Wizje Natury

W 2019 ukazał się wspaniały album fotograficzny członków ZPFP zatytułowany "Wizje Natury". Zespół redakcyjny, pod przewodnictwem Jerzego Grzesiaka tak rekomenduje to wydawnictwo:
"Długie godziny, czasem dni, spędzone w zamaskowanych w czatowniach. Przypływ adrenaliny, kiedy przed obiektywem wreszcie pojawia się zwierzę, na które czekaliśmy. Dzwoniąca w uszach cisza samotnych wędrówek po dzikich zakątkach Polski. Wytrwałe oczekiwanie wśród wiosennych dywanów kwiatów, na odpowiedni układ miękkiego światła. Poszukiwania naturalnych faktur malarskich układów plam. Fotografia przyrodnicza jest bardzo różnorodna tak samo jak świat natury."
"Zebrane w albumie Fotografie przedstawiają polską przyrodę i zostały wykonane przez fotografów zrzeszonych w Związku Polskich Fotografów Przyrody, największej tego typu organizacji w kraju. Mimo wielości podejść do fotografii przyrodniczej spaja nas wspólnota wartości. Wierzymy, że odbiorcy tych zdjęć również do tej wspólnoty należą. Łączy nas wyczucie estetyczne i wrażliwość na piękno przyrody a także szacunek do świata. Zapraszamy do odkrywania naszych wizji natury"
Spośród ponad 190 prac 140 fotografów nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Okręgu. W albumie możmy podziwiać zdjęcia naszych koleżanek i kolegów: Joanny Antosik-Żołądek, Adriany Bogdanowskiej, Macieja Cichosza, Jerzego Grzesiaka, Krzysztofa Kuhna, Michała Ludwiczaka, Adama Mańki, Andrzeja Miśkiewicza, Marcina Nawrockiego, Ryszarda Sąsiadka, Sebastiana Sołtyszewskiego, Renaty Stadnik, Marka Sykuły, Małgorzaty Szafrańskiej-Kuhn, Darii Troczyńskiej i Marka Wyszomirskiego.
 

Przyroda Województwa Łódzkiego

Nakładem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi w 2016 roku ukazał się album Ryszarda Sąsiadka pod tytułem "Przyroda Województwa Łódzkiego". Mimo, że Województwo Łódzkie nie należy do najbogatszych pod względem walorów przyrodniczych regionów Polski, to jednak Autor dzięki swojej wiedzy, ogromnemu doświadczeniu i wielu godzinom spędzonym w terenie zdołał uwiecznić naprawdę zachwycające obrazy tego co najciekawsze i najpiękniejsze w przyrodzie naszych okolic.  
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek tak napisał w przedmowie do albumu :
"Uwiecznienie przyrody wymaga od fotografa nie tylko wielkich umiejętności technicznych. Ten, kto wkracza z aparatem w świat flory i fauny musi posiadać także niezwykłą wrażliwość, która pozwoli mu uchwycić bogactwo toczącego się tam życia. Fotograf to świadek, który nie ingeruje, a uwiecznia, nie przeszkadza, a dokumentuje, dzięki czemu nie tylko pasjonaci przyrody mogą później odkrywać jej tajemnice. Tę umiejętność posiadł Pan Ryszard Sąsiadek, który stworzył dla Państwa bogatą galerię roślin i zwierząt. Z radością przekazuję dziś Państwu efekt jego pracy oraz pasji i zapraszam do podroży przez świat flory i fauny województwa łódzkiego."
 

Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej

Staraniem Towarzystwa Przyrodników Ziemi Łódzkiej pod koniec 2016 roku ukazała się ciekawa publikacja. Jest to "Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej" pod redakcją Tomasza Janiszewskiego, Patrycji Podlaszczuk, Marcina Wężyka i Zbigniewa Wojciechowskiego. Wydawnictwo przedstawia opisy 85 najbardziej zagrożonych składników awifauny lęgowej Ziemi Łódzkiej. Zawiera informacje na temat ochrony prawnej gatunków, ich rozmieszczenia, statusu, zmian liczebności, siedlisk i wielkości populacji w Polsce. Szczególnie dużo uwagi autorzy poświęcili występowaniu i liczebności ptaków na Ziemi Łódzkiej a także zmianom i istniejącym zagrożeniom. Opracowanie sporządzono głównie na podstawie  danych zebranych po 1945 roku w ramach działań zawodowych ornitologów oraz amatorów obserwowania ptaków związanych z Uniwersytetem Łódzkim.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami ptaków. Wśród autorów fotografii nie zabrakło również członków naszego Okręgu. Zdjęcia do publikacji dostarczyli Adam Mańka, Michał Stanecki a przede wszystkim Ryszard Sąsiadek.
 
parent menu item not found: "130"