Zaznacz stronę

W dniach 19 – 21.04.2024r. na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej odbył się kolejny plener Okręgu Warmińsko Mazurskiego ZPFP. Tym razem gościliśmy na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Łańsk”. Na spotkaniu było 30 osób.
Partnerem naszego pleneru była firma FOTOFORMA, która umożliwiła nam testowanie sprzętu fotograficznego wiodących marek na rynku fotografii cyfrowej. Stoisko ze sprzętem do wypożyczenia było rozstawione już w piątek po południu, tak abyśmy mogli wieczorem o zachodzie słońca testować wybrane obiektywy czy aparaty! Wielkie podziękowania dla FOTOFORMY!
Niestety pogoda na plenerze nie dopisała i jedynie w piątek wieczór mieliśmy trochę słońca, poza tym był deszcz i niskie szare chmury. Jednak miejsce było przepiękne, z niezwykłym jeziorem, ciszą, małą ilością ludzi, świeżą zielenią przedwcześnie w tym roku rozwiniętych liści. Tak jak mamy w zwyczaju, w sobotę było zorganizowane spotkanie z prelekcjami i pokazami zdjęć. Głównym punktem programu było ogłoszenie wyników edycji okręgowej Konkursu Fotograf Roku 2024 ZPFP. W tym roku Grand Prix otrzymał Andrzej Waszczuk „Szczurek”. Wielkie gratulacje! Firma Bertrand PDF Pracownia Druku Fotograficznego z Olsztyna, z którą od wielu lat współpracujemy, ufundowała nagrodę dla Fotografa Roku – voucher wartości 200zł na wydruki w swojej pracowni. Ponadto wszyscy laureaci otrzymali okazjonalne dyplomy. Listę laureatów, wraz z wyróżnionymi zdjęciami będzie można wkrótce obejrzeć na naszym FB i na stronie. Program spotkania prezentował się następująco:

  1. Ogłoszenie wyników konkursu Fotograf Roku 2024 OWM ZPFP.
  2. Prezentacja projektu nowego albumu autorskiego Andrzeja Szczurka Waszczuka poświęconego żurawiom. Dyskusja o albumie.
  3. Nowy profil Okręgu Warmińsko Mazurskiego ZPFP w mediach społecznościowych – jesteśmy na platformie „TikTok” – informacje przedstawił Łukasz Pączkowski, który prowadzi nasz instagram.
  4. Obróbka zdjęć w Photoshopie – jak pracować na krzywych, aby zoptymalizować obróbkę naszych fotografii? Andrzej Szczurek Waszczuk.
  5. Pokaz fotografii Jacka Sztorca specjalizującego się w fotografii krajobrazowej ukazującej piękno Warmii.
  6. Prezentacja poświęcona zanikającym wartościom przyrodniczym na przykładzie „Doliny Biebrzy” – Iwona Gotkiewicz. Po prezentacji odbyła się gorąca dyskusja na temat jaka jest nasza rola jako fotografów przyrody w kontekście jej ochrony. Czy powinniśmy reagować na jej zagrożenia? Wszyscy twierdzili, że zdecydowanie tak! Korzystając z przyrody, czerpiąc z niej radość i energię winniśmy o nią dbać i zabiegać o jej zachowanie. Powinniśmy jak najszerzej prowadzić edukację społeczeństwa poprzez pokazywanie zdjęć przyrody, ale w kontekście zagrożeń i zmian powodowanych przez człowieka. Jako organizacja powinniśmy jasno określać swoje stanowisko w sprawach ważnych dla krajowej przyrody, co już jako ZPFP robiliśmy m.in. stanowisko ZPFP w sprawie Puszczy Białowieskiej, z kolei jako Okręg w 2023r. podjęliśmy interwencję w RDOŚ w Olsztynie dotyczącą nielegalnych polowań w rezerwacie „Nietlickie Bagno”.
  7. Na koniec pokaz zdjęć naszych Członków i Kandydatów. Zdjęcia były wyświetlane anonimowo, w losowej kolejności, aby stworzyć lepsze warunki do swobodnej dyskusji i wygłaszania komentarzy.


Ważnym elementem naszego pleneru były wieczorne spotkania integracyjne. Zarówno w piątek, jak i sobotę spotkaliśmy się w jednym z wynajmowanych domków, gdzie wspólnie jedliśmy kolację, toczyliśmy dyskusje o fotografii i nie tylko, a potem, co było dużym novum na naszych spotkaniach, mieliśmy tańce! Właśnie wtedy kilka osób testowało także szereg standardowych obiektywów o światłosile 1.4 – 2.8 wypożyczonych dzięki uprzejmości FOTOFORMY. W takich okolicznościach pokazały one swoje możliwości, a efekty możecie zobaczyć w poniższej galerii. Atmosfera na plenerze była wyśmienita i mimo niesprzyjającej pogody i niedosytu efektów fotograficznych w terenie, plener zdecydowanie należał do udanych!