HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Wyniki Konkursu Fotograf Roku 2020 ZPFP

 
Uzasadnienie werdyktu przez Jury - słowo ogólne i po kilka zdań do każdej z kategorii.
Pod opisami widoczny autor tekstu.
 
UZASADNIENIE GRAND PRIX 
 
Rok 2020 jest wyjątkowy. Przyniósł nam rzeczy, których się nie spodziewaliśmy. Pandemia koronawirusa zamknęła nas na wiele miesięcy w domach. Kraj jest co chwilę targany sporami politycznymi i niepokojami społecznymi. Na ulicach odbywają się demonstracje. Internet spływa potworną falą hejtu niezadowolonych ludzi. Rozpoczyna się kryzys gospodarczy. Wydaje się, że świat stanął na głowie.
Z tym większą przyjemnością, jako jury, przeglądaliśmy piękne zdjęcia przyrody wykonane przez uczestników konkursu. Najtrudniejszą częścią naszej pracy był wybór najlepszego zdjęcia. W końcowym etapie musieliśmy wybierać pomiędzy klasycznym podejściem do fotografii przyrodniczej, a bardzo silnym przekazem emocjonalnym.
Zdecydowaliśmy się, by w tych niespokojnych czasach, przyznać Grand Prix za przepiękną fotografię żurawi, wykonaną w bajkowej scenerii wiosennego świtu. Urzekający obraz, który emanuje swoim spokojem, równowagą i harmonią. Patrząc się na zdjęcie niemal słyszymy klangor tych ptaków. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Gratulujemy autorowi z całego serca.

Gratulujemy też wszystkim laureatom konkursu doskonałych zdjęć, umiejętności patrzenia i zaangażowania w swoją pasję, bo to w szczególności widać na Waszych zdjęciach!

Jako przewodniczący jury chciałbym też osobno pogratulować autorowi zdjęcia, które zajęło pierwsze miejsce w kategorii Świat w naszych rękach. To właśnie to zdjęcie było kontrkandydatem do głównej nagrody. Nie sposób oba te obrazy porównać. Piękno, spokój i harmonia z jednej strony, z drugiej bardzo silny przekaz, połączony w niebanalną formą graficzną. Zdjęcie które można odebrać na wiele sposobów. Prawdopodobnie przedstawia ono zwykłą pracę leśników, jednak widząc ćwiartowanie tak pięknego drzewa, trudno by we wrażliwym człowieku nie budził się niepokój, być może nawet złość. I pytanie: czy naprawdę nie można pozwolić takim drzewom dokonać życia w naturalny sposób? Ścinamy je w chwili, gdy uzyskują maksymalne oddziaływanie na lokalne ekosystemy. Nie pozwalamy, by natura zdecydowała o tym, co jest najlepsze. Bawimy się w Boga, zmieniając równowagę natury po to, by wydrzeć z niej najwartościowsze pierwiastki.  
Cieszmy się więc każdą chwilą, taką jak ten poranek z żurawiami, bo nie wiemy, czy nasze dzieci będą mogły czegoś podobnego doświadczyć…
Jerzy Dolata
 
OGÓLNIE
Każdy werdykt jury niesie za sobą kontrowersje.
Podejmując się tego zadania mieliśmy świadomość, że nasz wybór jest wyborem subiektywnym. Jednak organizatorzy powierzając nam to zadanie zaufali nam i dziękując im za to staraliśmy się nie zawieść ich oczekiwań.

Fotografia przyrodnicza nie jest łatwa. Osiągnięcie wysokiego poziomu wiąże się nieraz z wieloma latami zbierania doświadczeń, wyrzeczeniami i nieudanymi próbami. Nie znaczy to jednak, że świetne wyniki osiągają tylko doświadczeni fotografowie.
Obecnie istnieje bardzo wiele możliwości rozwoju. Internet pozwala nam obserwować innych pasjonatów tak, jak nigdy wcześniej. Wymieniać z nimi doświadczenia, opinie i wiedzę. Bardzo nas to cieszy. Cieszy nas również rosnąca ilość osób, które fotografują przyrodę. Nie wolno jednak zapomnieć, że w terenie jesteśmy zazwyczaj sami. Powinno być to za każdym razem absolutnie wyjątkowe doświadczenie. Cieszmy się nim, nawet jeśli nie uda się zrobić dobrego zdjęcia!

Co było dla nas ważne?
Staraliśmy się oceniać prace jako fotografowie, nie biolodzy, ornitolodzy czy …….
Oczywiście wiedza z tych dziedzin mocno pomogła nam zrozumieć wiele fotografii i docenić trud włożony w ich powstanie. Szczególnie ważne to było w kategoriach zwierzęcych.
Jednak wybieraliśmy obrazy fotograficzne. Ważne były: sposób dostrzeżenia motywu, kompozycja, walory estetyczne, nastrojowość zdjęć. Zdarzało się, że niezłe zdjęcia odrzucaliśmy z powodów kopiowania modnych wcześniej styli fotografowania, czy wręcz kopiowania kadrów, które w latach ubiegłych cieszyły się powodzeniem. Zdajemy jednak sobie sprawę, że podobne kadry mogły powstać w sposób zupełnie autorski. W końcu koło wynaleziono w wielu miejscach na świecie niezależnie. Ważne jest, by młodzi uczestnicy znali historię fotografii przyrodniczej. Niech uczą się kopiując dobre wzorce. Nawet je poprawiając. Ale najbardziej wartościowe dla nas były zdjęcia, których wcześniej nie widzieliśmy. Walory techniczne nie podlegają dyskusji. Fotografie nagrodzone nie mogą mieć technicznych błędów.
 
Poziom bardzo wysoki.
Pojawiają się nowe tendencje, mody i tematy (np. duża ilość zdjęć modliszek i ujęcia z dronów)
Być może warto pomyśleć o dodatkowej kategorii.
Jerzy Dolata 
 
KOMENTARZE DO KATEGORII

IM
Bardzo dużo interesujących zdjęć. Kategoria ta daje duże pole do popisu fotografom lubiącym w zdjęciach malarskość. Uczestnicy wykorzystali cały dostępny wachlarz możliwości, wykorzystując zarówno różnorodność przyrody jak i środki czysto fotograficzne. Były też zdjęcia bardzo mocno przerobione w postprodukcji. Uważamy, że takie środki ekspresji nie do końca pasują do tego konkursu. Gratulujemy wszystkim fotografom zdjęć i zachęcamy do dalszej zabawy!
Jerzy Dolata 
 
IZ
W tej kategorii zdecydowanie królowały żaby, motyle i pająki.
Uczestnicy przesłali bardzo ciekawe i różnorodne zdjęcia. Staraliśmy się nie wybierać zdjęć typowo atlasowych, przedstawiających po prostu gatunek. Chcemy, by zdjęcie przedstawiało ciekawą sytuację, jakąś akcję. Zwracaliśmy uwagę na ciekawe oświetlenie, tło, malarskość i plastykę zdjęcia.
W tej kategorii pojawiło się bardzo dużo zdjęć modliszek, do tej pory rzadko goszczących w naszym konkursie. Zastanawiamy się, czy to efekt rosnącej populacji w naszym kraju, czy wyjazdów.
Jerzy Dolata 
 
KF
Poziom zdjęć w tej kategorii był bardzo zróżnicowany. Odnieśliśmy wrażenie, że uczestnicy czasem zapomnieli o tematyce. „kadry zbudowane w oparciu o wzory, faktury i wyraziste formy zaobserwowane w przyrodzie”. Zdecydowaliśmy się odrzucić zdjęcia, w których autorzy skupiali się wyłącznie na efektach czysto fotograficznych, takich jak efekty bukeh. Staraliśmy się docenić ciekawe kompozycyjnie prace, ukazujące interesujące obiekty i zjawiska. To kategoria zupełnie inna niż Impresje. Niezwykle wyglądających rzeczy w przyrodzie jest całe mnóstwo. Ich rejestracja i dzielenie się tym z widzem jest obowiązkiem każdego fotografa przyrody. Dzięki temu uwrażliwia on społeczeństwo na cuda, których wielu ludzi nigdy nie zobaczy na własne oczy. Cenne by było, by przy niektórych zdjęciach pojawiły się krótkie opisy.
Jerzy Dolata

KR
Kategoria, która nas najbardziej zawiodła. Niestety niewiele było zdjęć odkrywczych, niecodziennych i szczególnych. Chcielibyśmy w niej oglądać obrazy, od których trudno oderwać oczy. Zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, plątaniny pni i konarów w puszczach, wielkie, otwarte przestrzenie uchwycone w pięknym świetle i zjawiska przyrodnicze takie jak burze, sztormy, zorza polarna. Chcielibyśmy być oczarowani, a jednak czegoś nam brakowało. Tym bardziej gratulujemy zwycięzcom. Nagrodzone zdjęcia w tej kategorii zdecydowanie wyróżniły się na tle pozostałych! 
Jerzy Dolata 
 
PT 
Wykonanie dobrego zdjęcia w kategorii PTAKI  wymaga nie tylko  artystycznej wrażliwej duszy, znajomości zasad fotografii, opanowania wszystkich opcji obsługi sprzętu, jak i samego specjalistycznego wyposażenia. Wymaga też zagłębienia się tajniki ornitologii oraz poznania zachowania poszczególnych gatunków opartych na wielokrotnych obserwacjach miejsca i poszczególnych gatunków. Wymaga sporej dozy cierpliwości i pracy aby te zachowania móc udokumentować i to w ciekawy i interesujący sposób dla potencjalnych oglądających zdjęcia. Dlatego też zdjęcia w tej kategorii wzbudzają zawsze duże zainteresowanie i są jednym z najbardziej docenianych rodzajów fotografii przyrodniczej.
Tym razem komisja starała się wybrać zdjęcia łączące te wszystkie zdjęcia ze szczególnym naciskiem na walor artystyczny i ukrytą w zdjęciu wiedzę i pracę fotografa niekoniecznie w chwili naciskania spustu migawki. Gratulujemy zwycięzcy, nagrodzonym i wyróżnionym !
Leszek Kostkiewicz
 
RO
To kolejna kategoria dająca bardzo wiele możliwości. Rośliny otaczają nas. Cieszy nas fakt, że uczestnicy nie skupili się na pokazywaniu rzadkich okazów. Zwykły grzybek, trawka lub drzewo potrafią byś fascynującym tematem. Trzeba uważnie patrzeć, łapać interesujące światło, to ono wydobywa obiekt z plątaniny, nadaje nastrój, czasem dramaturgię. Bywa, że trudno jest wydobyć interesujący szczegół z mnogości form w przyrodzie. Ale najlepszym się to udało! Warto mieć w swoim portfolio poprawne atlasowe zdjęcia konkretnego gatunku. Poszukiwaliśmy jednak zdjęć niosących z sobą ładunek emocjonalny, ciekawych kompozycyjnie i mniej zwykłych. Uczmy się patrzeć na przyrodę nie tylko jak biolodzy, ale nie zatracając charakteru fotografowanego obiektu spróbujmy robić zdjęcia niepowtarzalne.
Jerzy Dolata 
 
SS
Ssaki stojące na szczycie piramidy rozwojowej królestwa zwierzą, posiadające inteligencję, nie pozbawione uczuć w sensie ludzkich doznań, najbliższe człowiekowi. Podobnie jak  ptaki wzbudzają u ludzi najwięcej emocji związanych z ich obserwacją i dokumentacją ich zachowania. Fotografia danego gatunku wymaga od fotografia znajomości behawiorystyki zwierząt jak i ogromnego nakładu pracy przy obserwacji i znajdowaniu śladów bytowania gatunku na obserwowanym terenie. Zachowanie fotografa wymaga jednocześnie przygotowania do zdjęć w terenie jak i wielkiej ostrożności z jego strony, bo zakłócenie poczucia bezpieczeństwa zwierzęcia najczęściej oznacza klęskę nie tylko w postaci braku zdjęcia, ale i ucieczkę zwierzęcia z obszaru, jak nie na stałe, to conajmniej na dłuższy okres czasu. Stąd oprócz walorów artystycznych,  braliśmy pod uwagę wspomniane wcześniej elementy. Zwycięzcom kategorii i wyróżnionym składamy gratulacje!
Leszek Kostkiewicz
 
SW
Niektórzy twierdzą, że jest to kategoria dodatkowa. Stworzona po to, by autorzy z zacięciem reporterskim mieli gdzie pokazać swoje zdjęcia. Oglądając fotografie w tej kategorii zupełnie nie odnieśliśmy takiego wrażenia. Dostrzegliśmy wiele zdjęć naprawdę świetnych! Niektórzy autorzy wykazali się poczuciem humoru, inni spostrzegawczością i dociekliwością. Były też zdjęcia smutne, przejmujące, interesujące i zaskakujące.
Jest to też kategoria, w której niektóre zdjęcia niosą olbrzymi ładunek emocjonalny. Ukazują relacje człowieka z naturą i zadają pytania o nasze w niej miejsce. Warto przyjrzeć się tym zdjęciom.
Jerzy Dolata
 
WO
Woda jest najważniejszym elementem każdego życia na ziemi. Bez niej nie byłoby roślin, zwierząt, nas. To ona sprawia, że nasza planeta jest wyjątkowa. Występuje pod co najmniej jedną formą w każdym zakątku świata. I nic dziwnego, że zdjęcia w tej kategorii są tak różne. Ukazują ją w postaci płynnej, stałej i gazowej. Z bliska i z daleka. Jest to jedna z najtrudniejszych do oceniania dla nas kategorii.
Jerzy Dolata 
 
 
GALERIA NAGRODZONYCH PRAC
 
 
parent menu item not found: "130"