Zaznacz stronę

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 poznamy zwycięzców Konkursu „Dzikie, piękne, polskie”.

W gronie Jurorów znalazł się Marcin Woźniak – Prezes Okręgu Pomorsko-Kujawskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Pochodzi z niewielkiej miejscowości, z centralnej Polski – Osięcin. Tam się wychował i tam zaczęła się jego przygoda z fotografią. Za pierwsze zaoszczędzone pieniądze kupił swój wymarzony aparat. Początki nie należały do najłatwiejszych, ponieważ popełniał sporo błędów. Jednak po latach stwierdził, że to była najlepsza nauka.

W ZPFP jest od 2011 roku i od tego czasu tak naprawdę wszystko rozpoczęło się po raz drugi. Dzięki tej przygodzie poznał wyjątkowych ludzi, którzy pokazali nowe możliwości, swój warsztat i miejsca.

Jak sam mówi: „Na początku człowiek fotografuje wszystko co go otacza. Z czasem zaczynamy obierać swój kierunek, który w moim przypadku skupił się głównie na naszych pierzastych mieszkańcach kraju i tych biegających po ziemi oraz na krajobrazach. Fotografia przyrodnicza to nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim nauka i poznawanie życia i zwyczajów zwierząt. Bez takiego przygotowania ciężko stworzyć coś wyjątkowego. To zwierzęta uczą mnie cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do stawianych sobie celów. Setki godzin w terenie pozwoliły lepiej zrozumieć prawa jakimi rządzi się Natura. Niejednokrotnie bywa bezlitosna tylko po to, aby za chwilę ukazać swoją delikatność i piękno. Nocne pobudki i wielogodzinne wyczekiwania dają możliwość obserwowania z bliska, a czasami uczestniczenia w centrum jakiegoś wydarzenia, którego normalnie nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Świat i otaczająca nas przyroda zmieniają się i tracimy pewne miejsca bezpowrotnie.”

Zdobyte doświadczenie pozwoliło zgromadzić całkiem pokaźne portfolio, dzięki któremu zaczął próbować swoich sił w konkursach fotograficznych. Jest laureatem konkursów organizowanych m.in. przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Bydgoszczy, czy Lasy Państwowe. Jest także współautorem albumów m.in.: „Parki Krajobrazowe i Obszary Chronionego Krajobrazu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, „Natura w obiektywie. Promocja walorów przyrodniczych województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Swoją pasją zaraża także młode pokolenia na licznych prelekcjach w szkołach.

Z pracami Marcina można zapoznać się odwiedzając jego stronę: www.wildphoto.pl oraz profil na Instagramie: www.instagram.com/mw_nature.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19 – 20 listopada 2022, w Centrum Kultury w Izabelinie C, ul. Jana Matejki 21. Serdecznie zapraszamy!