Zaznacz stronę

Okręg Łódzki

Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki istniej od 27 lat. Obecnie liczy, aż 50 członków, ludzi dla których nie liczy się tylko sztuka fotografii, ale także dobro przyrody, którą fotografują.

Nasze zdjęcia pokazują najróżniejsze aspekty otaczającego nas świata dzikiej natury, są efektem wielu wypraw w teren, wielu przebytych godzin w czatowniach, wyczekanych wschodów i zachodów słońca. Przyroda jest dla nas tym co nas otacza, przenika i nieustanie zachwyca. Mimo, że jako cywilizacja jej nie szanujemy i wykorzystujemy ponad miarę to ona nadal otwiera przed nami swoje podwoje, a my jako  fotografowie przyrody staramy się pokazywać to ulotne piękno, które znajdujemy w mglistych pejzażach, delikatnych kompozycjach kwiatowych i codziennym życiu zwierząt. Zarówno tych dużych, jak i tych maleńkich. Z istnienia których wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

Niezwykle istotne dla nas jest nie tylko wiedza fotograficzna, ale także wiedza dotycząca zachowania i nawyków zwierząt, aby w żaden sposób nie zaszkodzić fotografowanemu obiektowi.

W celu uniknięcia przykrych konsekwencji, ustanowione zostały pewne etyczne zasady fotografii, zapobiegające takim sytuacjom. Niektóre lokalizacje wymagają specjalnych zezwoleń, ponieważ każde żywy organizm prowadzi swój specyficzny tryb życia, który fotograf przyrody zobowiązany jest szanować.

Fotografia przyrodnicza, to przede wszystkim szacunek do przyrody, prawa, środowiska i innych fotografów. Przede wszystkim jako ludzie, ale też jako członkowie ZPFP szanujmy środowisko, w którym fotografujemy i rozumiemy, jak ważne jest to, aby nie zakłócać środowiska naturalnego swoim zachowaniem i chęcią zrobienia zdjęcia.

Fotografowanie przyrody nie ma granic czasowych, ponieważ fotografować można cały rok podążając za tym co przynoszą nam kolejne pory roku, ale związkowy rok fotograficzny odmierzają nasze comiesięczne spotkania, w każdą trzecią środę miesiąca (od września do czerwca­) pod czas których nasi członkowie robią pokazy swoich zdjęć, omawiamy nasze zdjęcia, a także planujemy kolejne wyprawy czy plenery.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć, a jak zainteresuje Was fotografia przyrodnicza i będziecie mieli ochotę razem z nami odkrywać jej tajemnice, podziwiać piękno i uwieczniać na zdjęciach to zapraszamy na nasze spotkania, wspólne plenery i wyprawy fotograficzne.

Gdzie i kiedy się spotykamy: Zwykle w Łodzi, zwykle w Łódzkim Domu Kultury, zwykle w każdą 3-cią środę miesiąca o godz. 18:00. Ostatnie lata wywróciły jednak do góry nogami możliwości regularnego spotykania się i dlatego polecamy śledzić aktualności lub nasz okręgowy profil na Facebooku, gdzie publikujemy informacje o nadchodzących spotkaniach.

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/zpfp.lodz