Zaznacz stronę

W sobotę, 29 czerwca gościliśmy w Olsztynie na spotkaniu wyjątkową osobę – Piotra Charę. Piotr przyjechał specjalnie do nas ze swoimi prezentacjami. Uznany fotograf przyrody, wykładowca w Akademii Nikona, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, gość specjalny Festiwalu ZPFP Wizje Natury w 2017r., Prezes Fundacji „Zielona Dolina Odry i Warty”.

Na spotkaniu opowiadał nam o swoich doświadczeniach i osiągnięciach w ochronie przyrody, posiłkując się swoimi fantastycznymi zdjęciami. Jego dwie prezentacje były wyjątkowe. Mówił szalenie ciekawie. Przytaczał niezwykłe obserwacje z życia ptaków na „Wyspach Życia” czy barwnie opowiadał o ptakach utworzonego w zeszłym roku dzięki działalności Piotra rezerwatu „Gęsi Bastion”, pokazując oczywiście ich piękno na fotografiach. Istotnym elementem jego opowieści było zwracanie uwagi na naszą, jako fotografów, odpowiedzialność za przyrodę i możliwości działań w kierunku jej ochrony. Bazując na swoich doświadczeniach przedstawił, że pokazywanie w umiejętny sposób piękna przyrody i jej problemów przy pomocy zdjęć i filmu ludziom, którzy nie mają z przyrodą kontaktu, a są osobami decyzyjnymi, może bardzo dużo zmienić.

Usłyszeliśmy historie o urzędnikach sprzeciwiających się ochronie, którzy po zobaczeniu materiałów przygotowanych przez Piotra lub wręcz zobaczeniu na żywo piękna i niezwykłości terenów, które wymagały objęcia ochroną (tak, bo Piotr stara się takie osoby zabrać ze sobą w teren!), stawali się orędownikami ochrony i sprzymierzeńcami przyrody. Usłyszeliśmy o tym wszystkim z pierwszej ręki, czyli od osoby, która dzięki swoim umiejętnościom i energii jest wyjątkowo sprawcza w swoich działaniach i dzięki której uprzejmości mogliśmy o tym wszystkim dowiedzieć się na spotkaniu.