Zaznacz stronę

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy kolejnego Prelegenta XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022.

Grzegorz Bobrowicz jest gorącym orędownikiem dzikiej przyrody.

Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od czterech dekad emocjonuje się przyrodą Polski, obserwuje ją, dokumentuje, fotografuje i filmuje. Jest autorem kilkuset dokumentacji i ekspertyz z zakresu ochrony przyrody, w tym rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych czy ostoi sieci Natura 2000.

Autor 18 książek, głównie albumów o przyrodzie Polski, w tym nagradzanego albumu „Polska dzika przyroda”. Wydał ponadto: „Fotografowanie polskiej przyrody”, „Fenomeny przyrody”, „Tajniki naszych lasów”. Ostatnio ukazał się jego album „Uroczyska Polski”, nad którym pracował 10 lat.

Wykładał fotografię przyrodniczą i krajobrazową na WST w Katowicach. Prowadzi warsztaty fotograficzne.

Swoje fotografie prezentuje na wystawach (Polska, Niemcy, Luksemburg), stronie www.bobrowicz.eu oraz w serwisach społecznościowych: Facebook, Instagram, You Tube.

Ponadto jest reżyserem, scenarzystą, autorem komentarzy i operatorem zdjęć 21 filmów przyrodniczych, w tym m.in.: „Anima Animalis. Klejnoty dolnośląskiej przyrody” (nagrodzony za najlepsze zdjęcia na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego w Łodzi), „Kraina Ujście Baryczy”, „Ptaki Dolnośląskich Parków Krajobrazowych”, „PK Chełmy”, „Przemkowski PK”, „PK Dolina Jezierzycy”, „Lasy Doliny Baryczy”, „Bieliki”, „Żurawie”.


O swej filozofii fotografowania mówi: „Jeśli usiądziesz w lesie i będziesz czekać, coś się wydarzy”. Kierując się wskazówką, którą daje Henry David Thoreau, autor słynnej książki „Walden”, wyszukuję najdziksze uroczyska naszego kraju, ubieram czapkę-niewidkę (czyli dobrze się maskuję) i czekam. Przy ścieżkach jeleni i dzików, przy noclegowiskach gęsi i żurawi, przy tokowych arenach gągołów i łabędzi krzykliwych. Mijają kwadranse, godziny, czasem dnie. Przebywam wówczas gdzieś po drugiej stronie czasu. Zatapiam się w szeptach przyrody. Myśli ulatują i splatają się z zapachem jesiennych liści, kolorowych grzybów, jesienną mgłą. I naglę ciszę przerywa zew jelenia zaczynającego wieczorne rykowisko lub szum skrzydeł nadlatujących ptaków. Wtedy budzę się w realu, zaglądam w wizjer aparatu, komponuję wymarzony kadr, nastawiam parametry ekspozycji i z palcem na spuście czekam. Gdy aktor lub aktorzy pojawią się na scenie, robię zdjęcie. Ale dopiero, kiedy doczekam zgrania się kompozycji z cudownym światłem, powstaje zdjęcie wymarzone.”

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2022 w Centrum Kultury w Izabelinie C ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!