Zaznacz stronę

fot. Piotr Łukasik

Na ostatnim spotkaniu Okręgu Krakowskiego – które odbyło się online 25.09.23 – przenieśliśmy się na Madagaskar, na którym Piotr Łukasik, spędził całe trzy miesiące. Piotr przeprowadził wyjazd naukowy, eksplorując różne siedliska, od kolczastych lasów po deszczowe tereny. Podczas swojego pobytu obserwował owady na różnych stanowiskach, co dostarczyło mu fascynujących doświadczeń i pozwoliło pokazać nam portrety różnych zwierząt z różnych grup, podkreślając unikalność fauny Madagaskaru. Niezapomniane wrażenia dostarczyła również dwudniowa podróż katamaranem, która umożliwiła Piotrowi podziwianie różnorodności krajobrazów i fascynującej roślinności w różnych miejscach wyspy. Jednak podróż po Madagaskarze nie zawsze była taka, jak ją zaplanowano. Okazało się, że niektóre drogi, które nawigacja pokazywała jako trasy do przejazdu w ciągu 5 godzin, w rzeczywistości mogłyby zająć nawet dwa dni podróży, a podglądanie owadów może zakończyć się strzałem jadu w oko przez przedstawiciela jednego z pluskwiaków. Poza kilkoma chwilami grozy, Piotr miał okazję obserwować niezwykłe gatunki zwierząt, takie jak kraby, lemury i kameleony (warto tutaj wspomnieć o najmniejszym żyjącym kameleonie na ziemi – Amber Mountain Leaf, który pięknie kamuflował się na liściach). Zdjęcia wykonane z drona i makroobiektywem z dyfuzorem pozwoliły naszemu koledze uwiecznić te unikalne stworzenia w ich naturalnym środowisku, nawet w nocy. Poruszającym tematem była również znikająca roślinność i lasy na Madagaskarze. Piotr opowiadał o tym problemie, wspominając, że jeszcze 20 lat temu w miejscach, gdzie dziś rosną jedynie baobaby, istniały pełnoprawne lasy. Podsumowując – prezentacja Piotra stanowiła fascynującą podróż przez Madagaskar, jego przyrodę i wyzwania, z jakimi boryka się ta wyjątkowa wyspa. To spotkanie na pewno pozostawiło nam wiele do myślenia i zachęciło do odkrywania piękna i różnorodności przyrody na naszej planecie.

Na poniedziałkowym spotkaniu swoje prace z majówkowego Beskidu Niskiego pokazał nam również Andrzej Pochopień. Andrzej pokazał kadry z Jaworka, okolic Laskowej i z doliny Ciechani w Magurskim Parku Narodowym. Pomimo nieprzychylnej pogody, udało mu się uchwycić niezwykłe widoki. Zdjęcia z dłuższymi czasami naświetlania i w odcieniach czerni i bieli podkreśliły atmosferę górskiego, parującego lasu. Leśne mgiełki i promienie słoneczne przebijające się przez korony drzew dodały kadrom tajemniczego klimatu, co pokazuje że warto chodzić po lesie w niepogodę.

Spotkanie rozpoczęliśmy i zakończyliśmy wymianą doświadczeń na temat wrześniowego rykowiska, a między dyskusjami – i z odrobinę pesymistycznym akcentem – ponarzekaliśmy na wycinki w naszych lasach.

fot. Piotr Łukasik

fot. Piotr Łukasik

fot. Piotr Łukasik

fot. Piotr Łukasik

fot. Andrzej Pochopień

fot. Andrzej Pochopień

fot. Andrzej Pochopień