Zaznacz stronę

Podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2023 moc wrażeń zapewni ogłoszenie wyników Konkursu „Dzikie, piękne, polskie”.

Jurorowanie w konkursie fotograficznym nie należy do łatwych zadań, ale z ogromną przyjemnością podjął się tego Marcin Karetta – Członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Zawodowy fotograf specjalizujący się w tematyce przyrodniczej. Od początku lat 90-tych aktywny obserwator ptaków. Już po dwóch latach wyróżniony przez zawodowych ornitologów za szczególnie duży wkład w poznanie awifauny Górnego Śląska.

Współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków we Wrocławiu, Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Instytutu Biologii Środowiskowej w Krakowie.

Po kilkunastu latach prowadzenia systematycznych obserwacji ptaków zamienia lornetkę na teleobiektyw, by przez długie godziny, a nierzadko dni, z bardzo bliska poznawać i dokumentować fascynujące życie zwierząt.

W 2000 r. przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody, a w latach 2002-2004 pełni już funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego ZPFP. Jedyny, dwukrotny zdobywca tytułu Fotograf Roku nadany przez ten Związek.

Zdjęcia publikuje w książkach, kalendarzach, folderach i czasopismach – tak w kraju jak i za granicą. W ostatnim czasie fotografie ukazały się m.in. w takich tytułach jak: Rzeczpospolita, Newsweek, Focus, Wiedza i Życie, Polityka. Kilka publikacji wydrukował też National Geographic, a prestiżowy British Birds zamieścił je na swych okładkach. Łącznie opublikował ponad 4000 zdjęć o tematyce przyrodniczej.

Napisał kilka książek, w tym popularny „Atlas ptaków” dla wydawnictwa Pascal, który doczekał się już pięciu wznowień. Swoje doświadczenia przekazuje młodszym pokoleniom, pracując również jako instruktor prowadzący warsztaty fotograficzne finansowane przez UE.

XIX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2023.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjmie wersję hybrydową: stacjonarną oraz online.

Na spotkanie stacjonarne zapraszamy do Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C.