HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

OKRĘGI ZPFP z pokazami na WIZJACH NATURY 2020

 
 
Okręg Warmińsko-Mazurski - Wizje Natury 2020
 
Stanowimy zespół 26 zapaleńców, którzy mają nadzieję, że poprzez pokazywanie na swoich fotografiach naszej przyrody uwrażliwiamy innych ludzi na jej piękno i budujemy pozytywny stosunek do jej ochrony. Bo czymże byłaby nasza Ziemia bez tych wspaniałych wschodów słońca w ciszy pluskającej wody, z delikatnym poszumem liści wiekowych drzew, gdzie nie słychać gwaru miast, zgiełku samochodów, jazgotu ludzi?
Nade wszystko łączy nas radość z fotografowania i możliwości uwieczniania tych magicznych chwil w magicznych miejscach naszego regionu.
 
Obszar działania członków naszego okręgu koncentruje się na województwie Warmińsko-Mazurskim i składa się z historycznych krain Warmii, Mazur i Powiśla. Warmia i Mazury to krainą tysiąca jezior, kanałów, rzek i puszcz.
 
 
 
 
Okręg Wielkopolski - Wizje Natury 2020
 
Na początku był chaos ;) W roku 1994 narodziła się idea Związku Polskich Fotografów Przyrody. Stowarzyszenie zrzesza liczne grono miłośników  fotografii przyrodniczej z całej Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Okręg Wielkopolski jest jednym z trzynastu okręgów ZPFP.  Wspólnie dzielimy pasję do zgłębiania tajników natury nie tylko o wschodzie czy zachodzie słońca. Fauna i flora w asyście mgły, wiatru, deszczu i śniegu zyskują nieśmiertelność dzięki  zdjęciom naszych Koleżanek i Kolegów. Efekty można podziwiać podczas comiesięcznych spotkań, plenerów, jak również podczas rozlicznych wystaw we wszystkich regionach Polski. Swoją wiedzą  przyrodniczą dzielimy się między innymi na festiwalach przyrodniczych, takich jak Wizje Natury w Izabelinie czy Sztuka Natury w Toruniu. Okręg Wielkopolski na stałe wprowadził już do swojego kalendarza festiwal Przyroda Warta Poznania (dawniej Poznańskie Dni Fotografii), który cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko pośród miłośników fotografii przyrodniczej. Promuje fotografię przyrodniczą jako dziedzinę sztuki. Festiwalowi towarzyszą wystawy fotograficzne, rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu fotograficznego, pokazy sprzętu i akcesoriów fotograficznych.
 
 
 
 
Okręg Mazowiecki - Wizje Natury 2020
 
Okręg Mazowiecki Związku Polskich Fotografów Przyrody zrzesza twórców z całego województwa mazowieckiego. Obecnie należy do niego 105 osób, tym samym jest to najliczniejszy okręg ZPFP.
Członkowie OM mają na swoim koncie wiele publikacji, wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz nagród w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych. Co miesiąc zarząd okręgu organizuje spotkania, na których można obejrzeć ciekawe zdjęcia, pochwalić się swoimi kadrami, podyskutować o nich, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Są wśród nas doświadczeni, zawodowi fotografowie, jak również ci na początku swojej przygody z fotografią przyrodniczą.
 
Serdecznie zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi. Szczególny znajdą Państwo na stronie internetowej – WWW.
 
 

 
Okręg Podlaski - Wizje Natury 2020
 
Okręg Podlaski ZPFP to najmłodszy z Okręgu ZPFP – powstał w listopadzie 2019, zrzesza 14 osób a jego spotkania odbywają się w Białowieży. Żelaznym punktem naszych comiesięcznych spotkań są prezentacje zdjęć członków okręgu. Szczegółowe i bieżące informacje o OP ZPFP można znaleźć również w mediach społecznościowych.
 
 

 
Okręg Dolnośląski - Wizje Natury 2020
 
Położony w południowo-zachodniej Polsce jeden z 13 Okręgów ZPFP z wielkimi tradycjami i  ambicjami, utalentowanymi fotografami przyrody i pasjonatami fotografii przyrodniczej - Spotykamy się, co miesiąc, prezentujemy swoje zdjęcia, dyskutujemy, organizujemy plenery. Okręg Dolnośląski ZPFP powstał wiele lat temu, przechodziliśmy różne koleje losu jednak zawsze w naszym gronie mieliśmy ludzi zdolnych i pracowitych. Zdjęcia naszych koleżanek i kolegów znalazły się w wielu publikacjach a członkowie zdobywali i zdobywają nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych.
 
Profil na Facebooku.
 
 
 
Okręg Toruński - Wizje Natury 2020
 
 
 
 
Okręg Śląski - Wizje Natury 2020
 
Tak jak większość Okręgów powołany został w 1996 roku (poczatkowo jako Katowicki). Jest okręgiem utalentowanych z inicjatywą fotografów przyrody oraz angażujących się w funkcjonowanie całego Stowarzyszenia. W swojej historii ma trzy tytuły Fotografa Roku ZPFP, dwóch prezesów Zarządu Głównego ZPFP.  Liczy teraz 43 członków. Zasięgiem obejmuje m.in. Górny Śląsk, Ziemię Cieszyńską, Żywiecczyznę, Bielsko-Biała, Ziemię Częstochowską i Zagłębie Dąbrowskie. Znany w kraju z zimowych plenerów w wysoko położonych partiach gór Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
 
Uczestniczy w życiu kulturalno-artystycznym województwa śląskiego poprzez spotkania otwarte dla publiczności, wystawy fotografii przyrodniczej, organizowane konkursy, warsztaty terenowe, pokazy zdjęć czy plenery fotograficzne. Prowadzi stronę internetową, ma swój profil na Facebooku. Jego członkowie są obecni na portalach internetowych, grupach dyskusyjnych, w konkursach krajowych i międzynarodowych oraz licznych wydawnictwach przyrodniczych.
 
 
 
 
Okręg Łódzki - Wizje Natury 2020
 
Pod swoimi skrzydłami zjednoczyliśmy 49 osób (listopad 2020) różnych profesji i w różnym wieku, ale mających jedną wspólną pasję - podglądanie i fotografowanie przyrody. W naturze każdy z nich znajduje swoją ulubioną część, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni lubują się w krajobrazach skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych i małych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w mikroświecie albo fakturach i formach.
 
Strona www Okręgu Łódzkiego
 
 
 
Okręg Lubelski ZPFP - Wizje Natury 2020
 
Okręg Lubelski ZPFP liczy obecnie 28 członków. Siedzibą Okręgu jest Lublin. Spotkania Okręgu odbywają się 2 razy w miesiącu z przerwą wakacyjną, organizowane są plenery. Co roku Okręg przygotowuje dużą wystawę fotografii, na której swoje osiągnięcia może przedstawić każdy z członków. Wystawa ta jest prezentowana w 4-5 miejscach dzięki czemu jest dostępna dla publiczności od lutego do czerwca.
 
Rozpiętość fotograficznych zainteresowań członków Okręgu jest bardzo duża – od krajobrazów do makro, od zwierząt i roślin do form skalnych, od dokumentu do czystych abstrakcji.
 
Naturalnym terenem działania Okręgu jest unikalne środowisko Polesia Lubelskiego i na nim skupia się zainteresowanie wielu członków. Oczywiście członkowie organizują również własne fotograficzne wyprawy do wielu ciekawych miejsc w kraju i za granicą. Ich rezultaty są później prezentowane na spotkaniach. 
 
Szczegółowe informacje o naszej działalności można znaleźć:
 
Profil na Facebooku.

 
 
Okręg Krakowski - Wizje Natury 2020
 
Od wielu lat Okręg Krakowski Związku Polskich Fotografów Przyrody zrzesza pasjonatów dokumentowania dzikiego życia. Dla wielu z nas jest to trwająca od wielu lat pasja, którą dzielimy się na tegorocznej wystawie. Fotografujemy rzeczy, które są dla nas ważne i piękne, choć najczęściej jest to piękno krótkotrwałe i ulotne. Każdy z nas prezentuje swoje widzenie świata, filtrując obraz poprzez swoją wrażliwość pokazuje to, co najlepiej współgra z osobą fotografa Podglądanie przyrody wymaga bowiem  czasu i cierpliwości, a także odrobiny szczęścia. 
 
Sztuka fotografowania przyrody jest przede wszystkim sztuką uważnego jej obserwowania, wyboru motywu, padającego światła, próbą uporządkowania i przemiany w obraz pozornego chaosu. Nie zawsze powstaje obraz doskonały – czasem mam wrażenie, że wszyscy nadal jesteśmy gdzieś na początku drogi. Dla osób blisko związanych z przyroda sam proces powstawania obrazu, poszukiwanie i wybór motywu są największą nagrodą. Świat wokół nas się zmienia, znikają ptaki i zwierzęta, człowiek bezlitośnie wkracza w tereny dzikie uznając je za zbędne. Na naszych zdjęciach chcemy pokazać ulotność piękna przyrody, a zarazem jej trwanie – jakby na przekór działaniom człowieka. Dobre zdjęcie może powstać wszędzie – zamarznięta kałuża, liście, ptaki, kwiaty, las, czy łąka za domem oferują niekończącą się listę tematów – to od nas zależy ile z tego zauważymy. Piękno leży wszędzie, wystarczy stanąć i spojrzeć.
 
 
 
 
Okręg Pomorsko-Kujawski - Wizje Natury 2020
 
 
 
 
Okręg Zachodniopomorski - Wizje Natury 2020
 
 
 
parent menu item not found: "130"