawą autorską, prezentuje wycinek z szerokiej gamy gatunków bytujących na wybrzeżach mórz północnej Europy. Prezentowane prace powstały w latach 2011-2020 nad morzami Bałtyckim, Północnym, Irlandzkim i nad Oceanem Atlantyckim.

Autorka z wielką wrażliwością pisze w komentarzu do swojej wystawy: „Życie pomiędzy trzema żywiołami - ziemią, wodą i powietrzem - daje ptakom wielką szansę na przetrwanie i sukces biologiczny. Niesie też ze sobą wiele zagrożeń i niebezpieczeństw. Te delikatne, zwiewne istoty, kryją w sobie ogromną odporność i moc. Są uosobieniem piękna siły i wolności. Wiele z nich staje się jednak bezradnymi, wobec zmian zachodzących w środowisku, a spowodowanych działaniami człowieka. Bez wątpienia warto zwrócić na nie uwagę i choć przez chwilę im się przyjrzeć”.

Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz doskonałych zdjęć, Anna przygotowała fachowe opisy charakteryzujące każdy z przedstawionych na fotografiach gatunków ptaków. Wystawa jest więc nie tylko ucztą dla oczu, ale ma też ogromny walor edukacyjny. Co nie jest bez znaczenia, zwarzywszy na miejsce, w którym jest prezentowana.

Wystawę można oglądać w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 ul. Olimpijska 9 w Łodzi w godzinach 8.00-19.30 w dni powszednie. Zdjęcia są też dostępne w naszej internetowej galerii.

Zapraszamy na spotkanie on-line - 21 grudnia 2020

Zapraszamy na nasze okręgowe spotkanie z fotografią przyrodniczą, tym razem w wersji on-line! Nietypowe zebranie odbędzie się w nietypowym terminie. Nie jak zwykle w środę, ale w poniedziałek 21-go grudnia o godzinie 18:00 na naszym kanale na platformie YouTube.
Nastąpi tam premierowa publikacja prezentacji, stworzonej specjalnie na tą okazję. W przygotowanym materiale znajdziecie podsumowanie Festiwalu "Wizje Natury" 2020 oraz informacje o wystawach i plenerach. Głównym punktem programu jest jednak "Fotografia czasu pandemii" - zdjęcia przyrodnicze wykonane przez członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w mijającym roku.
Po obejrzeniu prezentacji spotkamy się wszyscy na Skype i porozmawiamy o sprawach bieżących.
Spotkanie jak zwykle ma charakter otwarty.Zapraszamy serdecznie wszystkich członków i sympatyków.
Adres wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/425370858503448

Diaporama "W sieci" ponownie nagrodzona.

Decyzją Jury konkursu pokazów multimedialnych XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” w Toruniu, pierwsze miejsce za swój pokaz pt. „W sieci” otrzymał Michał Ludwiczak. Przypomnijmy, że ten sam pokaz został nagrodzony miesiąc temu „Błękitną Wstęgą FIAP” na XLI  Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą w Szczecinie. 
Gratulujemy!
Utytułowany pokaz możecie obejrzeć na przyrodniczym blogu Michała http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/

Żurawie z Doliny Mgieł i sekretne życie lasu.

Michał Stanecki, autor bloga i podcastu "Spotkania z przyrodą", przeprowadził ostatnio wywiady z bardzo ciekawymi i sympatycznymi gośćmi, prawdziwymi fascynatami przyrody, osobami wrażliwymi nie tylko na jej piękno, ale też promującymi etyczny kontakt z naturą.

Agnieszka Florczyk to bardzo utalentowana fotografka przyrody i jednocześnie mistrzyni w budowaniu nastroju. Jej przyrodnicze zdjęcia, wykonywane najczęściej w Dolinie Baryczy, cechuje niebywała dbałość o walory estetyczne. Szczególnie upodobała sobie fotografowanie żurawi, jako - jak sama przyznaje - uosobienia piękna i majestatu przyrody.
W rozmowie z Michałem zdradza wiele ciekawych szczegółów swojego warsztatu fotograficznego, opowiada o gracji z jaką poruszają się żurawie, o magii porannych mgieł, ale też o niedogodnościach, które trzeba pokonać, aby mogło powstać wyjątkowe zdjęcie.

Marcin Kostrzyński jest powszechnie znany ze swojego emocjonalnego stosunku do przyrody. Większość wolnego czasu stara się spędzać w lesie, gdzie oddaje się pasji rejestrowania sekretnego życia zwierząt przy pomocy ukrytych kamer. Jego niespotykane filmy możecie obejrzeć na YouTube na profilu "Marcin z lasu".
Wolne chwile poświęca na popularyzowanie wiedzy o przyrodzie i pisanie książek. Jest przy tym doskonałym gawędziarzem i potrafi w wyjątkowo zajmujący sposób opowiadać o swoich spotkaniach ze zwierzętami.

Zachęcamy do odszukania profili Agnieszki i Marcina na FB, gdzie znajdziecie filmy, zdjęcia i relacje z ich przyrodniczych eskapad.
Ale przede wszystkim posłuchajcie interesujących podcastów:
Agnieszka Florczyk i żurawie z Doliny Mgieł
Marcin Kostrzyński o przyrodzie i o prawach natury
Zobaczcie też warsztaty terenowe pt. "Z przyrodą na Ty", jakie poprowadził Marcin na YouTube, w ramach festiwalu Wizje Natury. https://tiny.pl/76c5j (1:01:16)

Warsztaty z tworzenia diaporam.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się, jak zaprojektować i wykonać atrakcyjny pokaz zdjęć, ilustrowany ścieżką dźwiękową, to nadarza się wspaniała okazja. Już w najbliższy piątek, 11 grudnia o godzinie 20:00, w ramach festiwalu Wizje Natury, odbędą się warsztaty on-line z tworzenia diaporam. Poprowadzi je mistrzowski duet tej artystycznej formy wyrazu: Joanna Antosik-Żołądek i Michał Ludwiczak. Serdecznie zapraszamy.
(kanał na YouTube https://tiny.pl/7s3wn)

Nowe życie starych obiektywów

Czyż to nie dziwaczne, aby najpierw kupić super nowoczesny sprzęt cyfrowy, a później podpinać do niego stare obiektywy analogowe, które wyglądają trochę jak z innej epoki? Gdy obejrzycie zdjęcia Michała Ludwiczaka, zrozumiecie że ma to jednak głęboki sens. Bo dzięki takim obiektywom, można osiągnąć zdumiewające i niepowtarzalne efekty.
Chcecie zobaczyć jak to się robi? Obejrzyjcie już w najbliższą środę, 2 grudnia o godzinie 19:00, warsztaty Michała w ramach festiwalu Wizje Natury (kanał na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Z_IEevmIZ3w). Wiele  interesujących zdjęć przyrodniczych i dużo praktycznych informacji o fotografii, znajdziecie też na doskonałym blogu Michała http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/.

Fotograf Roku 2020 ZPFP

Wśród laureatów ogólnopolskiej edycji konkursu na Fotografa Roku 2020 ZPFP zostały nagrodzone dwie prace Joanny Antosik-Żołądek w kategoriach „Rośliny” i „Inne zwierzęta”. Natomiast Tomasz Buczko otrzymał wyróżnienie w kategorii „Krajobraz”.

Ponadto sześć prac naszych koleżanek i kolegów z Okręgu Łódzkiego znalazło się w ścisłym finale konkursu.
Gratulujemy !

Czytaj więcej...

XLI Pomorskie Spotkania z Diaporamą

W niedzielę 15 listopada ogłoszono wyniki 41. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Impreza organizowana jest przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Miło nam poinformować, ze dwaj nasi koledzy otrzymali wyróżnienie Blue Ribbon FIAP na tym prestiżowym festiwalu. Michał Ludwiczak za pokaz „W sieci” oraz Andrzej Miśkiewicz za pokaz „Straszny las”.
Konkurencja była duża bo do rywalizacji przystąpiło 21 artystów z 9 krajów (Holandia, Polska, Australia, RPA, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Słowacja, Włochy) a o nagrody konkurowało 49 diaporam.

Ważnym akcentem imprezy był inauguracyjny pokaz „Trzeci obraz” Joanny Antosik – Żołądek, która była laureatką ubiegłorocznej edycji Festiwalu.

Zobacz więcej...

Adriana „chomikuje” kolejne nagrody za swoje zdjęcia.

Czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej „Perły Polskiej Przyrody”, zorganizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy, zakończyła się miłym akcentem dla naszej koleżanki Adriany Bogdanowskiej. Jej portret chomika zdobył II nagrodę w kategorii „Zwierzęta”. Przypomnijmy, że również za zdjęcie innego chomika, Adriana zdobyła nagrodę w konkursie na Fotografa Roku Okręgu Łódzkiego ZPFP.
Konkurs "Perły Polskiej Przyrody" ma na celu prezentację różnorodności przyrodniczej Polski. Jak piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej „Nie wszyscy mamy świadomość otaczającej nas przyrody, dlatego konkurs ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych, oraz zachęcenie do osobistego poznawania bogactwa natury naszego kraju.
Oglądając nagrodzone w konkursie zdjęcia, jesteśmy przekonani, że ten cel udało się w pełni zrealizować.
Wszystkie zdjęcia są dostępne na profilu konkursu PerlyPolskiejPrzyrody
 

Sukces Renaty Stadnik w Przeglądzie Diaporam Górskich

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział Łódzki, jest organizatorem „Przeglądu diaporam górskich” od 2010 roku . W ramach tego konkursu, mieliśmy okazję obejrzeć wiele fantastycznych diaporam z gór prawie wszystkich kontynentów. Jest nam niezmiernie miło donieść, że w tegorocznym XI już przeglądzie, zwyciężyła Renata misia Stadnik z pokazem pt. "Lustrzana komnata".
Wyniki XI Przeglądu diaporam górskich:
I miejsce - Renata misia Stadnik - Lustrzana komnata
II miejsce - Bogusław Pawłowski - Na tatrzańskich łąkach
III miejsce - Maciek Ciechomski - Epidemia strachu
Wyróżnienie - Maria, Piotr Budner - Na zamku Króla Gór w Karkonoszach
Wyróżnienie - Agnieszka,Jacek,Michał Karczewscy - Trzy razy Rysy
Gratulujemy!
Szczegóły i linki do nagrodzonych pokazów znajdziecie na profilu FB Przeglądu.
https://tiny.pl/72th4

Nowe życie starych obiektywów.

Tegoroczny festiwal Wizje Natury, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w formule on-line.
Ciekawym elementem festiwalu będą zdalne warsztaty, podczas których wybitni fotografowie przyrody podzielą się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem.
Jednym z prelegentów będzie Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak, który zabierze nas w swoistą podróż w czasie, podczas warsztatów zatytułowanych “Nowe życie starych obiektywów w fotografii przyrody”.
Michał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od ponad 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Na pierwszym miejscu stawia światło oraz intrygujący rysunek nieostrości, który jest równie ważny jak główny temat zdjęcia. Jest wielbicielem i propagatorem formy prezentacji, jaką jest diaporama. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań autorskich, warsztatów oraz na prowadzonym przez siebie blogu - blog.fotografiaprzyrodnicza.pl

Łódzkie Hospicjum dla Dzieci Łupkowa

Czasem nie ma zdrowia, ale jest radość, bo ktoś pamięta, bo ktoś chce być miły, bo ktoś stara się pomóc i robi to z potrzeby serca, wrażliwości. W Hospicjum w takich momentach na chwilę można zapomnieć o chorobie. W imieniu podopiecznych Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - ŁUPKOWA” serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody za przekazanie kolekcji wspaniałych fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu. Przekazane prace, fotografie przyrody, upiększą pokoje naszych pacjentów. Dziękujemy za pamięć wszystkim zaangażowanym, życzliwość oraz za Wasze świadectwo wrażliwości.

Zebranie okręgu - wrzesień 2020

Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie fotografów przyrody, odbyło się pod hasłem przeglądania zdjęć zrobionych podczas wakacji. Rozpoczęliśmy jednak od przypomnienia o bardzo ważnym wydarzeniu dla wszystkich miłośników przyrody. Co dwa lata odbywa się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego. W tym roku ma miejsce już osiemnasta edycja tej imprezy. Oprócz konkursowych pokazów filmów, które są główną atrakcją festiwalu, organizatorzy przygotowali wiele interesujących imprez towarzyszących.
My zapraszamy oczywiście na  bardzo interesujące wystawy fotografii przyrodniczej, które aktualnie można oglądać w Łodzi i okolicach.
Wystawa „Obary” Grzegorza Szkutnika, naszego kolegi zrzeszonego w okręgu roztoczańsko-podkarpackim ZPFP. Jest to zestaw zachwycających zdjęć krajobrazowych wykonanych w rezerwacie Obary, położonym w zachodniej części Puszczy Solskiej. Wystawę można oglądać do 23 października 2020r. w galerii Zarzewskiej, Dom Kultury Zarzewie, ulica Leopolda Tyrmanda 4.

Czytaj więcej...

XVIII Festiwal Filmowy im Włodzimierza Puchalskiego

Co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Jest tonajwiększytego typu pokazem filmów przyrodniczych w Polsce. Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej. W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.
Jednym z partnerów Festiwalu jest Okręg Łódzki ZPFP. W ramach bogatej oferty imprez festiwalowych, będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Różne jest piękne", przygotowaną przez członków naszego okręgu. Fotografie będą prezentowane w galerii na ul. Piotrkowskiej 102. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września 2020 o godzinie 18:00. Wystawa będzie czynna do końca września.
 
parent menu item not found: "130"