HeaderSearchForm

  • XV Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

SPOTKANIA Z PRZYRODNIKAMI

 
  
Marcin Kostrzyński - Wizje Natury 2020
 
„Nasi przodkowie żyli w puszczy wśród świętych drzew i dzikich zwierząt. W każdym z nas głęboko tkwi to dziedzictwo. U mnie to ,,coś" ujawniło się bardzo wcześnie, gdy tylko nauczyłem się chodzić , chodziłem do lasu. Tropiłem zwierzęta, uczyłem się ich zwyczajów. Szybko zorientowałem się, że świat przyrody jest inny niż pokazują  ludzie.  Jest lepszy, poukładany i na swój sposób sprawiedliwy. Chciałem pokazać prawdę, subiektywną, tak jak ją postrzegam.” – mówi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec 
Zaczynał karierę w kultowych programach dla młodych widzów realizowanych przez telewizję polską w latach dziewięćdziesiątych. Opowiadał o polskiej przyrodzie w Teleranku, realizował teleturnieje studyjne dla dzieci ,,Król zwierząt", ,,W koło natury" i ,,Sówka", pracował też w programach ,,Animals". W cyklu ,,Dzika Polska" wraz z Tomaszem Kłosowskim przez dziesiątki odcinków pokazywał prawdziwie dziką stronę Polski. 
Obecnie mieszka częściowo w Toruniu, a częściowo w małym domku w lesie, gdzie skonstruował specjalny system pomocy potrzebującym zwierzętom, w tym dokarmiania, który działa automatycznie zapewniając im stałe wsparcie. Działa głównie w internecie. Jego profil na Facebooku, gdzie udostępnia krótkie filmiki z życia zwierząt odwiedzają dziesiątki tysięcy osób. Prowadzi też kanał na YouTube ,,Marcin z Lasu", gdzie kontynuuje edukację dzieci cyklem ,,Przyrodyjki" - prawdziwe historie. Każda Przyrodyjka ma nie więcej niż trzy minuty i jest przygotowana specjalnie dla najmłodszych widzów. Dla widzów bardziej dorosłych przeznaczone są cykle ,,Za kamerą" i ,,Ekoblabla". Prowadzi Vloga o problemach ekologii. „Nagrania udostępniam bezpłatnie. Przyroda jest dobrem wspólnym, należy do każdego z nas i nikt nie ma prawa jej zawłaszczyć” – podsumowuje filmowiec.
 
 
 
 
Zenon Wojtas - Wizje Natury 2020
 
 
Zenon Wojtas –
przyrodnik, tropiciel i pasjonat dużych drapieżników zamieszkujących Puszczę Karpacką. Z wykształcenia biolog, który specjalizuje sięw monitoringu wilków, rysi i niedźwiedziw Karpatach. Jego główne zainteresowania badawcze i zawodowe dotyczą etologii dużych drapieżników oraz ich interakcji. Fascynacja drapieżnikami, a głównie wilkami, miała u niego początek w dzieciństwie i trwa do dziś.Pamięta większość swoich spotkań z wilkami, bo wszystkie były niezwykle emocjonujące. Jak sam mówi, słuchanie wilczego wycia jest czymś wyjątkowym i jest ono zawsze niezwykłym przeżyciem.W przeciągu ostatnich dwudziestu lat nie zdarzyło mu się nie spędzić przynajmniej kilku godzin dziennie w lesie na obserwacji jego mieszkańców. To długi okres, który pozwolił mu na znalezienie własnych sposobów, własnych terenów, w których można podpatrzeć wilki. Po latach obserwacji nauczył się ich ścieżek, miejsc odpoczynku.  Jest przekonany, że nawiązał z nimi nić porozumienia.
 
Fotografuje dziką przyrodę. Najchętniej poświęca czas na fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, środowisku niezmienionym działalnością człowieka.Jelenie są dopełnieniem lub często głównym celem jego fotograficznych wędrówek, których zwieńczeniem są klimatyczne zdjęcia tych pięknych zwierząt w karpackich krajobrazach.
 
Na co dzień twardo stąpa po ziemi, wytrwale propaguje wiedzę przyrodniczą, bezkompromisowo walcząc o przyrodę. Jest aktywnie zaangażowany w ochronę Puszczy Karpackiej. Ponadto lubi wysokie góry i ekstremalne wyzwania.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik - Wizje Natury 2020
 
 
 
Festiwal Wizje Natury 2020 - FOKI
 
W letnie dni na bałtyckich plażach i łachach piasku bystre oko może wypatrzyć odpoczywające foki, zimą zdarza się, że w stalowoszarych wodach mignie nam szary, wąsaty pyszczek a szczęśliwcy mogą trafić na fokę drzemiącą na krze. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak powinien zachować się fotograf przyrody kuszony możliwością zrobienia zdjęcia, by nie zaszkodzić dzikim i zagrożonym mieszkankom Bałtyku? 
 
Wprowadzenie o fokach – Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry, Uniwersytet Gdański,  odpowiedzialna za  działalność badawczą, edukacyjną i ochronną dotyczącą bałtyckich ssaków morskich – fok, morświnów i innych gatunków.
 
Autorzy fotografii fok
 
Anna Kassolik - wolontariuszka Błękitnego Patrolu WWF od momentu jego powstania w 2010 r. Zawodowo głównie nauczyciel jęz. szwedzkiego i trochę tłumacz, bez wykształcenia przyrodniczego, fotograficznie totalny amator, cały czas się czegoś uczy. Rosnąca wciąż fascynacja nadmorską przyrodą i ogromne już doświadczenie w jej obserwacjach podczas niezliczonych godzin spędzonych na morskim brzegu (i nie tylko) dają efekty w postaci unikalnych obrazów przyrody i momentów na nich utrwalonych. Laureatka I nagrody w II edycji konkursu fotograficznego „Pareidolia w naturze” za obraz  „Vincent van Gogh nieznany obraz” oraz wyróżnienia za fotografię „Typek nieogolony”. Jak mówi o sobie: „Nie wyobrażam sobie, że można żyć daleko od Morza...”.
 
Jarosław Jankowski – człowiek, który pokochał morze i związał się z nim na całe życie. Pochodzi z Wałcza, od ponad ćwierć wieku mieszkaniec Helu. Zawodowo pełnił służbę na okrętach Marynarki Wojennej RP. Po odejściu z wojska zaczął realizować się w działaniach na rzecz ochrony przyrody. Wieloletni, aktywny do dziś wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF. Jak mówi „Miłość do bałtyckiej fauny i flory zaszczepił we mnie nieżyjący już twórca helskiej Stacji Morskiej - Prof. Krzysztof Skóra. To dzięki niemu zacząłem interesować się ssakami morskimi żyjącym w Morzu Bałtyckim i nie tylko nimi”. Zafascynowany światem bałtyckiej przyrody uwiecznia na karcie pamięci wszystko, co jest związane z naszym morzem, a jako osoba, która zawsze była zaangażowana w różnego rodzaju działania nauczył się odpowiedzialności oraz dojrzałego podejścia do każdego rodzaju sytuacji. Śmiało można stwierdzić, że plaże Półwyspu Helskiego nie mają przed nim tajemnic. Obserwacja i fotografia ptaków to jego drugie hobby.
 
 
 
 
 
 
 
 
Paweł Średziński - Wizje Natury 2020
 
Czy istnieje Puszcza Karpacka?
 
Coraz częściej słyszymy o Puszczy Karpackiej. Nie ma chyba bardziej zapomnianej Puszczy w Polsce. Co więcej są i głosy, które mówią wprost, że taka Puszcza nie istnieje. A jednak Puszcza Karpacka przetrwała w niewielkich fragmentach, tam, gdzie dziś są Bieszczady, Pogórze Przemyskie i Beskid Niski. O tym, co kryje w swoich ostępach i o tym, dlaczego powinniśmy tę Puszczę chronić, opowie Paweł Średziński, miłośnik przyrody, wspiera działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego, poszerzenia Bieszczadzkiego Parku Narodowego i utworzenia 4 rezerwatów w Karpatach. Tam, gdzie rośnie - JESZCZE - Puszcza Karpacka.
 
Opowieść będzie ilustrowana zdjęciami fotografów, którzy współpracowali z Fundacją w ramach projektu "Wilcze Góry".
 
 
parent menu item not found: "130"