Zaznacz stronę

Okręg Pomorsko-Kujawski

Okręg Pomorsko-Kujawski Związku Polskich Fotografów Przyrody powstał w marcu 1996 roku jako jeden z pierwszych w kraju. W latach 1997 ÷ 2001 w Salonie Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy prezentowaliśmy trzy duże wystawy fotograficzne naszego Okręgu:

  1. „Z dala od zgiełku” (w kwietniu 1997r.),
  2. „Przez bory i mszary (w marcu i kwietniu 1999r.),
  3. „W wirach wody i światła – Przyroda Doliny Dolnej Wisły” (w październiku i listopadzie 2001r.).

W roku 2022 przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego województwa Kujawsko-Pomorskiego i Konsulatu Generalnego Węgier zaprezentowano wystawę Grupy Wyszehradzkiej „SKARBY PRZYRODY KRAJÓW WYSZEHRADZKICH”.

Okręg był współautorem takich publikacji jak: pierwsze trzy albumy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego: „Natura Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – Bydgoszcz 2005, „Parki krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – Bydgoszcz 2006 i „Przyroda Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – Bydgoszcz 2008 oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy „Przyroda Bydgoszczy” – Bydgoszcz 2012.

Okręg liczy obecnie 39 członków, którzy zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia nie tylko w konkursach ogólnopolskich, ale także międzynarodowych. Poza tym przynależą do innych stowarzyszeń jak np. Fotoklub RP, FIAP. Ponadto działają w organizacjach promujących i wspomagających ochronę przyrody, biorą udział w spotkaniach z młodzieżą dzieląc się swoim zamiłowaniem do przyrody i zachęcając do jej podpatrywania z aparatem czy na początek z lornetką.

Przez 25 lat istnienia odbyły się liczne spotkania, plenery oraz wystawy zbiorowe i indywidualne artystów naszego okręgu, a nasze fotografie uwieczniono także w wielu publikacjach w Polsce i za granicą.

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/ZPFPOPK