Zaznacz stronę

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 uświetni ogłoszenie wyników Konkursu Pokazów Multimedialnych.

Nadszedł czas przedstawić Jurorów. Przed Wami Adriana Bogdanowska.

Poprawna romantyczka, postrzegająca świat przyrody poprzez pryzmat wrażliwej na piękno duszy oraz niepoprawna fotografka przyrody, wyjątkowo krytyczna wobec swojej twórczości, dlatego tylko czasem zadowolona z wykonanych przez siebie zdjęć. Jednak obrazy, które zdecyduje się pokazać światu są piękne, emanuje z nich osobiste ciepło i oddanie, z jakim pochyla się nad fotografowanym tematem (a w schyleniu potrafi trwać godzinami…). Kocha fotografować przyrodę i widzi ją niebanalnie. Nie interesuje jej dokumentalne postrzeganie świata, choć często robi takie zdjęcia z racji wykonywanej profesji. Jej świat, zaklęty w kadrze zdjęcia, jest kompozycją subtelną, nieoczywistą, niezwyczajną, wizją podaną z artystycznym wdziękiem. Czasem główną rolę odgrywa w niej świadomie zastosowana nieostrość, rozlana na dziesiątki barwnych plam. To sprawia, że jej twórczość jest wyjątkowa i rozpoznawalna.

Kiedy tylko może, ucieka ze swego betonowego świata w dziką przyrodę pełną przygód i niespodzianek, do swojej przystani w lasach pełnych błękitnych jezior i świetlistych polan, do ukrytych wśród bagien uroczysk, do górskich, surowych turni i nadmorskich, bezkresnych przestrzeni wypełnionych ciszą szumu budzącego się o świcie morza. Tam odnajduje równowagę życia – siebie i radość tworzenia.

Rozmiłowana jest w knajpianym jazzie i piosence literackiej. Od dziecka jest wielbicielką aktorskiej interpretacji piosenki. Kocha śpiewać, dlatego przez wiele lat sporo czasu poświęcała na śpiew w chórach. Jej ulubionymi porami roku są przedwiośnie i „zaawansowana” jesień, bo, jak twierdzi, wszystko wtedy jeszcze bardziej widać, słychać i czuć.

Od 2004 roku jest redaktor naczelną Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA i praca ta pochłonęła ją bez reszty, stając się jej prawdziwą pasją. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu przyrodniczych publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także opracowań i ekspertyz, głównie herpetologicznych.

O przyrodzie zaklętej w bardzo charakterystycznych dla niej, słonecznych kadrach opowiada podczas spotkań autorskich. Wielokrotnie też pełniła rolę jurora w konkursach fotografii przyrodniczej, organizowanych m.in. przez ZPFP.

Mimo że fotografią na poważnie zajęła się dopiero w 2012 roku, jej prace zostały szybko dostrzeżone i docenione. W 2014 r. została zaproszona do prezentacji swojej twórczości na VII Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Toruniu „Sztuka Natury”, a w 2015 roku była gościem XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”. Również w 2015 roku powstała jej pierwsza wystawa autorska zatytułowana ŚNI SIĘ DRZEWOM LAS, która była eksponowana w różnych miejscach Poznania (m.in. w Palmiarni Poznańskiej) i Wielkopolski. W 2019 roku zaprezentowała swoje prace związane ze środowiskiem bagiennych ostępów na drugiej wystawie autorskiej zatytułowanej „moCZARY i urOCZYska” (zorganizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego). Jej prace są również zauważane i wysoko oceniane podczas konkursów fotograficznych (m.in. w konkursie na Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody). Od grudnia 2017 roku jest członkinią Okręgu Łódzkiego ZPFP. W 2021 roku została laureatką okręgowego tytułu Fotograf Roku. Dwukrotnie wzięła udział w konkursie pokazów zdjęć w ramach Pomorskich Spotkań z Diaporamą i dwukrotnie została wyróżniona – w 2019  roku otrzymała brązowy medal Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej i nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, w 2021 honorowe wyróżnienie FIAP „Blue Ribbon” .

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19 – 20 listopada 2022, w Centrum Kultury w Izabelinie C, ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!