Zaznacz stronę

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu na Fotografa Roku 2022 ZPFP.

Przed Wami kolejny śmiałek, który podjął się jurorowania w tym jakże emocjonującym Konkursie – Michał Ogrodowczyk.

Filmowiec i fotograf. Miłośnik i propagator polskiej przyrody. Urodzony w 1973 r. w Sierakowie. Absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ostatnie 19 lat związany zawodowo z Leśnym Studiem Filmowym Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Filmowo stworzył lub współtworzył dziesiątki obrazów opowiadających o bogactwie przyrodniczym polskiej przyrody, o jej kruchości i delikatności oraz o krzywdach ją dręczących. Filmy te mają charakter popularnonaukowy, których celem jest edukacja i wzbudzenie szacunku dla otaczającego natury.

W jego dorobku twórczym jest wiele filmów, które otrzymały nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, takich jak:

– „Rok w puszczy” – główna nagroda II MFF Turystycznych w Płocku w kategorii „Najlepszy film o wartościach ekologicznych” (2007)

–  „Moczary i uroczyska” – najlepszy film o wartościach ekologicznych MFF Turystycznych Art&Tur w Portugalii (2008) oraz III MFF Turystycznych w Płocku (2008), najlepszy film o wartościach popularnonaukowych na VII MFF „Człowiek i przyroda” w Irkucku (2008), najlepszy film o wartościach ekologicznych  na XIII MFF Turystycznych Document.Art w Rumunii (2009)

–  „Dzika przyroda w sercu Europy” – najlepszy film w kategorii „Natura” na Festiwalu FilmAT w Warszawie (2012), nagroda za najlepsze zdjęcia na MFF o Turystyce i Ekologii SILAFEST w Serbii, najlepszy film w kategorii „Ekologia i bioróżnorodność” naMFF Turystycznych ART&Tur w Portugalii (2012), najlepszy film pokazujący bioróżnorodność MFF Dokumentalnych o Sztuce, Ekologii i Turystyce Document Art. w Rumunii (2012)

– „Magia sosnowego boru” – najlepszy film w kategorii „Ekologia i bioróżnorodność” na MFF Turystycznych ART&Tur w Portugalii (2013), najlepszy film w kategorii NATURA oraz Turystyczna Sowa za wartości edukacyjne na VIII MFF Turystycznych FilmAT w Warszawie (2013)

– „Bagna są dobre!”Grand Prix na MFF Turystycznych FilmAT (2017), najlepszy film edukacyjny na XVII MFF Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego (2017)

–  „Życie lasu. Bogactwo runa i podszytu” – nagroda WFOŚiGW w Łodzi (2020), I nagroda w kategorii Natura i Dzika Przyroda na XV MFF Turystycznych FilmAT (2020)

–  „Leśni mocarze” – I nagroda w kategorii Ekologia i Środowisko na XVI MFF Turystycznych FilmAT (2021), II (srebrna) nagroda w kategorii Środowisko i Ekologia na MFF Turystycznych Afryka 2022 (2022), nagroda za wyjątkową doskonałość na Docs Without Borders Film Festival (2022)

– „Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody”– najlepszy film edukacyjny na XIX MFF Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego (2022).

Fotograficznie jest współautorem i autorem wystaw o tematyce przyrodniczej. Jego prace były drukowane na łamach wydawnictw książkowych, w czasopismach oraz kalendarzach. Był również jurorem konkursów fotograficznych i filmowych. 

XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2022 w Centrum Kultury w Izabelinie C ul. Jana Matejki 21. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Partnerem XVIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2022 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Samorząd Województwa Mazowieckiego udzielił wsparcia finansowego Festiwalowi.

Mazowieckie