HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Grand Prix - Fotograf Roku 2020 ZPFP

 
Łukasz Gwiździel z Okręgu Toruńskiego ZPFP zdobywcą Grand Prix Konkursu - tytułu Fotografa Roku 2020 ZPFP
Łukasz Gwiździel o sobie i fotografii: Urodziłem się w 1981 roku. Mieszkam w Debrznie na Pojezierzu Krajeńskim. Przygodę z fotografią rozpocząłem w 2011 roku. Jestem leśnikiem, ale wbrew pozoromnie spędzam zawodowo zbyt dużo czasu w lesie, ponieważ pracuję w biurze. Większość zdjęć przyrodniczych wykonuję wczesnym rankiem, przed pracą lub w weekendy.
Na początku mojej fotograficznej przygody wychodziłem z aparatem w teren i cieszyłem się z każdego spotkania z dzikimi zwierzętami. Obecnie podczas spacerów zarysy kadrów pojawiają się w mojej głowie i tygodniami lub nawet miesiącami pracuję nad ich realizacją. Poznaję zwyczaje obserwowanychzwierząt, ukształtowanie terenu, miejsce wschodu i zachodusłońca. Sprawdzam prognozę pogody na najbliższe godziny - w szczególności kierunek wiatru i zachmurzenie.W ten sposób staram się pozostawiać szczęściu jak najmniejszy udział w trakcie sesji fotograficznej. Bardzo często zaplanowanych zdjęć nie udaje mi się zrobić. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wszystkie elementy składają się w całość tworząc wymarzony kadr. Podczas fotograficznych spotkań z dzikimi zwierzętami zachodzą niesamowiteinterakcje z przyrodą, a towarzyszące tym chwilom emocje są niezapomniane. Dodatkowo zawsze szukam ciekawego światła i liczę na intrygujące zachowania modeli przed obiektywem.
Dzięki wytrwałości i konsekwencji moja galeria cały czas się powiększa. Bardzo się cieszę z tego, że moje fotografie są doceniane w coraz szerszych kręgach. Nie zawsze wystarcza mi sił i czasu, by w stu procentach zrealizować założone wcześniej cele. Rodzina, praca, fotografia – staram się równomiernie balansować w tych trzech najważniejszych dziedzinach mojego życia. Prywatnie staram się być dobrym mężem i tatą dla moich szybko rosnących pociech.
Zapraszam również do podpatrywania mojej pasji na stronie internetowej www.lukaszgwizdziel.pl
 
Podwójny krzyk
Myślę, że część z Was już gdzieś widziała to zdjęcie i jest mi bardzo miło, że również tu mogę je zaprezentować.
Kadr pochodzi z wiosennych spotkań z żurawiami na noclegowisku. Spędziłem wtedy z tymi ptakami kilka mroźnych poranków - wcześniej sprawdzałem, w którym miejscu będzie wschodziło słońce, jaka będzie temperatura. Wiedziałem, że ptaki będą ustawione na ciemnym tle lasu. Na noclegowisku byłem jeszcze o zmroku i z brzegu, w ukryciu czekałem na światło. O wschodzie słońca większość ptaków odleciała, ale na płytkim rozlewisku została para, która odegrała długi „hejnał” - przy temperaturze poniżej 0°C i pod światło udało mi się uchwycić ich klangor w kadrze. 
Liczyłem wtedy na ciekawe kadry, ale efekt zdjęciowy z tamtego poranka przerósł moje oczekiwania.
Cieszę się, że również w tym konkursie zdjęcie spodobało się jury.
parent menu item not found: "130"