HeaderSearchForm

  • XIV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner
 

Thorsten Milse - Wizje Natury 2018

Ambasador marki Canon, międzynarodowej sławy fotograf i filmowiec Thorsten Milse uwiecznił niezliczone gatunki i środowiska na całym świecie. Ochrona przyrody jest bardzo ważną częścią jego pracy a głównym tematem fotografii – charyzmatyczne gatunki dzikich zwierząt. Jego fotografie dzikiej Arktyki, tygrysów czy panter śnieżnych pomagają w kampaniach na rzecz ratowania najbardziej zagrożonych zwierząt na ziemi prowadzonych przez Fundację WWF. 
Thorsten jest laureatów wielu prestiżowych konkursów fotografii w tym  American Nature Photo Competition Nature's Best, BBC Wildlife Photographer of the Year czy Reportage Photographer. Jury konkursu International Photography Awards przyznało jego książce Polar World tytuł najlepszej książki o dzikiej przyrodzie. 
Fotografie Thorstena ukazują się między innymi w GEO, BBC Wildlife, Stern, Magazynie National Geographic, Newsweeku i Terre Sauvage. Fotograf jest wieloletnim ambasadorem marek: Canon, Sachtler, PelI Products i Toshiba Pro Team oraz członkiem programu Adobe Advocacy. 
Thorsten zabierze nas w wyjątkową fotograficzną wyprawę na wyspę lemurów  – Madagaskar.

Czytaj więcej...

Łukasz Kuczkowski - Wizje Natury 2018

Jak sam o sobie mówi, Łukasz Kuczkowski jest prawnikiem i w zasadzie nie ma czasu na fotografowanie. A przynajmniej nie tyle ile chciałby mieć. W grę wchodzą wyłącznie weekendy, co w powiązaniu z niepewnością polskiej pogody, życiem rodzinnym i zwykłym lenistwem oznacza, że w ciągu roku niewiele jest dni, kiedy może pobiegać z aparatem w dłoni. Dlatego też stara się wypieścić każdą zrobioną klatkę, choć efekty nie zawsze odzwierciedlają jego zamierzenia a towarzyszy im ciągła nauka. 
Do ulubionych tematów Łukasza należą krajobraz i przyroda. Raz na dwa lata Łukasz wyrusza się w fotograficzną podróż w najdalsze rejony świata. Odwiedził już Himalaje Nepalu oraz krainy Nowej Zelandii, jednak jego największą fascynacją jest…zimno! W roku 2010 ponad miesiąc spędził w lodach Grenlandii a w 2012 przez miesiąc przemierzał wietrzną Patagonię. Od 2013 roku intensywnie eksploruje Islandię. W 2017 roku miesiąc spędził na jachcie eksplorując lody Antarktydy, a ostatnio odwiedził zimową Grenlandię. Choć od 2013 roku fotografuje aparatem cyfrowym systemu Canon, nie porzucił slajdów i aparatu Mamiya 645 AFD.

Czytaj więcej...

Marcin Kostrzyński - Wizje Natury 2018

„Nasi przodkowie żyli w puszczy wśród świętych drzew i dzikich zwierząt. W każdym z nas głęboko tkwi to dziedzictwo. U mnie to ,,coś" ujawniło się bardzo wcześnie, gdy tylko nauczyłem się chodzić , chodziłem do lasu. Tropiłem zwierzęta, uczyłem się ich zwyczajów. Szybko zorientowałem się, że świat przyrody jest inny niż pokazują  ludzie.  Jest lepszy, poukładany i na swój sposób sprawiedliwy. Chciałem pokazać prawdę, subiektywną, tak jak ją postrzegam.” – mówi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec 
Zaczynał karierę w kultowych programach dla młodych widzów realizowanych przez telewizję polską w latach dziewięćdziesiątych. Opowiadał o polskiej przyrodzie w Teleranku, realizował teleturnieje studyjne dla dzieci ,,Król zwierząt", ,,W koło natury" i ,,Sówka", pracował też w programach ,,Animals". W cyklu ,,Dzika Polska" wraz z Tomaszem Kłosowskim przez dziesiątki odcinków pokazywał prawdziwie dziką stronę Polski. 
Obecnie mieszka częściowo w Toruniu, a częściowo w małym domku w lesie, gdzie skonstruował specjalny system pomocy potrzebującym zwierzętom, w tym dokarmiania, który działa automatycznie zapewniając im stałe wsparcie. Działa głównie w internecie. Jego profil na Facebooku, gdzie udostępnia krótkie filmiki z życia zwierząt odwiedzają dziesiątki tysięcy osób. Prowadzi też kanał na YouTube ,,Marcin z Lasu", gdzie kontynuuje edukację dzieci cyklem ,,Przyrodyjki" - prawdziwe historie. Każda Przyrodyjka ma nie więcej niż trzy minuty i jest przygotowana specjalnie dla najmłodszych widzów. Dla widzów bardziej dorosłych przeznaczone są cykle ,,Za kamerą" i ,,Ekoblabla". Prowadzi Vloga o problemach ekologii. „Nagrania udostępniam bezpłatnie. Przyroda jest dobrem wspólnym, należy do każdego z nas i nikt nie ma prawa jej zawłaszczyć” – podsumowuje filmowiec.

Czytaj więcej...

Rafał Kowalczyk - Wizje Natury 2018

Fotografia przyrodnicza jest nie tylko sztuką i pokazywaniem piękna przyrody. Jest też narzędziem edukacyjnym o ogromnym oddziaływaniu, służącym przekazywaniu wiedzy o przyrodzie i kształtującym postrzeganie otaczającego nas świata. Fotografia powinna pokazywać przyrodę taką jaka jest, bez upiększeń, przekłamań, ale też w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na zachowanie zwierząt - mówi Profesor Rafał Kowalczyk – naukowiec, przyrodnik i popularyzator nauki.
Leśnik z wykształcenia, od 25 lat mieszka i pracuje naukowo w Puszczy Białowieskiej. W kręgu jego zainteresowań naukowych jest ekologia i zarządzanie populacjami ssaków drapieżnych i kopytnych oraz ochrona przyrody. Od kilkunastu lat bada zachowanie oraz historię ewolucyjną żubra, który jest też głównym motywem jego fotografii. Aktywnie wspiera ochronę Puszczy Białowieskiej i gatunków chronionych.
Od 2013 r. jest dyrektorem Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży „Dokarmianie, nęcenie, powoduje nienaturalne gromadzenie się zwierząt, zmianę ich behawioru, spadek bojaźni przed człowiekiem, co często kończy się dla nich tragicznie. Od lat badam i fotografuje żubry. Chcę je pokazywać jako dzikie i piękne zwierzęta, które są w stanie przeżyć bez dokarmiania, ale też wykorzystuję zdjęcia żubrów do przekazywania wyników moich badań. Każde zdjęcie ma swoją „cenę”. Nie pozwólmy, aby za nasze zdjęcia płaciły zwierzęta” – apeluje fotograf. 

Czytaj więcej...

Łukasz Koba - Wizje Natury 2018

Łukasz Koba opowie nam o dzikim i pięknym chomiku europejskim. To właśnie zdjęcie chomika wykonane przez Łukasza promuje tegoroczny Festiwal. A tak Łukasz mówi o sobie: "Urodziłem się i mieszkam na Górnym Śląsku gdzie od kilkunastu lat, z co raz większym oddaniem, fotografuję przyrodę. Kiedyś wolny czas poświęcałem głównie krajobrazom, ale dziś zdecydowanie bardziej wolę kontakt z dzikimi zwierzętami. Nie zabiegam o spotkania z tymi najrzadszymi i nie zbieram gatunków na zdjęciach. Dużo więcej satysfakcji daje mi obserwowanie, poznawanie i fotografowanie tych zwierząt i miejsc, które z różnych powodów coś dla mnie znaczą.”
Od 4 lat Łukasz skupia się niemal wyłącznie na jednym ssaku – chomiku europejskim. Kiedyś chomik kojarzył mu się jako „mało dziki”. Do fotografowania tego gryzonia zainspirowała go dopiera dramatyczna sytuacja gatunku. W pierwszej, krótszej części prezentacji Łukasz przedstawi swój ogólny dorobek fotograficzny i opowie o tym jak zmieniało się jego podejście do fotografii przyrodniczej i do samej przyrody. W drugiej części opowie o fascynacji chomikiem europejskim. Opisze gatunek, opowie o spotkaniach z chomikami, o miejscach jego występowania i zachowaniu. A wszystko na podstawie zdjęć i obserwacji. 

Czytaj więcej...

Mateusz Piesiak - Wizje Natury 2018

Mateusz Piesiak, urodzony w 1996 roku we Wrocławiu, to fotograf dzikiej przyrody, a obecnie także student Automatyki i Robotyki wydziału mechanicznego na Politechnice Wrocławskiej. Od 12 lat gra też na fortepianie.
Jak sam mówi, przyrodą interesował się, od kiedy pamięta:
„W wieku 13 lat dostałem pierwszy aparat fotograficzny i zacząłem niestrudzenie dokumentować otaczający mnie świat. Fotografowałem wszystko, co się rusza, głównie na działce i we wrocławskich parkach. Będąc u prababci na wsi, pierwszy raz zobaczyłem czajkę. Zrobiłem jej dokumentacyjne zdjęcie i wszystkim pokazywałem. Z biegiem czasu poznałem kolegów fotografów, razem z którymi odkrywaliśmy nowe tereny, szukaliśmy ciekawych zwierząt oraz snuliśmy pomysły, jak je podejść i sfotografować. Budowaliśmy kryjówki i spędzaliśmy w nich niezliczone ilości godzin. Od tego czasu na dobre zaraziłem się nieuleczalną chorobą, jaką jest fotografia dzikiej przyrody :-)”.
W fotografii najbardziej lubi moment wyciszenia i niezauważonego wejścia w niezwykły świat zwierząt. Momenty wyciszenia w czatowni w środku nocy gdy z ukrycia obserwuje, jak przyroda budzi się do życia. Często planuje i wizualizuje wymarzone ujęcie a potem tak długo wraca w jedno miejsce, aż zrealizuje swój plan albo uzna, że jest niewykonalny, co też się parę razy zdarzyło. Uwielbia pracować pod światło, kiedy zdjęcia nabierają artystycznego wyrazu. Lubi też fotografować pospolite gatunki, lecz pokazywać je w sposób niestandardowy i mniej atlasowy.
Zdjęcia Mateusza można obejrzeć na stronach: www.facebook.com/piesiakphotography

Czytaj więcej...

Paweł Kreft - Wizje Natury 2018

“...kiedy sobie myślę, dlaczego fotografia przyrodnicza? Przed oczami mam siebie, 4 latka który spędzając czas u babci siedzi i ogląda filmy przyrodnicze z magicznym głosem Krystyny Czubówny. Te obrazy i miłość do przyrody, którą przekazywała mi babcia z pewnością były czymś, co podświadomie kreowało moją osobowość.” – mówi Paweł.  
Całą przygodę z przyrodą zawdzięcza Tacie Krystianowi, który wychowany przez babcię tak, żeby żyć w zgodzie i harmonii z naturą ,jako podleśniczy, a obecnie jako leśniczy Leśnictwa Lubań, sprawił, że Paweł dostrzega w przyrodzie to, czego na co dzień nie udaje nam się zaobserwować. Paweł marzył, by robić życiu rzeczy, dzięki których mógłby wyrazić siebie. Kolejną pasją Pawła jest muzyka. Po kilku latach bycia samoukiem gry na pianinie, zaczął pisać swoje kompozycję, a w wieku 22 lat rozpoczął naukę w Szkole Muzyki Nowoczesnej, gdzie uczył się podstaw produkcji muzycznej. 

Czytaj więcej...

Okręg Lubelski ZPFP - Wizje Natury 2018

Okręg Lubelski ZPFP liczy obecnie 26 członków. Siedzibą Okręgu jest Lublin. Spotkania Okręgu odbywają się 2 razy w miesiącu z przerwą wakacyjną, organizowane są plenery. Co roku Okręg przygotowuje dużą wystawę fotografii, na której swoje osiągnięcia może przedstawić każdy z członków. Wystawa ta jest prezentowana w 4-5 miejscach, tak więc jest dostępna dla publiczności od lutego do czerwca.
Rozpiętość fotograficznych zainteresowań członków jest bardzo duża – od krajobrazów do makro, od zwierząt i roślin do form skalnych, od dokumentu do czystych abstrakcji.
Naturalnym terenem działania Okręgu jest unikalne środowisko Polesia Lubelskiego i na nim skupia się zainteresowanie wielu członków. Oczywiście członkowie organizują również własne fotograficzne wyprawy do wielu ciekawych miejsc w kraju i za granicą. Ich rezultaty są później prezentowane na spotkaniach. 
Na tegoroczny Festiwal Okręg przygotował pół godzinną prezentację złożoną z diaporamy – „Polesie Lubelskie” (zbiorowa), „Między Wisłą a Bugiem” (zbiorowa) oraz pokazów slajdów z narracją – „Geopark Łuk Mużakowa” (autorstwa 3 członków Okręgu) a także wystawę fotograficzną pod nazwą „Piękno przyrody w obiektywie lubelskich fotografów” złożoną z 48 fotografii o wymiarach 91 cm x 61 cm o pełnej różnorodności tematycznej i artystycznej.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"