Zaznacz stronę

fot. Katarzyna Niedziołek

2 marca 2023 o godzinie 18:00 Okręg Krakowski zaprasza na wernisaż wystawy Barwy Świata Przyrody 2023. Podczas trwania wystawy będzie można spotkać się z autorami fotografii i wspólnie przenieść w świat dzikiej przyrody. Po wernisażu, około godziny 19:00 odbędą się coroczne pokazy multimedialne w Sali Kameralnej NCK. Zapraszamy!

„W dzisiejszym świecie, nastawionym głównie na konsumpcję, presja człowieka na przyrodę oraz jego negatywny wpływ na nią przybierają na sile. Ludzkość eksploruje i zajmuje nowe tereny, które od wieków należały jedynie do natury. Coraz mniej jest miejsc, o których można powiedzieć, że są dzikie i nieskażone ludzką działalnością. W ciszy kurczy się przestrzeń do życia organizmów do tej pory uznawanych za pospolite lub niezagrożone wyginięciem.”

Kolejna odsłona wystawy fotografii członków Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody ma nam przypomnieć o wielkiej różnorodności i bogactwie form roślin, grzybów i zwierząt żyjących w Polsce i poza granicami naszego kraju. Możemy tu z bliska poznać bojaźliwego wodnika, dowiedzieć się, jak wygląda ślepowron, dostrzec delikatność lilii złotogłów i nacieszyć oczy widokiem pazia żeglarza. Ten piękny, barwny świat przyrody zestawiony z wizją przyspieszającej degradacji, ma nam uświadomić, że należy dołożyć wszelkich starań, aby ocalić go dla przyszłych pokoleń.

Zapraszamy w podróż do fascynującego świata dzikiej przyrody, która nieodmiennie zachwyca nas różnorodnością form i kształtów oraz bogactwem barw. – Paweł Wrona, Prezes Okręgu Krakowskiego ZPFP

Autorzy – Bartłomiej Cichoń, Andrzej Dajek, Wojciech Firlej, Leopold Grela, Emilia Grzędzicka, Adam Gutowicz, Krzysztof Hajduk, Mateusz Kotowicz, Dominika Kustosz, Janusz Mazalon, Katarzyna Niedziołek, Dawid Oruba, Beata Ostachowicz, Andrzej Pochopień, Tomasz Sikorski, Rafał Stankiewicz, Szymon Szopa, Patrycja Wąsikowska, Tomasz Wilk i Paweł Wrona

Wernisaż: 2 marca 2023, godz. 18:00

Termin wystawy: 2 marca 2023 – 7 maja 2023

Miejsce: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków