Zaznacz stronę

Jednym z punktów programu XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 będzie ogłoszenie wyników Konkursu „Dzikie, piękne, polskie”.

Czas przedstawić szacowne Jury. Przed Wami Agnieszka Florczyk – Członkini Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Przygodę z fotografią zaczęła dzięki żurawiom, które nieustannie ją zachwycają i inspirują. Bagna i mokradła, gdzie przebywają, to miejsca niezwykłe i magiczne. Zwłaszcza kiedy wschodzące słońce, refleksy w wodzie i snujące się mgły, malują obrazy niczym z baśni, a deszcz i chmury nadają mroczny wymiar.

Fascynuje ją światło i klimat tych miejsc, dlatego większość fotografii powstaje w tym niezwykłym momencie, kiedy noc przechodzi w dzień, ptaki budzą się ze snu, przeciągają się, czyszczą pióra.

Jak sama o sobie mówi: „Mam ogromny szacunek i respekt dla przyrody. Fotografuję dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a przedstawiając ich życie i zachowania, staram się w żaden sposób nie zakłócać tego odwiecznego ładu. Przyroda jest doskonała sama w sobie, ma jednak wroga, którym jest człowiek i jego niepohamowana zachłanność. Mam nadzieję, że moje fotografie zwrócą uwagę na piękno, jakie jeszcze jest wokół nas, na zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak my i przyczynią się do chęci współistnienia z Naturą, a nie do bezwzględnego jej wykorzystywania.”

Chociaż fotografuje od niedawna, jej zdjęcia znalazły już uznanie w konkursach krajowych oraz zagranicznych, jak choćby francuski Festival de l’Oiseau et de la Nature czy Ai-Yakang World Bird Lovers Festival w Chinach.

W 2021 roku otrzymała tytuł Fotografa Roku Okręgu Dolnośląskiego oraz tytuł Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Współpracuje z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19 – 20 listopada 2022, w Centrum Kultury w Izabelinie C, ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!