Budy Grabskie, 13-16 czerwca 2019

W dniach 13-16 czerwca 2019 roku zaplanowaliśmy plener fotograficzny w Budach Grabskich koło Skierniewic. Miało być blisko Łodzi i było, do celu mieliśmy 75 kilometrów. Miejsce było znane i lubiane z poprzednich lat oraz dobrze położone, bo w Bolimowskim Parku Krajobrazowym: Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Wypoczynku Grabskie Sioło. Oficjalnie zaprosiliśmy trzy okręgi: Dolnośląski, Toruński i Wielkopolski ZPFP, ale gościliśmy także liczne grono sympatyków, w tym członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Podczas wieczornych spotkań każdy okręg miał za zadanie zaprezentowanie swojej działalności oraz przybliżenie nam swoich poczynań, dokonań i planów, co każdy uczynił. Obejrzeliśmy liczne zdjęcia, relacje z plenerów i wysłuchaliśmy, co w każdym z okręgów się dzieje.

Czytaj więcej...

Zakopane, 12-15 kwietnia 2018

W dniach 12-15 kwietnia 2018 w Zakopanem odbył się nasz okręgowy i krokusowy plener fotograficzny. Termin należało ustalić znacznie wcześniej, w celu rezerwacji noclegów, ale udało się trafić w samą dziesiątkę. Nie dość, że krokusy kwitły na każdej łące, to jeszcze przez cały czas dopisywała nam pogoda, było bardzo słonecznie, a deszczyk lekko pokropił tylko w piątkowe popołudnie. Grupa liczyła w porywach do 28 osób, więc mogliśmy się powymieniać doświadczeniami fotograficznymi oraz nacieszyć się swoim widokiem. Na każdy wieczór były przygotowane prelekcje poszczególnych uczestników. Wszyscy zostali zobligowani do przedstawienia swojej osoby pod kątem fotograficznym, czyli co lubię uwieczniać oraz pokażę jak to robię. Prawie wszyscy uczestnicy wywiązali się z zadania, choć jednak nie wszyscy, ale obiecali poprawę na raz następny.

Czytaj więcej...

Koźmin, 18 czerwca 2016

18 czerwca 2016 roku odbył się plener fotograficzny w odkrywce Koźmin Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”. Nieliczną, ale silną grupę plenerowiczów oprowadzali po odkrywce pracownicy Kopalni panowie Józef Cajdler i Bogdan Owczarek czuwając jednocześnie nad naszym bezpieczeństwem. Dla większości uczestników pleneru krajobrazy kopalniane były absolutną nowością, zaskakiwały a jednocześnie fascynowały. Obiektami fotograficznymi były przeróżne formy ukształtowane ze żwirów, piasku czy mułu wymodelowane przez wodę albo wiatr w kopalnianej odkrywce. Egzotyczny świat powstały w takim miejscu okazał się wdzięcznym obiektem naszych działań fotograficznych. Na koniec podziwialiśmy dorodny dąb, który Kopalnia postanowiła ocalić zmieniając tylko w niewielkim stopniu plany eksploatacji. 

Zobacz więcej

Krzętów, 18-22 maja 2016

W przedostatni tydzień maja, 18-22.05.2016, odbył się nasz długo wyczekiwany plener fotograficzny w Krzętowie nad Pilicą. Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „Chata u Brata”. Naszym przewodnikiem po okolicy był Grzegorz Leszczyński - kandydat do Okręgu Łódzkiego ZPFP.
To już drugi plener zorganizowany przez OŁ ZPFP w tym miejscu i zanosi się, że nie ostatni. Dobra lokalizacja, wspaniałe warunki, dobre jedzenie i cudne plenery fotograficzne, które interesowały nas najbardziej. Zarówno na tym pierwszym (jesień 2014) jak i na tym wiosennym niemałe znaczenie miała odpowiednio trafiona pogoda oraz dobre towarzystwo, które tym razem liczyło 31 osób. Był to także plener rewanżowy dla Okręgu Pomorsko-Kujawskiego ZPFP, który nas gościł na jesieni w 2015 roku.

Czytaj więcej...

Krzętow, 10-12 października 2014

Jesienią 2014 roku zorganizowaliśmy otwarty plener fotograficzny w Krzętowie w gospodarstwie agroturystycznym "Chata u brata". Gościliśmy na nim Okręg Wielkopolski ZPFP ale  przybyli także przedstawiciele Okręgów Mazowieckiego, Toruńskiego i Śląskiego, członkowie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz liczna grupa niezrzeszonych. Doskonała pogoda i jesienne klimaty sprzyjały fotografowaniu. Ci, którzy wybrali się na Bukową Górę, nad Pilicę, a szczególnie na świt na Poliścianym Ługu mieli okazję zrobić wyjątkowo urokliwe zdjęcia. Nie zabrakło także innych atrakcji jak grzybobranie, joga w zakolach Pilicy czy ognisko. Wieczorami podziwialiśmy też pokazy zdjęć uczestników pleneru. Do historii przejdzie nasze zdjęcie grupowe z tego pleneru. Autorem pomysłu był Jerzy Dolata a wykonawcą Przemek Baszyński z OW ZPFP, który "z narażeniem życia i sprzętu" poświęcił się aby wykonać tą efektowną fotografię. To był niezwykle udany plener i wszyscy wrócili z niego bardzo zadowoleni.

Zobacz więcej

Budy Grabskie, 14-16 stycznia 2011

W dniach 14-16 stycznia 2011 roku odbył się otwarty zimowy plener w Budach Grabskich koło Skierniewic. Mimo, że to zima, trudno było nam znaleść elementy jej istnienia, takie raczej przedwiośnie nam sie trafiło. Wysoki poziom rzeki Rawki spowodowany dodatnią temperaturą, siąpiący deszczyk, dodatkowo brak słońca sprawił to, że niestety nie użyliśmy fotograficznie. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, wyspaliśmy się przynajmniej i integrowaliśmy się przez 2 dni spacerując wokół ośrodka i oglądając liczne pokazy.
 
 

Zobacz więcej

Koźmin, 29 października 2010

Jesienią 2010 udaliśmy się w okolice Turku, w rejon nowej odkrywki węgla brunatnego Koźmin, celem obejrzenia stanowiska z dobrze zachowanymi szczątkami lasu sprzed 12 tys.lat. Asia z ramienia swojej pracy prowadzi tam badania ze studentami i powiadomiła nas o tym znalezisku. Ciekawym przeżyciem było zobaczyć i dotknąć drzew, które w tym miejscu rosły w czasie kiedy z obszaru Polski ustępował lodowiec. Obfotografowaliśmy profesjonalnie miejsce, choć na zdjęcia artystyczne raczej nie mamy co liczyć, to raczej dokumenty, pokazujące zastaną sytuację. Następnie przemieścilismy się w rejon starej i nowej odkrywki, aby obejrzeć działalność kopalni. Ogrom przestrzeni również zrobił na nas wrażenie, co uwieczniliśmy na zdjęciach, na koniec podjechaliśmy pod cmentarz w Janiszewie, który ostał się prawie na samej krawędzi odkrywki.

Zobacz więcej

Wierchomla, 7-10 października 2010

Ja wiedziałam, że tak będzie, ja wiedziałam…

W marcu 2010 zawiało mnie do Wierchomli, gdzie mój syn Michał miał wziąć udział w zimowych zawodach snowboardowych. Szukając noclegu w Internecie natknęłam się na schronisko Bacówka Nad Wierchomlą i nawet zarezerwowałam tam 2 miejsca w „apartamencie” z widokiem. Niestety, nie dane mam było wtedy dotrzeć do Bacówki, noc ciemna, śnieg po kolana, wyciąg nie działający po nocy… przespaliśmy na dole. Ale już wtedy nie spałam spokojnie, myśląc, że coś tracę… Moja intuicja mnie nie zawiodła, czem prędzej w maju wyruszyłam ponownie w to miejsce sprawdzić, czy faktycznie to miejsce ma potencjał…

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"