Zaznacz stronę

Od lat Partnerem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury jest Kampinoski Park Narodowy.

Zielone płuca Warszawy, ostoja łosi, orlików, żurawi i ich bezcennych siedlisk – Kampinoski Park Narodowy ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą „Puszcza Kampinoska”.

Kampinoski Park Narodowy został utworzony 16.01.1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły. Jest to jedna z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli około 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt.

Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Zwierzęta te wytępiono w połowie XIX stulecia i reintrodukowano do puszczy w 1951 roku.

Przedstawicielami drapieżników są między innymi kuny, lisy, jenoty i rysie, które po niemal 200 latach nieobecności powróciły w puszczańskie ostępy.

Najbardziej wartościowe fragmenty parku objęte są ochroną ścisłą w 22 obszarach ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 4636 ha (około 12% powierzchni parku).

Park stanowi ważną bazę rekreacyjno-wypoczynkową dla stolicy. Odwiedzający mają do dyspozycji szlaki turystyczne piesze, szlaki rowerowe, trasy konne oraz parkingi i polany wypoczynkowe, znajdujące się na obrzeżach parku.

KPN prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną głównie w trzech placówkach: Centrum Edukacji w Izabelinie, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy i Ośrodku Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Parku członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody mają możliwość uczestniczyć w rewelacyjnych plenerach fotograficznych w najpiękniejszych zakątkach Parku. 

Więcej informacji na stronie:

https://www.kampinoski-pn.gov.pl

Tylko spójrzcie jak tam przepięknie!

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19 – 20 listopada 2022, w Centrum Kultury w Izabelinie C, ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!

Wykorzystane zdjęcia: własność Kampinoskiego Parku Narodowego