Zaznacz stronę

Do grona Prelegentów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 dołączyła Małgorzata Książkiewicz, od 2005 roku członkini Okręgu Pomorsko-Kujawskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Od urodzenia, mieszkanka Sopotu. Jej zauroczenie Przyrodą sięga lat dziecięcych. Liczne wspomnienia emanują nieustannym obcowaniem z Naturą.

Posłuchajcie: „Moje bardzo wczesne wspomnienia to siadywanie w kuchni, przy oknie, na kolanach taty i obserwacja dokarmianych ptaków. Dostałam wtedy książkę w płóciennej oprawie J. Sokołowskiego „Ptaki Polski”, którą razem oglądaliśmy, starając się nazwać kolejnych skrzydlatych gości. No i wakacje we wsi Kamion nad rzeką Rawką. Jeździliśmy tam bardzo często. To było wyjątkowe miejsce. Sady, ogrody, pola, lasy i to co dzieci lubią najbardziej – rzeka, ze stawidłami, ze spływami na oponach od traktorów pod wodzą wujka, z rwącym miejscami nurtem i krzykiem mamy „wyjdź z wody!”, z „atakującymi” pijawkami, których nikt nie widział, ale byliśmy święcie przekonani o istnieniu miejsc, w których czyhały na nasze życie. Za moich czasów nie siedziało się w domu. Kiedy tylko było to możliwe, wychodziło się „na dwór”. Określenie na tyle ogólne, że swoim obszarem obejmowało np. całą wieś z okolicznym lasem i polami. Babcia, zabierając mnie na spacer, pokazywała zioła, które zbierała i suszyła, uczyła nazw grzybów, tłumaczyła świat, w którym życie współgra z porami roku.”

Fascynacja Przyrodą trwa do dziś. Jak sama mówi, Natura zawsze działała na nią wyciszająco, ucząc pokory, nieustannie wzbudzając ciekawość i wzruszenie.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2022 w Centrum Kultury w Izabelinie C ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!