Zaznacz stronę

XIX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2023 już niebawem, Pozwólcie, że przedstawimy Wam Prelegentkę, która w niesamowity sposób opowie o swej fotograficznej pasji.

Patrycja Wąsikowska – fotografia – jest fotografem przyrody z Niepołomic. Dorastała w cieniu Puszczy Niepołomickiej, co wzbudziło w niej pasję do przyrody – od mikroświata po podglądanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku przez teleobiektyw.

W 2008 roku współzałożyła stronę internetową: puszczaniepolomicka.pl , która stała się miejscem, gdzie mogła połączyć swoje zainteresowania z pożytkiem dla innych. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że ten niepozorny las gospodarczy ukierunkuje większość jej życiowych wyborów, stanie się tematem jej pracy magisterskiej i wzbudzi w niej wrażliwość na piękno przyrody. Na łamach strony puszczaniepolomicka.pl zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy przyrodniczej i popularyzowaniem etycznego podejścia do fotografii dzikich zwierząt. W lesie stara się być codziennie. To dla niej rytuał, który napełnia ją pozytywną energią i dostarcza nieustającej inspiracji.

Od 2017 roku jest członkinią ZPFP. W 2022 roku zdobyła Grand Prix w konkursie na Fotografa Roku w Okręgu Krakowskim, a jej zdjęcia zostały wyróżnione w edycji ogólnopolskiej. W 2022 roku jej diaporama otrzymała wyróżnienie Blue Ribbon FIAP w konkursie Pomorskie Spotkania z Diaporamą w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Poza fotografią lubi wędrować po górskich szlakach i pisać. Jest autorką kilkudziesięciu przyrodniczych publikacji popularno-naukowych w lokalnych czasopismach. W wolnym czasie stara się angażować w projekty i działania na rzecz ochrony przyrody np. monitoring sów w Puszczy Niepołomickiej czy inwentaryzacja bocianich gniazd.

W fotografii przyrodniczej lubi etap przygotowań rozpoczynając od merytorycznego zdobywania wiedzy o danym gatunku, jego zwyczajach i środowisku przez samodzielne poszukiwania go w terenie, kamuflowanie się, aż do ostatecznego momentu oczekiwania. Taki etap stanowi fundament jej fotograficznego podejścia, pozwala zachować szacunek i ostrożność, by nie zakłócać życia dzikich zwierząt i przynosi największą satysfakcję. Choć nie ogranicza się do jednego tematu, to największą radość sprawia jej fotografowanie płazów i borsuków. Fotografia przyrodnicza jest dla niej narzędziem, które pomaga jej odzwierciedlić to co kocha najbardziej – dziką przyrodę.

Na XIX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2023 zapraszamy w dniach 18-19 listopada 2023 roku.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjmie wersję hybrydową: stacjonarną oraz online.

Na spotkanie stacjonarne zapraszamy do Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C.