Zaznacz stronę

W dniach od 21 do 23 kwietnia 2023 r. odbył się plener naszego Okręgu w Galinach. W wydarzeniu wzięło udział 29 osób, w tym 21 członków, 3 kandydatów i zaproszeni goście. Przewodnikiem i opiekunem podczas pleneru był nasz okręgowy Kolega Paweł Ulaniuk, który tereny okalające miejsce pleneru zna jak nikt inny.

Większość uczestników przyjechała w piątek i w tym dniu powitaliśmy gościa Bogdana Przystupę, który przedstawił prezentację zdjęć o rybitwach bagiennych. Towarzyszyły jej barwne opowieści oparte na bogatych doświadczeniach w pracy z tym i innymi gatunkami ptaków oraz licznych podróżach. Po tym ciekawym spotkaniu swoje fotografie przedstawili kandydaci oraz koledzy Maciej i Michał.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy długo przed świtem. Podzieleni na mniejsze grupy fotografowaliśmy na pięknych terenach otaczających Galiny. Część z nas eksplorowała dolinę rzeki Łyny, inna grupa udała się w okolicę meandrującej w polach rzeki Pisy Warmińskiej, a pozostali docenili uroki leśnej ścieżki edukacyjnej zlokalizowanej w leśnictwie Czarny Las przy drodze Galiny-Krawczyki. Na tych, którzy wybrali tę opcję czekał wąwóz rzeki Pisy skryty wśród świeżo rozwijających się liści drzew i krzewów. Ponieważ trafiliśmy w sam środek aspektu wiosennego, sympatycy fotografii kwiatów mieli szerokie pole do popisu. Mierząca około 1,2 km ścieżka usłana była bielą zawilców poprzetykanych błękitem przylaszczek i fioletem kokoryczy. Zainteresowani mogli podziwiać i fotografować wiekowe dęby szypułkowe, lipy i potężne buki.

O godz. 11.00 odbyło się spotkanie, które rozpoczęliśmy od prezentacji wyników edycji okręgowej konkursu Fotograf Roku 2023, które zaprezentujemy niebawem. Po rozdaniu zasłużonych nagród Michał przedstawił nam sposoby na efektywne zarządzanie własną biblioteką zdjęć oraz wysłuchaliśmy gościa – Kuby Bertranda, który opowiedział nam o tym jak profesjonalnie przygotować zdjęcia do wydruku. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację przedstawioną przez naszego kolejnego gościa – Marcina Woźniaka Prezesa Okręgu Pomorsko-Kujawskiego ZPFP, który opowiedział nam o działaniach okręgu, a także zaprezentował własną twórczość. Po obiedzie obejrzeliśmy krótki, piękny, ale również wstrząsający film o ważności kostrzyneckich rozlewisk nad Odrą dla ptaków, gdzie Fundacja Zielonej Odry i Warty stara się utworzyć rezerwat. Po filmie Prezes OWM przedstawił najświeższe informacje na temat działań Fundacji w tym zakresie, uzyskane od Piotra Chary. Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie tam rezerwat, który skutecznie ochroni te niezwykłe siedliska dla ptaków, jednocześnie zachowując walory przyrody, które mogą być wykorzystywane przez mieszkańców do promocji swojego regionu i rozwijania kwalifikowanej turystyki. Następnie obejrzeliśmy prezentację Pawła o wyprawie na islandzkie wieloryby. Dzień zakończyliśmy dyskusją nad fotografiami zgłoszonymi do planowanej wystawy okręgowej.

Niedziela rozpoczęła się wcześnie, bowiem był to kolejny poranek na realizację naszych pasji. W Czarnym Lesie ponownie poszukiwaliśmy tematów do kolejnych ciekawych kadrów.

Do domów wróciliśmy pełni wrażeń i nadziei na kolejny plener – okazję do dyskusji i wspólnego fotografowania.