Zaznacz stronę

Relacja z Festiwalu „Wizje Natury 2022”

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury 2022” przeszedł już do historii. Dzięki miesiącom przygotowań, ustaleń i ciężkiej pracy Zespołu Festiwalowego przy nieocenionym wsparciu licznych Wolontariuszy, całe przedsięwzięcie udało się zrealizować na najwyższym poziomie.

W tym roku nie było możliwe przeprowadzenie Festiwalu w tradycyjnym miejscu – siedzibie Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie – ze względu na prowadzone prace remontowe. Dzięki uprzejmości i przychylności Gminy Izabelin, Centrum Kultury Izabelin otworzyło dla nas swe gościnne podwoje. I tak, dzięki współpracy Związku Polskich Fotografów Przyrody, Kampinoskiego Parku Narodowego, Gminy Izabelin oraz Centrum Kultury Izabelin mogliśmy wszystkich Państwa zaprosić do udziału w tym jakże ważnym dla nas wydarzeniu, jakim są „Wizje Natury”. Wszyscy ci, którzy z jakichś przyczyn nie mogli dotrzeć do Izabelina, mogli całe wydarzenie śledzić w mediach społecznościowych. Jeśli ktoś nie widział Festiwalu lub chciałby wrócić do dowolnego momentu transmisji, może zrobić to w każdej chwili odwiedzając nasz profil na portalu Youtube.

Centrum Kultury Izabelin
fot. Przemysław Jośko

Moc festiwalowych atrakcji

Co roku „Wizje Natury” przyciągają mnóstwo wielbicieli przyrody i fotografii przyrodniczej, a my sami stawiamy sobie co raz wyżej poprzeczkę przygotowując program tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Wasze oczekiwania.

Prelekcje i prezentacje

Dyrektor KPN Mirosław Markowski
fot. Przemysław Jośko
Prezes Zarządu Głównego ZPFP Wiesław Kościukiewicz
fot. Przemysław Jośko

Po uroczystym otwarciu Festiwalu przez Prezesa Zarządu Głównego ZPFP Wiesława Kościukiewicza i Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosława Markowskiego można było rozpocząć bogaty program „Wizji Natury”. Pierwszym jego punktem była prezentacja przyrodniczych atrakcji Kampinoskiego Parku Narodowego – współorganizatora Festiwalu. Następnie Artur Jurkowski i Michał Piekarski pokazali i opowiedzieli o przyrodniczym zróżnicowaniu regionu, który zamieszkują – Doliny Górnej Wisły. Po krótkiej przerwie Grzegorz Bobrowicz przedstawił pokaz „Szepty Przyrody”, a następnie zaprezentował film o tym samym tytule. Kolejny punkt programu wywołał u wielu widzów szybsze bicie serca. Dzięki wyjątkowym fotografiom z prezentacji „Puls Afrykańskiej Przyrody” Artur Stankiewicz zabrał nas do egzotycznego świata dzikich zwierząt, pokazując fantastyczne zdjęcia wielkich kotów, słoni, antylop, czy małp. Następnie wróciliśmy nad polskie morze, żeby poznać uroki Słowińskiego Parku Narodowego oraz dowiedzieć się więcej o działaniach ochronnych prowadzonych na tym obszarze.

Nasi niezastąpieni konferansjerzy – Paulina Surniak i Jurek Grzesiak
fot. Przemysław Jośko

Drugiego dnia festiwalowego Tomasz Wilk opowiedział nam o swojej filozofii fotografowania, z jakimi problemami się boryka i jakie zdjęcia lubi robić. Słuchając Tomka można było poczuć, że to co mówi jest szalenie bliskie sercu każdego z nas. Następnie mogliśmy obejrzeć filmy prezentujące piękno przyrodnicze Parków Narodowych – Gór Stołowych oraz Bieszczadzkiego. Andrzej Waszczuk zabrał nas na Warmię, gdzie w fenomenalny sposób fotografuje między innymi ptaki. Kolejnym gościem Festiwalu była Małgorzata Książkiewicz, która z kolei pokazała niesamowite obrazy roślin i faktur w przyrodzie.

Widok na salę widowiskową w CKI
fot. Przemysław Jośko

Zupełnie nową jakość w prezentowaniu fotografii i filmu przyrodniczego zaprezentował Krzysztof Wojciechowski, który podczas prezentacji „Świat bobrów i gatunki żyjące w bobrzych biotopach” wykonywał muzykę na żywo, grając na zestawie perkusyjnym. Doświadczenie było doprawdy wyjątkowe i z pewnością zapamiętamy je na długo. Niezmiernie cieszy fakt, że specjalnie na nią przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia działającego na rzecz ratowania bobrów. Kolejnym prelegentem był utytułowany fotograf przyrody młodego pokolenia – Mateusz Piesiak. Opowiedział pasjonującą historię powstania kilku ze swoich ulubionych zdjęć. To niesamowite móc poznać tajniki tworzenia wybitnych fotografii.

Etyczna fotografia przyrodnicza

„Po pierwsze nie szkodzić” to podstawowa zasada medyków i… fotografów przyrody. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze się to udaje, to bardzo się staramy utrzymywać coraz wyższe standardy etyczne. O tym, jaki ważny jest szacunek do przyrody podczas fotografowania mówiła w swoim wystąpieniu Katarzyna Gubrynowicz, reprezentująca porozumienie Nature First. Aby jeszcze bardziej to podkreślić, nasi fotografowie przygotowali filmik prezentujący etyczną postawę podczas robienia zdjęć.

Sprzęt fotograficzny

Z fotografią przyrodniczą nierozerwalnie wiąże się temat różnego rodzaju sprzętu, dzięki któremu możemy nie niepokojąc podglądać i fotografować zwierzęta. Fotograf przyrody i jednocześnie właściciel firmy tworzącej różnego rodzaju akcesoria przydatne w terenie – Hubert Gajda – zaprezentował premierowo nową, pompowaną, pływającą platformę do fotografowania ptaków wodno-błotnych (tzw. pływadło). Rozwiązanie bardzo praktyczne, wyposażone w bardzo dobry kamuflaż i przede wszystkim niezwykle lekkie.

Hubert Gajda prezentujący swoje pływadło
fot. Przemysław Jośko

Drugiego dnia Festiwalu na scenie wystąpił przedstawiciel firmy Patona, jednego ze sponsorów nagród, który pokrótce zaprezentował rozwiązania efektywnego zasilania sprzętu fotograficznego. Nie możemy nie wspomnieć o proekologicznym podejściu firmy – w najnowszej linii ładowarek ładowarki są pakowane w woreczki z materiału, które można później wykorzystać do innych celów (zrezygnowano w ogóle z folii!).

Przez całą sobotę i niedzielę można było w sekcji wystawienniczej odwiedzić stanowiska firm: Huga Nature, Patona, Peak Design, Fotoforma, Wydawnictwo Paśny Buriat, Foto7, ale także naszych medialnych partnerów: Magazynu Przyrodniczego Salamandra, Fotografia Masterclass i Miesięcznika Dzikie Życie.

Prezentacja jednego z Okręgów

Wieloletnią tradycją Festiwalu „Wizje Natury” jest wystawa i prezentacja jednego z Okręgów ZPFP. W hallu CKI, mogliśmy oglądać piękne fotografie autorstwa członków Okręgu Podlaskiego ZPFP. Jednym z punktów programu była także prezentacja multimedialna, w której nasi koledzy i koleżanki z Podlasia mogli pochwalić się swoimi najlepszymi fotografiami.

Wspierajmy potrzebujących

Podczas Festiwalu, wraz ze Stowarzyszeniem Wolontariuszy Kundellos prowadziliśmy zbiórkę na potrzebujące zwierzęta w schroniskach. Za datki wrzucone do puszki można było dostać pyszny kawałek ciasta. Warto pomagać!

Konkursy

Dla wielu Festiwal „Wizje Natury” to także, a może przede wszystkim konkursy. W tym roku przeprowadziliśmy i rozstrzygnęliśmy aż trzy.

Pierwszym z nich był konkurs skierowany wyłącznie do członków ZPFP, organizowany już po raz XX-ty – „Fotograf Roku 2022 ZPFP”. Konkurs podzielony jest na 9 kategorii, z których każda odnosi się do innego aspektu otaczającej nas przyrody. Na konkurs wpłynęło ponad 4300 prac przesłanych przez blisko 200 fotografów. Jury w składzie: Małgorzata Książkiewicz, Michał Kość, Michał Ogrodowczyk przyznało mnóstwo nagród i wyróżnień. Najważniejszy tytuł „Fotograf Roku 2022 ZPFP” zdobył Artur Stankiewicz z Okręgu Dolnośląskiego za zdjęcie „Przeprawa”.

Artur Stankiewicz, zdobywca tytułu „Fotograf Roku 2022 ZPFP”
fot. Przemysław Jośko
„Przeprawa”
fot. Artur Stankiewicz
Laureaci konkursu „Fotograf Roku 2022 ZPFP”
fot. Ireneusz Graff

Pod koniec pierwszego dnia festiwalowego obejrzeliśmy cyfrowe pokazy przesłane na Konkurs Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2022”. Organizatorzy otrzymali ich aż 37 od 27 autorów. Jury w składzie: Adriana Bogdanowska, Łukasz Stępień oraz Jakub Spodymek dokonało oceny pokazów i wyłoniło te ich zdaniem najlepsze. Tytuł Grand Prix za pokaz „W magicznym lesie” otrzymał Paweł Wrona. W ocenę zaangażowaliśmy także publiczność, która głosami osób obecnych na sali, wskazała zdobywcę Nagrody Publiczności – Urszulę Frydrych za pokaz „Radość istnienia”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Paweł Wrona – zdobywca Grand Prix w Konkursie Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2022”
fot. Przemysław Jośko

Trzecim, szalenie istotnym dla nas konkursem organizowanym w ramach Festiwalu „Wizje Natury” jest konkurs „Dzikie, piękne, polskie”, organizowany już po raz trzeci. Dzięki niemu wiemy, jak wielu jest młodych i trochę starszych uzdolnionych fotografów przyrody w naszym kraju. Jury w składzie: Agnieszka Florczyk, Marcin Woźniak i Radosław Siekierzyński wyłoniło nagrodzonych w dwóch kategoriach wiekowych – młodzieży i dorosłych. Autorem najlepszej fotografii w kategorii dorosłych został Marcin Wielicki, natomiast w kategorii dla młodzieży zdobywcą I-go miejsca okazał się Tomasz Michalski. Wielkie gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Liczymy na to, że w przyszłym roku konkurs przyciągnie jeszcze więcej pasjonatów przyrody.

Nagrodzeni w konkursie „Dzikie, piękne, polskie” w kategorii dla młodzieży
fot. Przemysław Jośko
I miejsce w kategorii Młodzież, fot. Tomasz Michalski
Nagrodzeni w konkursie „Dzikie, piękne, polskie” w kategorii dla dorosłych
fot. Przemysław Jośko
I miejsce w kategorii Dorośli, fot. Marcin Wielicki

Bez Was by się to nie udało

Dziękujemy całemu Zespołowi Festiwalowemu, który od wielu miesięcy przygotowywał „Wizje Natury” i realizował go zgodnie z ustalonym planem. Dziękujemy Wolontariuszom, bez których nie ogarnęlibyśmy bardzo wielu tematów podczas trwania festiwalu. Dziękujemy wszystkim pracownikom Kampinoskiego Parku Narodowego, Gminy Izabelin oraz Centrum Kultury Izabelin za zaangażowanie we współtworzenie tej ważnej imprezy. Wszyscy sprawiliście, że „Wizje Natury” były niezwykłym wydarzeniem.

Dziękujemy także wszystkim widzom oglądającym „Wizje Natury” w sali CKI oraz przed ekranami monitorów, telewizorów i telefonów – bez Was ten Festiwal nie miałby sensu.

Do zobaczenia za rok!

Zespół Festiwalowy
fot. Przemysław Jośko
Zakończenie Festiwalu „Wizje Natury 2022”
fot. Przemysław Jośko