Zaznacz stronę

Od lat Partnerem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury jest Kampinoski Park Narodowy.

Zielone płuca Warszawy, ostoja łosi, orlików, żurawi i ich bezcennych siedlisk – Kampinoski Park Narodowy ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinoska”.

Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16.01.1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły. Jest to jedna z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli około 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt.

Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Zwierzęta te wytępiono w połowie XIX stulecia i reintrodukowano do puszczy w 1951 roku.

Przedstawicielami drapieżników są między innymi kuny, lisy, jenoty i rysie, które po niemal 200 latach nieobecności powróciły w puszczańskie ostępy.

Najbardziej wartościowe fragmenty parku objęte są ochroną ścisłą w 22 obszarach ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 4636 ha (około 12% powierzchni parku).

Park stanowi ważną bazę rekreacyjno-wypoczynkową dla stolicy. Odwiedzający mają do dyspozycji szlaki turystyczne piesze, szlaki rowerowe, trasy konne oraz parkingi i polany wypoczynkowe, znajdujące się na obrzeżach parku.

KPN prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną głównie w trzech placówkach: Centrum Edukacji w Izabelinie, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy i Ośrodku Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Parku członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody mają możliwość uczestniczyć w rewelacyjnych plenerach fotograficznych w najpiękniejszych zakątkach Parku. 

Więcej informacji na stronie:

https://www.kampinoski-pn.gov.pl

Tylko spójrzcie jak tam przepięknie!

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

fot. Archiwum KPN

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19 – 20 listopada 2022, w Centrum Kultury w Izabelinie C, ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!

Wykorzystane zdjęcia: własność Kampinoskiego Parku Narodowego