Zaznacz stronę

Od lat współorganizatorem kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury jest Kampinoski Park Narodowy. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem! 

Zielone płuca Warszawy, ostoja łosi, orlików, żurawi i ich bezcennych siedlisk – Kampinoski Park Narodowy ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinoska”. 

Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16.01.1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły. Jest to jedna z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli około 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt. 

Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Zwierzęta te wytępiono w połowie XIX stulecia i reintrodukowano do puszczy w 1951 roku. 

Przedstawicielami drapieżników są między innymi kuny, lisy, jenoty i rysie, które po niemal 200 latach nieobecności powróciły w puszczańskie ostępy. 

Najbardziej wartościowe fragmenty parku objęte są ochroną ścisłą w 22 obszarach ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 4636 ha (około 12% powierzchni parku). 

Park stanowi ważną bazę rekreacyjno-wypoczynkową dla stolicy. Odwiedzający mają do dyspozycji szlaki turystyczne piesze, szlaki rowerowe, trasy konne oraz parkingi i polany wypoczynkowe, znajdujące się na obrzeżach parku. 

KPN prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną głównie w trzech placówkach: Centrum Edukacji w Izabelinie, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy i Ośrodku Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Parku członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody mają możliwość uczestniczyć w rewelacyjnych plenerach fotograficznych w najpiękniejszych zakątkach Parku.   

Więcej informacji na stronie: 

https://www.kampinoski-pn.gov.pl

XIX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2023 odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2023. 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjmie wersję hybrydową: stacjonarną oraz online. 

Na spotkanie stacjonarne zapraszamy do Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C. 

Transmisję online będzie można śledzić na kanale YT: 

https://www.youtube.com/channel/UCD3JeyI0-eZFF5q-_i4A_Mg

Serdecznie zapraszamy! 

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. 

Organizatorzy Festiwalu: Związek Polskich Fotografów Przyrody, Kampinoski Park Narodowy